مواجهه طولانی‌مدت با آلودگی هوا با انواع شدید کرونا مرتبط است


به گزارش ایسنا، به دلیل بار عظیمی که شیوع کووید-۱۹ بر سلامت جهانی وارد کرده است، شناسایی عواملی که باعث شدت گرفتن این بیماری می‌شود، اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل جمعی از پژوهشگران دانشگاه‌های کانادا و ایالات متحده آمریکا تاثیر قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض آلودگی هوا را بر شدت بیماری کووید-۱۹ بررسی کردند.

در این تحقیق ارتباط بین مواجهه طولانی‌مدت با ذرات ریز کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، اُزن سطح زمین (O۳) و خطر بستری در بیمارستان و بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) و مرگ به خاطر کووید-۱۹ بررسی شد.

پژوهشگران در این مطالعه بیش از ۱۵۰ هزار بیمار بالای ۲۰ سال مبتلا به کووید-۱۹ را که در یک مرکز در استان اُنتاریو کانادا در سال ۲۰۲۰ بستری بودند، مورد مطالعه قرار دادند و با بررسی محل سکونت این بیماران بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹، میزان مواجهه طولانی‌مدت آن‌ها را با هر کدام از آلاینده‌ها بررسی کردند.

بررسی‌های این مطالعه نشان داد که خطر بستری در بیمارستان، با مواجهه طولانی‌مدت با ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون و اُزن مرتبط است. همچنین افزایش خطر مرگ ناشی از کووید-۱۹ نیز با مواجهه طولانی‌مدت با اُزن ارتباط دارد. ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون ذراتی هستند که می‌توانند به دلیل اندازه کوچک خود به ریه‌ها نفوذ کنند و وارد جریان خون شوند.

در این مطالعه مشاهده شد که افراد مبتلا به کووید-۱۹ که در مناطقی از استان اُنتاریوی کانادا زندگی می‌کردند که سطوح بالاتری از آلاینده‌های هوا (اُزن، دی‌اکسید نیتروژن و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون) داشتند، حتی در زمانی که سطح آلودگی هوا نسبتاً پایین بود، در معرض خطر بالای بستری در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) قرار داشتند.

قوی‌ترین ارتباط در این مطالعه مربوط به آلاینده اُزن سطح زمین بود. در این مطالعه مشاهده شد که افرادی که در مکان‌هایی با سطوح بالاتر این آلاینده زندگی می‌کردند، احتمال بیشتری داشت که در بیمارستان و بخش مراقبت‌های ویژه بستری شوند و حتی پس از تشخیص کووید-۱۹ جان خود را از دست بدهند. همچنین سطوح بالاتر ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون نیز با خطر بالاتر بستری در بیمارستان و بخش مراقبت‌های ویژه مرتبط بود.

پژوهشگران این مطالعه تاکید می‌کنند که این آلاینده‌ها احتمالاً تنها آلاینده‌هایی که نیستند که می‌توانند بر شدت بیماری تاثیر بگذارند. چرا که آلودگی هوا ترکیبی از صدها گاز و ذرات مختلف است که بسیاری از آن‌ها می‌توانند عملکرد قلب و عروق و ریه افراد را با مشکل مواجه کنند.

به نظر می‌رسد که این تاثیر در مکان‌ها و کشورهای دیگر چشم‌گیرتر باشد؛ چون کشور کانادا به عنوان یکی از کشورهای با بهترین کیفیت هوا رتبه‌بندی می‌شود و برخی از سخت‌ترین محدودیت‌های آلودگی هوا را در سراسر جهان دارد.

از آن‌جا که این مطالعه، یک مطالعه مشاهده‌ای بود، نمی‌تواند رابطه علت و معلولی پدیده‌ها را نشان دهد و تنها وجود ارتباط بین دو پدیده را تایید می‌کند. فرضیه محققان این پژوهش این است که آلودگی هوا می‌تواند افراد را از طرق مختلف در برابر بیماری کووید-۱۹ آسیب‌پذیرتر کند.

پژوهشگران این تحقیق می‌گویند که آلودگی هوا می‌تواند با محدود کردن پاسخ ایمنی ریه‌ها و همچنین فعالیت‌های ضد میکروبی، بار ویروسی افراد را افزایش دهد. همچنین ممکن است باعت افزایش التهاب مزمن در بدن شود و همین موضوع ممکن است تولید یک گیرنده کلیدی برای ورود ویروس سارس-کوو-۲ به درون سلول را بیش از حد افزایش دهد.

با این حال آلودگی هوا، تهدیدی یکسان برای همه نیست. مطالعات مختلف در آمریکای شمالی نشان داده است که افراد با وضعیت اجتماعی-اقتصادی ضعیف‌تر و افراد رنگین پوست نسبت به سفیدپوستان و افراد دارای امنیت مالی بالاتر، بیشتر در معرض آلودگی هوا قرار دارند. 

به گفته پژوهشگران این تحقیق؛ یافته‌های این مطالعه که بر ارتباط مواجهه مزمن با آلودگی هوا و شدت کووید-۱۹ تاکید می‌کند، می‌تواند پیامدهای مهمی بر سلامت عمومی و سیستم‌های بهداشتی داشته باشد.

با توجه به این‌که مکانیسم‌های چگونگی تاثیر مواجهه طولانی‌مدت با آلودگی هوا و شدت کووید-۱۹ مشخص نیست، محققان این مطالعه توصیه می‌کنند که مطالعات بیشتری در این زمینه انجام شود.

یافته‌های این مطالعه، با عنوان «ارتباط بین مواجهه طولانی‌مدت با آلودگی هوا و شدت کووید-۱۹: یک مطالعه کوهورت آینده‌نگر» سوم خرداد ماه سال جاری (۲۴ می ۲۰۲۲) در ژورنال انجمن پزشکی کانادا منتشر شده است و جمعی از پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیای کانادا، دانشگاه واشنگتن ایالات متحده آمریکا، دانشگاه ایالتی اورگان ایالات متحده آمریکا، دانشگاه مک‌گیل مونترال و … در انجام این مطالعه مشارکت داشتند.