نفت ایران می تواند بحران جهانی انرژی را کاهش دهد


به گزارش فارس به نقل از رویترز، محمد بارکیندو دبیرکل اوپک امروز گفت که صنعت نفت به دلیل سال ها عدم سرمایه گذاری «در محاصره» است و این موضوع باعث کمبود عرضه شده است.

وی افزود: اگر نفت ایران و ونزوئلا اجازه ورود به بازار را داشته باشند، می‌توان این شکاف عرضه را کاهش داد.

سال ها تحریم عرضه نفت ایران و ونزوئلا را محدود کرده است.

علاوه بر این، تحریم‌های غرب علیه روسیه به‌عنوان عضو اوپک پلاس (گروهی از کشورهای عضو اوپک و متحدانش) نیز باعث عرضه اندک در بازار شد.

بارکیندو در کنفرانس انرژی در پایتخت نیجریه گفت: با این حال، اگر نفت تولید شده در جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلا به بازار بازگردد، می‌توانیم منابع را باز کنیم و ظرفیت‌ها را تقویت کنیم.

وی اظهار داشت: فشار بر این صنعت به دلیل تمایل برخی کشورها به کنار گذاشتن سوخت های هیدروکربنی افزایش یافته است.

همانطور که آنها تلاش می کنند از گرمایش جهانی جلوگیری کنند، تقاضا برای نفت حتی با کاهش سرمایه گذاری و افزایش قیمت ها در حال افزایش است.

این نماینده اوپک پیش‌بینی کرد تقاضای اولیه نفت در جهان تا سال 2045 افزایش می‌یابد، در حالی که ظرفیت پالایشی کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD) در سال 2021 به میزان 3.3 درصد کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: صنعت ما در حال حاضر از چند جهت با چالش های بزرگی مواجه است.

دبیرکل اوپک با اشاره به تحولات ژئوپلیتیکی در اروپا که جنگ اوکراین بسیاری از کشورها را در برابر افزایش قیمت انرژی آسیب پذیر کرده است، تاکید کرد: این موارد در حال حاضر و (همچنین) در درازمدت پتانسیل سرمایه گذاری ما را محدود می کند. تهدید می کند. دوستان عزیز برای روشن شدن مطلب، صنعت نفت و گاز در محاصره است.

وی توضیح داد: جنگ در اوکراین، اپیدمی ویروس کرونا که هنوز با ما است و فشارهای تورمی در سراسر جهان به خوبی در کنار هم قرار گرفتند و به طور کلی باعث نوسانات و عدم اطمینان قابل توجهی در بازار کالاهای اساسی شد. مهمتر از همه چیز در جهان انرژی گرفته بود.”