هر حمله جدید ترکیه به سوریه، منطقه را در معرض خطر قرار می‌دهد


به گزارش ایسنا، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا پس از آنکه رئیس جمهور ترکیه تهدیدات خود را برای «پاکسازی» دو شهر در شمال سوریه تکرار کرد، از آنکارا خواست که به توافق آتش بس سال ۲۰۱۹ متعهد باشد.

بلینکن امروز چهارشنبه طی کنفرانس مطبوعاتی مشترک با دبیر کل ناتو گفت: «نگرانی بزرگ ما این است که هرگونه حمله جدید ثبات منطقه‌ای را تضعیف می‌کند و به بازیگران مخرب امکان بهره برداری از بی‌ثباتی را می‌دهد و این چیزی است که ما با آن مخالفت می کنیم».

وی گفت: «ما نمی‌خواهیم ببینیم که تلاش‌های صورت گرفته ما برای نگه داشتن داعش در جعبه قفل شده، در معرض خطر قرار گرفته است».

دیروز هم ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، هرگونه حمله جدید ترکیه به شمال سوریه، منجر به تضعیف ثبات منطقه و تشدید اوضاع می‌شود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خاطرنشان کرد: ما همچنان نسبت به افزایش احتمالی فعالیت نظامی ترکیه در شمال سوریه به ویژه تاثیر آن بر ساکنان غیرنظامی این منطقه بسیار نگران هستیم.

پیشتر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه خاطرنشان کرد که ارتش این کشور تصمیم دارد عملیات نظامی را برای مبارزه با تروریسم در مرزهای ترکیه انجام دهد و تصمیم درخصوص این عملیات به زودی اتخاذ می‌شود.

وی ادامه داد: گام‌های جدیدی را برای تکمیل منطقه امن در عمق ۳۰ کیلومتری شمال سوریه آغاز خواهیم کرد.