هر شهروند تهران 730 گرم زباله تولید می کند


به گزارش ایسنا، محمدعلی عزیزی در حاشیه بازدید از نمایشگاه خواهرخواندگی و فرصت های مدیریت شهری تهران، اظهار کرد: شهرهای کشورهای همسایه، فرصتی برای تبادل تجربیات ما است.

وی افزود: دستاوردهای شهرداری تهران در مدیریت پایتخت باید دائما در نمایشگاه های بین المللی شهر تهران به نمایش گذاشته شود تا مردم تهران بدانند مدیریت شهری در پایتخت چه می کند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند ادامه داد: این دوره مدیریت شهری با هدف کاهش تولید، تفکیک حداکثری و کاهش دفع زباله در حوزه مدیریت پسماند برگزار می شود.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی در این حوزه در سه بازه زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت ظرف 4 سال در حال بررسی است، گفت: در تلاش هستیم تا مدیریت یکپارچه پسماند شهری را برای سرمایه گذاران در 8 منطقه شهری فراهم کنیم. وزارت کشور و سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این زمینه حمایت های لازم را انجام می دهند.

عزیزی با بیان اینکه میانگین زباله تولیدی شهروندان همانند مدل جهانی است، یادآور شد: می توان تولید زباله را کاهش داد و به نحوی جمع آوری، تفکیک و بازگشت به صنایع منقطع و مولد در این حوزه را به همراه داشت. بیایید با برون سپاری کار به بخش خصوصی هدف گذاری کنیم.

وی با بیان اینکه برای اصلاح رویکرد تفکیک زباله از مبدأ باید بتوانیم زیرساخت های لازم را در این زمینه برای شهروندان فراهم کنیم، تصریح کرد: در این راستا باید بتوانیم زیرساخت های لازم را برای شهروندان فراهم کنیم. وی تاکید کرد: خوشبختانه این اتفاق در دوره جدید مدیریت شهری در حال رخ دادن است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند تهران در ادامه گفت: تهران به ازای هر نفر 730 گرم زباله تولید می کند که مطابق با استاندارد جهانی است، وضعیت خوبی داریم.

وی افزود: این در حالی است که در برخی کشورهای اروپایی تولید زباله به ازای هر ساکن یک کیلوگرم در روز است.

عزیزی ادامه داد: در حال حاضر بر اساس آمار طرح جامع پسماند، میزان زباله تولیدی به ازای هر شهروند 730 گرم در روز است. این حجم تولید در شهرهای دیگر کمتر از 600 گرم است. زیرا آنها می توانند “بیشتر” زباله های تولید شده توسط دامپروری را کنترل کنند.

وی با اشاره به اینکه با تفکیک زباله تا حد امکان می توانیم میزان زباله های دور ریخته شده را کنترل کنیم، گفت: در حال حاضر همه شهرهای بزرگ زباله را دفن می کنند، اگر بتوانیم زباله ها را به درستی در شهر تهران تفکیک کنیم حدود 65 درصد می شود. زباله بیشتر، حدود 31٪ زباله های خشک با ارزش و حدود 6٪ پسماند.

به گزارش وب سایت شهر، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند یادآور شد: به دلیل اینکه تهران تفکیک زباله انجام نمی دهد، میزان زباله های دور ریخته شده به 30 درصد افزایش می یابد و مجبور می شویم 40 درصد زباله ها را زمین بگذاریم که این میزان زباله محسوب می شود. بزرگترین معضل تهران برخی کلان شهرها با زباله سوزی این موضوع را کنترل می کنند و برخی شهرها بحث آموزش و تفکیک زباله را دنبال می کنند.