هر دهم دختر 13 تا 15 ساله در جهان سیگار می کشد.


به گزارش ایسنا، بررسی آمار استعمال دخانیات نشان می دهد که استفاده اقشار مختلف دنیا از سیگار بسیار رایج است، در حالی که نه تنها سیگار بر سلامت انسان تاثیر دارد، بلکه “دخانیات” تهدیدی برای محیط زیست است. منصور براتی، پژوهشگر مؤسسه کدرس، می گوید: «معمولاً دخانیات اولین ماده ای است که جوانان به آن روی می آورند.

به گفته براتی، بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، از هر چهار دانش آموز 13 تا 15 ساله در جهان، یک نفر سیگار را امتحان کرده و حتی برای اولین بار قبل از 10 سالگی از آن استفاده کرده است.

او گفت: «پسران بیشتر از دختران از دخانیات استفاده می کنند.

هر دهم دختر 13 تا 15 ساله در جهان سیگار می کشد.

یکی از محققان مؤسسه کدرس گفت: از هر ده دختر 13 تا 15 ساله در سراسر جهان یک نفر از دخانیات استفاده می کند و این رقم در بین پسران در سراسر جهان به یک نفر از هفتم می رسد.

براتی گفت: اروپا بالاترین میزان مصرف دخانیات را در میان نوجوانان دارد و آسیا و آفریقا در انتهای جدول قرار دارند، اما این روند با کاهش مصرف دخانیات در کشورهای اروپایی در حال تغییر است.

افراد کم درآمد بیشتر از افراد پردرآمد دخانیات مصرف می کنند
تقریباً 7 میلیون نفر در سراسر جهان هر ساله بر اثر استعمال دخانیات یا استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهند

وی با اشاره به اینکه امروزه میزان مصرف دخانیات در گروه های کم درآمد بیشتر از اقشار پردرآمد است، گفت: سالانه حدود 7 میلیون نفر در دنیا به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند. افرادی که به طور منظم سیگار می کشند و حدود 1.2 میلیون نفر که در معرض دود سیگار هستند و از مشکلات سلامتی رنج می برند.

آمار مضرات سیگار برای محیط زیست
وی گفت: بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، 600 میلیون درخت در سراسر جهان برای تولید سیگار قطع شده است. مصرف سیگار در سرتاسر جهان تا به امروز 84 میلیون تن دی اکسید کربن در هوا منتشر کرده است و تأثیر قابل توجهی بر گرمایش جهانی دارد. تا به امروز 22 میلیارد لیتر آب برای تولید سیگار در سراسر جهان مصرف شده است.