نحوه خواندن برچسب مواد غذایی


اطلاعات تغذیه ای روی برچسب مواد غذایی می تواند راهی عالی برای انتخاب سالم هنگام خرید مواد غذایی باشد. با این حال ، پانل اطلاعات مواد مغذی گاهی اوقات کمی طاقت فرسا و پیچیده است و همیشه آنطور که می خواهید به طور م transmittedثر منتقل نمی شود!

بنابراین ، ما راهنمای خواندن برچسب مواد غذایی را با همه چیزهایی که برای رمزگشایی اطلاعات نیاز دارید و به شما کمک می کند آنچه را که می خرید و برای بدن خود وارد می کنید ، درک کنید ، گردآوری کرده ایم.

راهنمای گام به گام

پانل های غذایی معمولاً اطلاعاتی در مورد انرژی ، اندازه و میزان یا میزان مصرف روزانه درشت مغذی ها ، ویتامین ها و مواد معدنی را نشان می دهند.

با نگاهی به محصول روبرو:

تاریخ

بهتر است قبل از استفاده یا در تاریخ استفاده از نظر تازه بودن آن را بررسی کنید. هیچ چیز بدتر از این نیست که به خانه بروید و نتوانید غذای مورد نظر خود را بخورید یا بپزید زیرا مواد مهم قدیمی هستند! ارزش خطرات بالقوه سلامتی را ندارد.

ترتیب مواد اولیه

محتوای مواد غذایی به ترتیب نزولی (بر حسب وزن) نمایش داده می شود. هنگامی که غذا تولید می شد ، اولین ماده از ماده مشخص شده بیشترین مقدار را داشت و آخرین ماده – کمترین مقدار. به عنوان مثال ، اگر شکر به عنوان یکی از اولین ترکیبات ذکر شده باشد ، به این معنی است که محصول دارای قند بیشتری نسبت به سایر مواد ذکر شده در زیر است.

اندازه قسمت

این اغلب توسط کسب و کار غذایی که محصول را تشکیل می دهد تعیین می شود و گاهی اوقات می تواند تغییر کند. این اطلاعات می تواند برای تعیین تقریبی میزان مصرف مواد مغذی مفید باشد. به عنوان مثال ، اگر از رژیم غذایی کم سدیم پیروی می کنید ، از ستون “در هر وعده” برای تعیین میزان سدیم آن وعده استفاده کنید.

برای 100 گرم

اعداد این ستون با درصد مطابقت دارد. بنابراین ، اگر محصول حاوی 20 گرم قند در 100 گرم باشد ، محصول 20٪ شکر است.

قند

هدف ما این است که محصولی داشته باشیم که تقریباً 10-15 گرم شکر یا کمتر در 100 گرم دارد. خرید محصولات با یکی از اولین مواد اولیه با شکر را محدود کنید. نامهای شکر رایج دیگری که باید به آنها توجه کنید شامل گلوکز ، شربت ، شکر نیشکر ، شربت ذرت و غیره است.

چاق

محتوای چربی اشباع / ترانس را بررسی کنید. ما دوست داریم که کمتر از 3-5 گرم در 100 گرم را هدف قرار دهیم. غذاهای کم چرب را به خاطر بسپارید ، زیرا اغلب می تواند به معنی قند بیشتر یا شیرین کننده های مصنوعی یا مواد نگهدارنده پنهان باشد.

سدیم / نمک

دولت های استرالیا و نیوزلند توصیه می کنند که بزرگسالان روزانه حدود 2000 میلی گرم سدیم مصرف کنند. این مقدار معادل 5 گرم یا 1 قاشق چایخوری است. بسیاری از غذاهای بسته بندی شده مانند نان ، غلات ، تنقلات ، چیپس و آجیل بو داده ممکن است حاوی نمک باشند. به عنوان یک راهنمای کلی برای غذاهای بسته بندی شده ، ما 250-300 میلی گرم در 100 گرم یا کمتر هدف داریم. سعی کنید از 400 میلی گرم سدیم در 100 گرم تجاوز نکنید ، زیرا این مقدار زیاد در نظر گرفته می شود!

گفتن ترکیبات سخت است

آیا قبلاً در مورد مواد تشکیل دهنده شنیده اید و می توانید آنها را تلفظ کنید؟ اگر نمی توانید ، احتمالاً کلمه دیگری برای قند یا نوعی نگهدارنده ، شیرین کننده ، غلیظ کننده یا امولسیفایر است. شیرین کننده های مصنوعی (آسپارتام) و الکل های قندی را بررسی کنید. ما می خواهیم برای مواد طبیعی تلاش کنیم!

به یاد داشته باشید که گاهی اوقات کاملاً طبیعی است که به دستورالعمل های بالا گوش ندهید و بر اساس آنچه دوست دارید غذا بخورید – فقط این کار را با دقت انجام دهید و از هر لقمه لذت ببرید. همیشه تعادل!

منابع:

Goyal R ، Deshmukh N. خواندن برچسب روی غذا: قبل از غذا بخوانید. J Educ Promotion Healthبه 2018؛ 7:56. منتشر شده 3 آوریل 2018.

Foodstandards.gov.au. 2021 صفحه اصلیبه [online] موجود در: [Accessed 16 September 2021]به

Foodstandards.gov.au. 2021 اطلاعات پانل برقبه [online] موجود در: [Accessed 16 September 2021]به

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *