مقام اوکراینی احتمال وقوع فاجعه در نیروگاه اتمی Zaporozhye را تایید کرد


به گزارش ایرنا از الجزیره، دیمیتری اورلوف، شهردار انرگودار که نیروگاه اتمی زاپروژیه در آن واقع شده است، گفت: خطر بروز حادثه در این نیروگاه هر روز در حال افزایش است.

نیروگاه هسته ای Zaporozhye که بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا است، از آغاز جنگ اوکراین و روسیه تحت کنترل مسکو بوده است. از هفته گذشته بارها منطقه این نیروگاه مورد حمله قرار گرفته است.

مسکو و کیف مسئولیت این انفجارها را بر عهده نمی گیرند و این حملات را به گردن طرف مقابل می اندازند.

شهردار انرگودار که همچنان تحت کنترل نیروهای دولتی زلنسکی است با ابراز نگرانی از وضعیت و ادعای طرف اوکراینی گفت: هر لحظه امکان وقوع یک رویداد غیرقابل پیش بینی وجود دارد.

«ولادیمیر روگوف» یکی از مقامات محلی روسیه در منطقه، حمله هوایی هفته گذشته کیف به نیروگاه اتمی زاپوریژژیا را تأیید کرد و از اصابت موشک‌های اوکراینی به منطقه دنیپر و نیروگاه هسته‌ای خبر داد.

وزارت دفاع روسیه همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد که این حملات به یک خط لوله هیدروژن در یک نیروگاه آسیب رساند و منجر به آتش‌سوزی شد که خوشبختانه به سرعت مهار شد.

در همین راستا، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، از طرفین جنگ در اوکراین خواست تا بر سر ایجاد یک «منطقه امنیتی» در اطراف این نیروگاه هسته‌ای به توافق برسند.

شب گذشته هیئت اتحادیه اروپا در سازمان های بین المللی در وین بیانیه ای صادر کرد که در آن بیش از 40 کشور از روسیه می خواهند نیروهای خود را از نیروگاه اتمی Zaporozhye خارج کند و کنترل آن را به اوکراین منتقل کند.