نگرانی در مورد تغذیه کودکان – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


شیردهی محدود عواقب جبران ناپذیری دارد که با وجود آگاهی گسترده از اهمیت آن ، برخی از مادران هنوز به دلایل مختلف و از دوران کودکی به دلایل مختلف متوجه آن نمی شوند. آنها خود را از این مایع حیاتی محروم می کنند.

پیروی از اهمیت تغذیه با شیر مادر ، کاهش وزن و سوء تغذیه و همچنین چاقی و اضافه وزن از مشکلات اصلی متخصصان تغذیه کودکان به ویژه برای خانواده های با تحصیلات بالا است.

مساله کاهش وزن و سوء تغذیه (به دلیل توصیه اشتباه والدین ، ​​به ویژه مادران) بیشتر شایع است ، زیرا ندانستن نیاز کودکان به غذا با نیازهای بزرگسالان متفاوت است و رژیم غذایی برخی از بزرگسالان باعث سوء تغذیه و کند شدن رشد کودکان می شوند آنچه می تواند بر او در تمام مراحل زندگی تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال ، ما به بزرگسالان توصیه می کنیم غذاهای کم چرب و کم کالری بخورند ، اما کودکان برای جلوگیری از سوءتغذیه و اختلالات رشد ، نیاز به خوردن غذاها ، به ویژه لبنیات پرچرب دارند.

سوء تغذیه در دوران کودکی می تواند منجر به کمبود ویتامین A ، کمبود ویتامین D ، کمبود روی و سلنیوم شود که متأسفانه در سالهای اخیر در کودکان شایع است و می تواند بر سطح هوش و زندگی بعدی آنها تأثیر بگذارد. بنابراین ، کودکانی که الگوی رشد طبیعی در مراحل مختلف رشد ندارند (دو سال ، پیش دبستانی و بلوغ) باید تحت نظارت پزشک باشند و به تغذیه خود توجه بیشتری داشته باشند ، در حالی که مکمل ها نباید بدون نسخه تجویز شوند. ویتامین A ، ویتامین D و روی ، می توانند باعث مسمومیت کودکان شوند که عوارض جانبی متعددی را به دنبال خواهد داشت.

خانواده ها ، به ویژه مادران تحصیلکرده ، باید توجه داشته باشند که تغذیه سالم در مراحل مختلف رشد و در گروههای سنتی مختلف متفاوت است و غذاهای کم کالری و کم چرب برای کودکان توصیه نمی شود و هرگز نباید از غذای بچه برای پیشگیری استفاده کرد. در بزرگسالی باید محدود شود ، اما با تغییر شیوه زندگی در مراحل مختلف رشد و نهادینه سازی ورزش به عنوان یک عادت روزانه ، باید از بیماری ها در بزرگسالی جلوگیری کرد.

علاوه بر این ، رفتارهای مرتبط با سوء تغذیه در برخی از کودکان منجر به سوء تغذیه می شود که ناشی از حساسیت بیش از حد والدین به ویژه مادران به دادن غذا به کودکان است که منجر به چنین واکنشی از سوی کودک می شود.

گاهی اوقات چاقی و اضافه وزن در کودکان بین دو تا هفت سال دیده می شود که باید با آزمایشات لازم بررسی شود تا در صورت نیاز به درمان ، اقدامات درمانی و مشکلات لازم مانند فشار خون بالا ، بیماریهای قلبی عروقی به موقع انجام شود. دیابت ، کوتاهی قد و عقب ماندگی رشد

بنابراین ، با توجه به الگوی رشد طبیعی کودکان از یک تا پنج سال ، رژیم غذایی روزانه آنها باید شامل همه گروه های اصلی غذایی (از جمله نان و غلات ، میوه ها و سبزیجات ، شیر و محصولات لبنی ، گوشت و جایگزین ها) باشد و کودک باید در حداقل پنج بار در روز غذا بخورید (شامل سه وعده غذایی اصلی و دو میان وعده).

صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم است – می تواند روز شما را بدتر کند. میان وعده نیز یک وعده غذایی کوچک است که بین دو وعده اصلی غذایی به کودک داده می شود. از آنجا که معده کودک کوچک است و به انرژی زیادی نیاز دارد ، سه وعده غذایی اصلی نیاز او را برآورده نمی کند و باید توجه داشت که این میان وعده تنها سهم کمی در تامین نیازهای تغذیه ای کودک دارد و جایگزین غذای اصلی نمی شود.

مطب چاپ شده توسط دکتر محمد صفریان در روزنامه قدس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *