هشدار مدودف؛ محاکمه روسیه در لاهه به جنگ هسته ای ختم شد


به گزارش فارس، دیمیتری مدودف، رئیس جمهور سابق، نخست وزیر سابق و معاون فعلی شورای امنیت ملی و دفاع روسیه به غرب درباره محاکمه این کشور در دادگاه لاهه به اتهام جنایات جنگی هشدار داد.

بر اساس گزارشی که در یک صفحه اختصاصی و به روز درباره رویدادهای اوکراین در روزنامه تلگراف منتشر شد، دیمیتری مدودف، معاون شورای امنیت ملی روسیه هشدار داد که هرگونه محکومیت مسکو در دادگاه لاهه می تواند منجر به جنگ هسته ای شود.

رئیس جمهور سابق و نخست وزیر سابق روسیه روز چهارشنبه (دیروز) در صفحه شخصی خود در تلگرام نوشت: ایده مجازات کشور با بزرگترین زرادخانه هسته ای عجیب است و به طور بالقوه موجودیت بشریت را تهدید می کند.

وی که از سال 2008 تا 2012 رئیس جمهور روسیه بود نیز گفت که آمریکا می خواهد روسیه را به دادگاه های بین المللی بکشاند در حالی که این کشور هرگز به خاطر جنگ هایش مجازات نشده است.

به گفته این مقام عالی رتبه روسی، جنگ های مختلف ایالات متحده آمریکا منجر به کشته شدن 20 میلیون نفر در تمام نقاط جهان شده است.

هشدار تند معاون شورای امنیت ملی و دفاع روسیه درباره محاکمه و مجازات این کشور به خاطر جنگ اوکراین در شرایطی بود که تنش بین مسکو و غرب و متحدانش وجود داشت.

روسیه در 24 فوریه 2022 (5 مارس 14:00) پس از به رسمیت شناختن استقلال جمهوری های لوگانسک و دونتسک از اوکراین، نیروهای خود را به این منطقه اعزام کرد و آغاز “عملیات نظامی ویژه در اوکراین” را اعلام کرد.

روسیه هدف خود را از این اقدام غیرنازی کردن اوکراین، خلع سلاح این کشور، حل مشکلات امنیتی و پاسخ به درخواست کمک لوهانسک و دونتسک اعلام کرد و همچنین اعلام کرد که قصد تصرف اراضی اوکراین را ندارد.

با این حال، دولت اوکراین استقلال دونتسک و لوگانسک را به رسمیت نشناخت و حضور نظامی روسیه را «تجاوز و تجاوز به تمامیت ارضی آن» خواند.

پس از آغاز درگیری روسیه و اوکراین، کشورهای غربی با محکوم کردن مسکو و افزایش فشار اقتصادی، حمایت همه جانبه سیاسی، مالی و نظامی از کیف را در دستور کار قرار دادند.

علیرغم حمایت غرب، روسیه در میدان عمل موفق به کنترل لوگانسک در شرق دونباس اوکراین شده و در تلاش است تا بر تمام نقاط دونتسک تسلط یابد.