میلیاردها دلار کلاهبرداری با ارزهای دیجیتال و ارشد هدفمندتر است


به گزارش فارس به نقل از اشعار، کلاهبرداری پدیده جدیدی نیست و داستان های مربوط به آن به دوران باستان بازمی گردد. اما چیزی که تغییر کرده، سهولت تقلب است.

کلاهبرداران می توانند میلیون ها یا حتی میلیاردها را با کلیک یک دکمه به دست آورند. اینترنت و سایر فناوری‌ها به سادگی قوانین بازی را تغییر داده‌اند و ارزهای دیجیتال ممکن است به فرصت جدیدی برای مجرمان سایبری تبدیل شوند.

در ابتدا، ارزهای دیجیتال توسط سایبرپانک ها اداره می شدند، افرادی که به حفظ حریم خصوصی اهمیت می دادند. اما آنها برای تسخیر ذهن و جیب مردم عادی و جنایتکاران در طول اپیدمی کرونا گسترش یافته اند. با افزایش قیمت ارزهای دیجیتال مختلف، مبنای معاملات قرار گرفت و کلاهبرداران از محبوبیت این رمز ارز سوء استفاده کردند.

گزارش ژانویه 2022 توسط پلتفرم داده بلاک چین Chainalysis نشان می دهد که حدود 14 میلیارد دلار از سرمایه گذاران ارز دیجیتال تا سال 2021 کلاهبرداری شده اند.

به عنوان مثال، در سال 2021، دو برادر آفریقای جنوبی موفق شدند از یک پلتفرم سرمایه گذاری 3.6 میلیارد دلاری ارز دیجیتال کلاهبرداری کنند. در فوریه 2022، پلیس ایالات متحده از دستگیری زوجی خبر داد که از یک سیستم ارز دیجیتال جعلی برای کلاهبرداری از سرمایه گذاران استفاده کردند و موفق به کلاهبرداری 3.6 میلیارد دلاری شدند.

دو نوع اصلی از کلاهبرداری های ارز دیجیتال وجود دارد که گروه های مختلف را هدف قرار می دهد.

هدف یکی از این کلاهبرداری ها سرمایه گذاران ارز دیجیتال است که می خواهند معامله گر فعال باشند. اینها عمدتاً سرمایه گذاران جوان زیر 35 سال، با درآمد بالا و تحصیلات خوب هستند که در زمینه های مهندسی، مالی یا فناوری اطلاعات کار می کنند. در این نوع کلاهبرداری، کلاهبرداران سکه های تقلبی ایجاد می کنند یا آنها را مبادله می کنند.

نمونه‌ای از آن Squid Scam است، یک سکه ارز دیجیتال که نام آن از سری «Squid Game» گرفته شده است. پس از افزایش شدید قیمت سکه، سازندگان آن به سادگی با کلاهبرداران ناپدید شدند.

یکی از تغییرات کلاهبرداری شامل جذب سرمایه گذاران برای خرید یک ارز دیجیتال جدید با وعده بازدهی بالا و سریع است. برخلاف کلاهبرداری Squid، سکه هرگز صادر نمی شود و سرمایه گذاران دست خالی می مانند.

بسیاری از عرضه‌های اولیه سکه جعلی هستند، اما به دلیل ماهیت پیچیده و در حال تکامل این سکه‌ها و فناوری‌های جدید، حتی سرمایه‌گذاران تحصیل‌کرده و با تجربه نیز می‌توانند فریب بخورند.

مانند همه سرمایه گذاری های مالی پرخطر، هر کسی که به دنبال خرید یک ارز دیجیتال است باید توصیه های قدیمی را دنبال کند. در مورد Squid، یکی از پرچم‌های قرمز این بود که سرمایه‌گذارانی که این سکه‌ها را خریداری می‌کردند، نمی‌توانستند آن‌ها را بفروشند.

دومین نوع عمده کلاهبرداری ارز دیجیتال از روش انتقال پول از قربانیان به کلاهبرداران استفاده می کند. در این مثال می توانید تمام افراد در سنین مختلف را هدف قرار دهید. از جمله باج افزارها، کلاهبرداری های عاشقانه، اختلافات، طرح های پونزی و مواردی از این دست. کلاهبرداران به سادگی از ماهیت ناشناس ارزهای دیجیتال برای پنهان کردن هویت خود و اجتناب از عواقب استفاده می کنند.

در گذشته نه چندان دور، کلاهبرداران به دلیل غیرقابل برگشت، ناشناس بودن و غیرقابل ردیابی بودن، درخواست حواله یا کارت هدیه می کردند. با این حال، این روش‌های پرداخت قربانیان را به دستگاه‌های خودپرداز سوق می‌دهد، جایی که ممکن است با شخص دیگری روبرو شوند که می‌تواند کلاهبرداری را خنثی کند و آنها را متوقف کند.

بیت کوین در حال حاضر بیشترین درخواست را در پرونده های باج افزار دارد و تقریباً 98 درصد از کلاهبرداران به دنبال آن هستند. به گفته مرکز ملی امنیت سایبری بریتانیا، کلاهبرداران اغلب از مردم می خواهند که باج به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بپردازند.

لزوم آموزش ارزهای دیجیتال

در زمینه بهره برداری مالی به دلیل آسیب پذیری بالای افراد مسن، کارهای زیادی برای مطالعه و آموزش قربانیان سالخورده کلاهبرداری انجام شده است. تحقیقات ویژگی های مشترکی را نشان می دهد که فرد را در برابر ادعاهای متقلبانه آسیب پذیر می کند. این ویژگی ها شامل تفاوت در توانایی شناختی، تحصیلات، ریسک پذیری و خودکنترلی است.

البته جوانان نیز می توانند آسیب پذیر باشند و در واقع قربانی شوند. بدیهی است که کمپین های آموزشی باید گسترش یابد تا به همه گروه های سنی از جمله سرمایه گذاران جوان، تحصیل کرده و ثروتمند برسد.

کارشناسان بر این باورند که مقامات کشورها باید برای توسعه روش‌های جدید حفاظت گام بردارند. به عنوان مثال، قوانین فعلی برای مشاوره مالی و محصولات را می توان به محیط ارز دیجیتال تعمیم داد. دانشمندان داده همچنین باید در ردیابی فعالیت های جعلی بهتر عمل کنند.

کلاهبرداری با ارز دیجیتال برای قربانیان دشوار است زیرا شانس بازیابی وجوه از دست رفته نزدیک به صفر است. در حال حاضر نظارتی بر ارزهای دیجیتال وجود ندارد و نیاز به رصد و رهگیری آنها وجود دارد.