هشدار حذف ادبیات در برخی مدارس


مهسا کاظمی، مدرس ادبیات و نویسنده کتاب تست، درباره تصمیم حذف دروس عمومی از کنکور 1402 با ایسنا گفت: این خبر هنوز به طور کامل تایید نشده، تجربی است، صحت ندارد. البته این دروس به نوعی از کنکور حذف شده اند، اما با توجه به آنچه تاکنون گفته شد، عملاً مهم نیست، زیرا نمره نهایی آزمون زبان فارسی پایه دوازدهم برای کودکانی که مایل به شرکت در این آزمون هستند، ملاک است. آزمون ورودی. امتحان سال بعد، در سال 1402، اما از سال های بعد، دهم و یازدهم دیگر اضافه می شود. این بدان معنی است که این دروس عملا مستثنی نیستند و می توانند کار را پیچیده تر کنند.

وی افزود: هنوز کسی نمی داند که آیا می خواهد در این سه آزمون اصلی در یک روز شرکت کند یا خیر. خوب منطقی نیست یک روز امتحان تشریحی سه کتابی بدهیم و نمراتش را بشماریم. آیا آنها این کار را هر سال انجام می دهند؟ آیا هیچ کدام از این دوره ها امتحان نهایی پایه 3 دارند؟ تا اینجا هیچ چیز مشخص نیست و کاملا مبهم است.

این معلم ادبیات ادامه داد: اگر ادبیات از کنکور حذف شود، شاید بچه‌ها کمتر این درس را بگذرانند، شاید بسیاری از مدارسی که آزاد ندارند کلاس‌های ادبیات را حذف یا کاهش دهند و تعداد کلاس‌های تخصصی را افزایش دهند. که متخصصان به کنکور بیایند. همه اینها منجر به این می شود که ادبیات در نهایت نه تنها به عنوان یک درس، بلکه به عنوان اساس سایر دروس نیز محو یا ناپدید می شود. چون بچه ها می توانند به خودشان بگویند که این درس در کنکور گنجانده نشده است، پس مهم نیست و من درس نمی خوانم! چیزی که در این سال ها شاهد آن بوده ایم. کودکان نیز از ناآگاهی از ادبیات و ناتوانی در نوشتن یا نوشتن بیشترین آسیب را می بینند.

کاظمی تاکید کرد: این تصمیم همچنان مبهم است و نمی دانیم چه اتفاقی می افتد. اما حداقل برخی از مدارس ممکن است کلاس های ادبیات را لغو یا کوتاه کنند، که می تواند به خوبی ارتباط نابجای کودکان را با ادبیات از بین ببرد. برای برخی، کلاس ادبیات بسط ذهنیتی بود که رد شدن از کنکور را تحت الشعاع قرار می دهد. تا به حال هیچ کس نمی داند چگونه می خواهد امتیازات را بشمارد.

نویسنده کتاب های تست در مورد نقد تستی بودن ادبیات نیز توضیح داد: باید ببینم با چه عنوانی و در چه جایگاهی این درس ها را انجام می دهیم. بحث قبولی در امتحانات در موضوعات موجود تعیین کننده است. درس ادبیات یکی از دروسی است که اکثراً مفهومی است و اگر امتحان تشریحی باشد شاید بهتر باشد اما اینجا هم اختلاف نظر وجود دارد چون در امتحان تشریحی سلیقه ای هست مثلاً چیزی می نویسد. مفهوم آیه. نظر من صحیح است و از نظر دیگران صحیح نیست. به همین دلیل، برخی از آزمون‌ها کمترین سؤال را به سؤالاتی اختصاص می‌دهند که می‌خواهند اختلاف سلیقه ایجاد کنند. این که ادبیات در آزمون نمی گنجد اینطور نیست زیرا بسیاری از سؤالات واضح و مشخص هستند و قابلیت تست شدن را دارند. در برخی موارد، ممکن است در اطلاعات خام یا شواهدی که به عنوان نمونه ارائه می کنند، ابهام وجود داشته باشد، و آنها موافق نیستند که باید از آنها اجتناب کرد و نه مورد سؤال.

وی با بیان اینکه در این زمینه تجربه ای نداشتم، لغو کنکور یعنی معرفی دروس عمومی را مقدمه این امر دانست و تصریح کرد: فکر می کنم حتی اگر گویا کنکور لغو شود باز هم فیلتر است. آنجا. رفتن به دانشگاه. هر دانشگاهی حداقل یک آزمون ورودی دانشگاه خوب برای جذب دانشجو دارد که دانشجویان در طول تحصیل با آن آشنا می شوند. بنابراین آنچه حذف کنکور نامیده می شود که به آن کنکور می گوییم امکان پذیر نیست. اینکه هر دانشگاهی کنکور خودش را داشته باشد طعم بهتری نسبت به کنکور دارد و انصاف آن کمتر از موجود خواهد بود.