معرفی برگزیدگان اولین جشنواره سرود فجر


مرکز آفرینش های فرهنگی هنری بسیج با مشارکت نهادهایی چون معاونت امور استان های جمهوری اسلامی ایران، سازمان صدا و سیما، وزارت فرهنگ و رهبری، همراه اول، بنیاد رودکی، شهرداری تهران و برج میلاد. برگزار کننده اولین جشنواره ملی و بین المللی آهنگ فجر در قالب تولید ترانه، اجرای کاپلا (هارمونی بدون موسیقی)، ترتیل خوانی و ایده (اجرای تصویری و مهمانی).

امید به آینده، ائمه اعصار (علیهم السلام)، شخصیت های ملی و مذهبی (ائمه و شهدا، مفاخر استان، خانواده شهدا و جانبازان و…)، جوانان ایرانی، آینده ساز ایران، سبک زندگی (ایرانی-اسلامی) کالای ایرانی، مقاومت در برابر اقتصاد و رونق تولید، مقاومت و تمدن نوین اسلامی، مقابله با استکبار جهانی و صهیونیسم، ایران در مسیر پیشرفت و اقتدار، مخالفت با ولیعهد، شهدا و مدافعان سلامت، خانواده و جمعیت، و تاکید بر گام دوم، قدرت، عدالت از اهداف و محورهای موضوعی این رویداد موسیقایی. بخش ویژه این جشنواره آشنایی با شخصیت و مکتب شهید سردار دهل حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس بود.

هادی آرزو، محمد میرزمانی همچنین بهزاد عبدی داوران بخش‌های آکاپلا، تلاوت، آهنگسازی و تنظیم، میلاد عرفان پور قاضی شعر مجید تعظمی، هادی آرزو، بهزاد عبدی، محمد میرزمانی و حسن حنچی داوران بین المللی بودند.

دبیر اولین جشنواره ملی و بین المللی سرود فجر در این آیین با ارائه گزارشی از این جشنواره اظهار داشت: سرود دارای ارزش ها و پیشینه هایی است که در دهه اول انقلاب به یک جریان مهم در عرصه های مختلف تبدیل شد، اما در اوایل دهه 90 یک جهش بزرگ در سرودهای میدانی از جمله ویدئو وجود داشت رنگ بنفش توسط بسیج تولید شد و مورد تحسین رهبر معظم انقلاب قرار گرفت.

مصطفی ضابط نژاد وی گفت: تا کنون مرکز آفرینش های فرهنگی هنری بسیج به همراه سایر نهادها در استان ها و شهرستان ها جشنواره های مختلفی را در زمینه سرود برگزار کرده است، اما جای جشنواره ملی و بین المللی خالی بود، بنابراین ما جشنواره های مختلفی را در استان ها و شهرستان ها برگزار کردیم. تصمیم گرفتیم ویژه برنامه ای در زمینه استعدادیابی برگزار کنیم و این دو نفر بودند که ما را به جشنواره سرود ملی فجر رساندند.

وی افزود: بهمن ماه گذشته جشنواره سرود فجر با برنامه ریزی و حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بسیاری از نهادهای دیگر در حوزه تولید، همصدا بدون موسیقی، تلاوت، طرح و ایده برگزار شد و شاهد حضور حداکثری سرود بودیم. گروه ها.

معرفی برگزیدگان اولین جشنواره سرود فجر/ «سلام کماند» به مدت یک سال انتخاب شدند.

ضابط نژاد گفت: 31 دبیرخانه استانی در قالب جشنواره سرود تشکیل شد، 2670 گروه سرود در جشنواره شرکت کردند که شامل 25 هزار نفر بود، 3800 اثر به دبیرخانه ارسال شد. 555 گروه در جشنواره های استانی پذیرفته شدند، از 273 گروه در استان ها تجلیل شد، همچنین در بخش بین المللی این رویداد هنرمندانی از کشورهای لبنان، افغانستان، یمن، سوریه و فلسطین با 50 اثر حضور داشتند.

دبیر اولین جشنواره ملی و بین المللی مداحی فجر گفت: 418 اثر در بخش ویژه حاج قاسم سلیمانی به دبیرخانه ارسال شد. در حوزه آموزش، کارگاه های آموزشی مختلفی را برای 70 گروه منتخب برگزار کرده ایم. تصمیم داریم مسابقه ای را در صدا و سیما تدارک ببینیم و در آینده نزدیک اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد.

معرفی برگزیدگان اولین جشنواره ملی و بین المللی سرود فجر

برگزیدگان بخش شعر (استاد حمید سبزواری)

جایزه اول: مهدی عطسهر برای آهنگ سرود گروه نسیم رحمت از تهران با اثر هنگام شهادت

جایزه دوم: محمد سعید میرزایی برای آهنگ سرود گروه نسیم بهشت از اصفهان با کار آخرین رویای دنیا

برگزیدگان بخش تدوین (استاد مجتبی میرزاده)

جایزه اول: فرهاد کیانی برای تنظیم یک قطعه از سرود صدای انقلاب از بوشهر با کار سرزمین ما

جایزه دوم: مرتضی کیانی برای تنظیم یک قطعه از سرود صدای باران از چهارمحال و بختیاری با آثار زادگاه رهبران نظامی

برندگان بخش آهنگسازی (جایزه استاد احمدعلی راجب)

جایزه اول: هادی قاسمی یک قطعه بساز سحر گم شده است سرود گروه را اجرا می کند قول داده از استان مرکزی

جایزه دوم: تولد هارون یک قطعه بساز سرزمین ما سرود گروه را اجرا می کند صدای انقلاب از استان بوشهر

بخش ایده های ویژه

احسان تابنده برای اثر فصل ها و نسل ها به همراهی سرود گروه طاها از لرستان فارس

برندگان بخش خواندن

مهران طهماسبی – گروه آواز نینوا از استان چهارمحال و بختیاری با آثاری ای شهید

ابوالفضل شهنادی – گروه آواز آهنگ عاشقانه از استان سیستان و بلوچستان با کار باد مغرور

جواد البرزی – گروه آواز ساقی کاوسرا از استان قم با شغل خاک مهراین

سجاد نجار حسینی – گروه آواز عهد با امام زمان از اصفهان با کار آرامش قبل از طوفان

بخش ویژه شهید قاسم سلیمانی

گروه آواز نسیم رحمت با تاثیر هنگام شهادت

آثار برگزیده بخش بین الملل

اثر واحدک یا جنوبی توسط گروه اجرا شد شمس الحریه از لبنان

با تشکر از رهبر سرود انقلاب اسلامی

در این مراسم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر اهالی فرهنگ از حمید شغنگیان اولین آهنگسازان موسیقی انقلاب اسلامی تجلیل شد.

شغنگیان تجلیل از درگذشتگان عرصه سرود و موسیقی از جمله با موضوع انقلاب اسلامی. مرحوم حسین سبدل همچنین مرحوم حمید سبزواری وی بیان کرد: همه ما مدیون افراد زیادی هستیم اما این دو عزیز از جمله هنرمندان موثری بودند که از آنها بسیار آموختم.

معرفی برگزیدگان اولین جشنواره سرود فجر/ «سلام کماند» به مدت یک سال انتخاب شدند.

«سلام فرمانده» به عنوان سرود سال انتخاب شد

سرود سلام فرمانده به عنوان آهنگ سال انتخاب شد و ابوذر روحی از مجری این سرود تجلیل شد اما وی در مراسم حضور نداشت و سرپرست گروه نیز در این مراسم حضور داشت.

معرفی برگزیدگان اولین جشنواره سرود فجر/ «سلام کماند» به مدت یک سال انتخاب شدند.

افتتاحیه اولین ارکستر سمفونیک بزرگ سرود با همراهی جمعی از نوازندگان نقاط مختلف کشور، پخش کلیپی از سرودهای منتخب موسیقی انقلابی دهه های اخیر، پخش کلیپ معرفی اعضای هیئت داوران بخش های مختلف از دیگر بخش های این مراسم بود.