نبرد ناتو علیه روسیه در میدان اوکراین


رویارویی روسیه و ناتو در میدان اوکراین

در پایان جنگ سرد، ناتو با بحران مواجه شد و منطق مشترک آن یعنی «دفاع از غرب در برابر اتحاد جماهیر شوروی» دیگر وجود نداشت، اما آمریکا همچنان برای حفظ نفوذ خود در اروپا و سرکوب رقبای خود به این اتحاد نظامی نیاز داشت. ، باید ماموریت جدیدی برای او تعریف می شد.

نتیجه تلاش برای گسترش نقش جهانی ناتو بود. اتحادهای نظامی با شناسایی یک تهدید زنده می مانند و اگر نتوانند آن را پیدا کنند، آن را ایجاد می کنند. ناتو نیز برای بقای خود به تهدید نیاز داشت.

بر اساس تحلیل ساوت چاینا مورنینگ پست، “در حال حاضر هیچ تهدیدی بزرگتر و مفیدتر از تهدید روسیه وجود ندارد و میدان نبرد در اوکراین صحنه رقابت مداوم برای حوزه های نفوذ بین ناتو و روسیه است.” حوزه نفوذ آن مشروع است، و این را وقتی در نظر بگیرید که ایالات متحده چه واکنشی نشان داد زمانی که اتحاد جماهیر شوروی موشک‌های خود را در آستان خود در سال 1962 قرار داد، به راحتی قابل درک است. بحران موشکی کوبا، جهان را به آستانه جنگ تمام عیار هسته‌ای نزدیک کرد. .

کریس نینگهام، فعال سیاسی بریتانیایی، یکی از بنیانگذاران ائتلاف جنگ را متوقف کنید، در مقاله ای برای روزنامه بریتانیایی مورنینگ استار نوشت و تاریخچه مداخله جویانه ناتو و تلاش های بیهوده آن برای گسترش عملیات به هر گوشه جهان را مرور کرد. ناتو، همانطور که برخی استدلال می کنند، نیرویی برای صلح یا ثبات نیست. از زمانی که با همکاری نزدیک با دولت کارگر بریتانیا در بهار 1949 راه اندازی شد، در مرکز پروژه امپریالیستی ایالات متحده قرار داشت. ناتو از بدو تاسیس نقش مفیدی برای ایالات متحده داشته است. این برنامه برای محدود کردن نفوذ روسیه در اروپا طراحی شده بود، اما همچنین به تضمین تسلط ایالات متحده در اروپا کمک کرد.

به گفته ژنرال انگلیسی هاستینگسمی، اولین دبیرکل ناتو، هدف “جلوگیری از نفوذ روسیه، نفوذ آمریکا و سرکوب آلمان ها” بود.

هروه جووین، نماینده فرانسه در پارلمان اروپا، در 27 ژوئن پیش از اجلاس سران ناتو در مادرید، این اتحاد نظامی را بزرگترین تهدید برای صلح جهانی خواند و در استدلال خود گفت که اتحادیه اروپا را به رویارویی با روسیه و چین سوق می‌دهد و هدفش نابودی این اتحادیه است. “منطقه حائل” با وادار کردن کشورهای بی طرف به رهبری در این رویارویی.

وی گفت: با تبلیغات گسترده ناتو سازمانی شناسایی شده است که زمانی توسط امانوئل مکرون ایجاد شده است. [رئیس‌جمهور فرانسه] که به عنوان مرده مغزی توصیف می شود، از یک اتحاد فرا اقیانوس اطلس به یک ساختار جهانی تبدیل می شود.

به گفته نیکولای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه، آمریکا بر رویارویی با روسیه تکیه دارد و به اوکراین نقش ویژه ای در این رویارویی می دهد. وی به همین مناسبت توضیح داد: واشنگتن تصمیم گرفت در گفت‌وگوی سازنده با مسکو در مورد مسائل ثبات راهبردی شرکت نکند، اما با تکیه بر رویارویی نظامی-سیاسی، نقش ویژه‌ای را در این زمینه به کیف قائل شد. رویارویی با مسکو به انگیزه اصلی تعیین کننده اقدامات واشنگتن و متحدانش تبدیل شده است.

ناتو اخیراً در نشست سران کشورهای مادرید، سند راهبردی جدیدی منتشر کرد که برای اولین بار چین را به عنوان یک “چالش سیستمی” برای ائتلاف، همراه با “تهدید اولیه” روسیه معرفی کرد. اقدامی که پکن آن را حرکت ناتو به سمت اعلام «تهدید» و بازتاب نزدیکی رو به رشد این ائتلاف با مسکو در دهه گذشته توصیف کرده است.

بر اساس تحلیل سایت خبری میدل ایست آی، ناتو برخلاف تمام توصیه ها و وعده های خود از حفظ یک “حافظ امنیتی” بی طرف بین خود و روسیه خودداری کرد و در عوض تا مرزهای روسیه گسترش یافت، از جمله نفوذ به اوکراین، دروازه ای که ارتش ها از آن عبور کرده اند. به طور تاریخی به روسیه حمله کرد.

بر اساس این تحلیل، ادعاهای امپریالیسم افسارگسیخته و احیاگر روسیه به نظر نمی‌رسد که مبتنی بر واقعیت‌های سخت باشد، اما راهی بسیار مؤثر برای بوروکرات‌های ناتو برای توجیه افزایش بودجه و قدرت خود است. در حالی که صنعت نظامی که توسط ناتو تغذیه می شود و در پایتخت های غربی قرار دارد، سود خود را به شدت افزایش می دهد.

پشت صحنه ناتو

در سال 1994 هواپیمای ناتو در عملیاتی در بوسنی شرکت کرد و در یکی از اولین اقدامات تهاجمی این اتحاد نظامی یک هواپیمای صرب را سرنگون کرد. اولین مداخله بزرگ ناتو علیه صربستان در سال 1999 بود. این اولین “جنگ بشردوستانه” مدرن شامل 78 روز بمباران مرگبار بود. یک ماه قبل از حمله به صربستان، ناتو به سمت شرق گسترش یافت و شامل لهستان، جمهوری چک و مجارستان شد و مستقیماً به سمت مرزهای روسیه حرکت کرد.

علیرغم وعده های غربی ها به روس ها در سال 1991، گسترش ناتو به سمت شرق ادامه یافت. در همان سال، 13 کشور اروپای شرقی و بالکان به ناتو پیوستند، سه کشور دیگر نامزد عضویت بودند و 12 پایگاه جدید ناتو در آلمان شرقی ساخته شد.

ناتو نقش مهمی در سایر تجاوزات به رهبری ایالات متحده داشته است. غرب در تابستان 2003 جنگ در افغانستان را به دست گرفت و نقش مهمی در حمله به عراق ایفا کرد. او زمانی که رهبری تهاجم غرب به لیبی در سال 2011 را برعهده داشت، به عنوان یک «عملیات بشردوستانه» که به یک تهاجم هفت ماهه به این کشور تبدیل شد که منجر به تغییر رژیم و مرگ معمر قذافی، رهبر لیبی شد، در کانون توجه قرار گرفت. که این کشور ویران و ناکارآمد مانده است.

ناتو به تلاش برای ایفای نقش جهانی ادامه می‌دهد و در آسیای مرکزی با گرجستان همکاری نزدیک دارد و همکاری‌های خود را با سایر کشورهای جنوب روسیه تعمیق می‌دهد. ائتلاف غربی همچنین درگیر “محور به سمت شرق” است که برای مقابله با جاه طلبی های نظامی چین طراحی شده است. او اتحاد جدیدی با ژاپن و پیمانی مشابه با استرالیا منعقد کرد. ناتو برای اولین بار از چهار کشور از منطقه آسیا و اقیانوسیه یعنی استرالیا، ژاپن، نیوزلند و کره جنوبی برای شرکت در اجلاس سران این ائتلاف در مادرید دعوت کرده و قصد دارد خود را به عنوان حافظ منطقه آسیا و اقیانوسیه معرفی کند.

ناتو همچنین در تلاش برای حفظ کنترل بر آمریکای لاتین است، جایی که مقاومت در برابر نفوذ اقتصادی ایالات متحده در حال افزایش است. همچنین بر اساس تجربه عملیات لیبی در سال 2011، برنامه های ناتوی عربی مشاهده شد. با این حال، به گفته کارشناسان، این امر دشوار است، زیرا موقعیت آمریکا در غرب آسیا به دلیل یک رشته جنگ در سال 2003 به شدت تضعیف شده است.

به گزارش ساوت چاینا مورنینگ پست، جنگ در اوکراین همبستگی ناتو را تقویت کرده است، اما با ادامه تضعیف غرب، ائتلاف ترانس آتلانتیک سقوط خواهد کرد.

سلاح های بیولوژیکی ناتو

در 11 مارس (22 آوریل)، وزارت دفاع روسیه اسنادی را که از کارکنان یک آزمایشگاه بیولوژیکی در اوکراین دریافت کرده بود، منتشر کرد. این اسناد به جزئیات تحقیقات ایالات متحده و متحدان ناتو در مورد سلاح های بیولوژیکی در اوکراین، از جمله تحقیق در مورد گسترش ویروس آنفولانزای پرندگان بسیار مسری از طریق پرندگان مهاجر و عوامل بیماری زا مانند باکتری ها و ویروس هایی که می توانند از خفاش ها به انسان منتقل شوند، پرداخته است. ، آشکار می کند.

تصویری از یک جلسه توجیهی وزارت دفاع روسیه که آزمایشگاه‌های بیولوژیکی تحت حمایت ایالات متحده در اوکراین را نشان می‌دهد.

روسیه گفت اسناد نشان می‌دهد که آزمایش‌ها در اوکراین مشابه آزمایش‌هایی است که توسط یگان 731 ژاپن در طول جنگ جهانی دوم انجام شده است. جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، هشت توئیت متوالی در محکومیت روسیه به انتشار اطلاعات نادرست منتشر کرد و مدعی شد که روسیه ممکن است از سلاح‌های شیمیایی یا بیولوژیکی در اوکراین استفاده کرده باشد، اما بدون ارائه هیچ مدرکی.

با این حال، ویکتوریا نولند معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده در جلسه استماع کنگره تایید کرد که اوکراین دارای “تاسیسات تحقیقات بیولوژیکی” است در پاسخ به این سوال که آیا اوکراین سلاح های بیولوژیکی دارد یا خیر. او همچنین گفت که ایالات متحده با اوکراین همکاری می کند تا از دریافت مواد مطالعاتی روسیه جلوگیری کند.

این اظهارات بحث برانگیز بیشتر به بدبینی جهان نسبت به ایالات متحده دامن زده است و سوالاتی مانند رابطه پنتاگون و 336 آزمایشگاه بیولوژیکی ایالات متحده در سراسر جهان و اینکه چرا ایالات متحده از ایجاد مکانیسم راستی آزمایی کنوانسیون تسلیحات بیولوژیکی صرفاً برای بیش از بیش از آن صرف نظر کرده است. 20 سال، یا چه ارتباطی بین آزمایشگاه فورت دیتریک و اپیدمی کرونا.

گلوبال تایمز در سرمقاله ای با عنوان “ایالات متحده باید در مورد آزمایشگاه بیولوژیکی به دنیا پاسخ دهد” نوشت: طی حدود 30 سال، تعداد آزمایشگاه های P4 در ایالات متحده 750 درصد افزایش یافته است که با افزایش خطر ابتلا به این بیماری همراه است. نشت ویروس به دلیل اعتراضات داخلی، ایالات متحده تصمیم به ایجاد آزمایشگاه در خارج از کشور گرفت. با این حال، طی سال‌ها، نشت‌های مرگبار مرتبط با آزمایشگاه‌های بیولوژیکی نظامی ایالات متحده در اوکراین، کره جنوبی، قزاقستان و گرجستان وجود داشته است. اما اعتراضات خشمگین در این کشورها به سادگی توسط آمریکا سرکوب شد که افکار عمومی را دستکاری می کند.

وزیر خارجه روسیه اخیرا هشدار داد که آمریکا صدها آزمایشگاه بیولوژیکی در جهان دارد و این یک سوال خطرناک است. چندی پیش، الیگور کریلوف، فرمانده نیروهای پشتیبانی حملات شیمیایی و بیولوژیکی ارتش روسیه، هشدار داد که وزارت دفاع ایالات متحده 10 پروژه در اوکراین برای مقابله با شیوع بیماری های خطرناک و عفونی دارد. وی گفت: شیوع این بیماری ها می تواند پیامدهای اقتصادی جهانی داشته باشد.

ژنرال ایگور کریلوف، فرمانده نیروهای حفاظت بیولوژیکی، شیمیایی و رادیولوژیکی روسیه گفت که در سال های اخیر ایالات متحده بیش از 350 میلیون دلار برای پروژه های مرکز علم و فناوری اوکراین برای حمایت از تحقیقات مورد علاقه هزینه کرده است. پنتاگون، از جمله در زمینه تسلیحات

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه نیز گفت: شبکه ای متشکل از 30 آزمایشگاه بیولوژیکی در اوکراین برای تحقیقات نظامی آمریکا ایجاد شده است و اسنادی وجود دارد که تحقیقات مخفیانه و برخلاف تعهدات بین المللی انجام شده است. به نقل از سایت ریانوفستی، وی افزود: «مواد تشکیل دهنده سلاح‌های بیولوژیکی در نزدیکی مرزهای ما ایجاد شده است، روش‌های بی‌ثبات کردن وضعیت اپیدمیولوژیک در دستور کار است. [اوکراین و آمریکا] است”.

در پی اظهارات مقامات روسیه مبنی بر حضور آزمایشگاه‌های بیولوژیکی نظامی آمریکا در اوکراین، دولت پکن نیز وجود چنین مراکز تحقیقاتی را تایید کرد. «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین گفت 30 آزمایشگاه بیولوژیک آمریکایی در اوکراین وجود دارد که گزارش‌های روسیه می‌گویند که تخریب شده‌اند. وی در پاسخ به سوالی درباره گزارش‌های مربوط به آزمایشگاه‌های بیولوژیکی تحت حمایت آمریکا در اوکراین گفت که واشنگتن باید به طور کامل فعالیت‌های بیولوژیکی نظامی خود را در خارج از کشور از جمله در خاک اوکراین توضیح دهد.

او سپس از آمریکا پرسید: آن 200 میلیون دلار برای چه چیزی خرج شد؟ ایالات متحده چه پاتوژن هایی را بررسی کرده است؟ سفارت ایالات متحده در اوکراین تمام اسناد مربوطه را از وب سایت خود حذف کرده است، آنها چه چیزی را می خواهند پنهان کنند؟

سخنگوی سفارت چین در واشنگتن با رد ادعاهای آمریکا در مورد نقش چین در درگیری های جاری در اوکراین به خبرنگاران گفت: وقتی موضوع انتشار اطلاعات نادرست مطرح می شود، طرف آمریکایی باید نگاه جدی به خود داشته باشد. آمریکا در سال های اخیر جنگ هایی را در عراق، سوریه و افغانستان به راه انداخته و جان بیش از 335 هزار نفر را گرفته است. این انتشار اطلاعات نادرست نیست.

وی افزود: در یک سند همکاری که بین ایالات متحده در نشست با شرکای خود در کنوانسیون سلاح های بیولوژیکی در نوامبر 2021 برگزار شد، ایالات متحده اذعان کرد که 26 آزمایشگاه بیولوژیکی در اوکراین دارد. بر اساس گزارش‌هایی که وزارت دفاع در مارس 2022 منتشر کرد، ایالات متحده از 46 تاسیسات در اوکراین پشتیبانی کرد. این اطلاعات غلط نیست.