هشدار وقوع سیل در 9 استان/ مردم از استقرار در بستر رودخانه ها خودداری کنند


به گزارش تسنیم بر اساس نقشه های سینوپتیک و آینده نگر سازمان هواشناسی طی 24 ساعت آینده در شمال و شرق خوزستان، جنوب لرستان، شمال غرب چهارمحال و بختیاری، شرق و جنوب سیستان و بلوچستان، شنبه در شمال و شرق خوزستان، غرب چهارمحال و بختیاری، در شرق و جنوب سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان و روز یکشنبه در ارتفاعات تهران، البرز، مازندران، شرق خوزستان و شمال غرب کهگیلوی و بویار احمد افزایش می یابد. در ابرهای همرفتی، رگبار، رعد و برق و بادهای شدید موقتی و همچنین در مناطق مستعد گرد و غبار.

روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته آینده چنین شرایطی در کوهستان های شمال شرق آذربایجان، آذربایجان غربی و البرز مرکزی مشاهده می شود.

طی 5 روز آینده در شمال سیستان و بلوچستان، در خراسان جنوبی، نیمه جنوبی خراسان رضوی و در شرق یزد و در 2 روز آینده در جنوب غربی استان های خوزستان، ایلام و کرمانشاه موقت است. وزش باد شدید و خیزش گرد و غبار رخ خواهد داد.

شرح سیستم رشد ابر همرفتی و فعالیت سیستم بارش

نوع خطر: رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید موقتی در مناطق گرد و غبار.

محدوده:

جمعه 28/05/1401: شمال و شرق خوزستان، جنوب لرستان، شمال غرب چهارمحال و بختیاری، شرق و جنوب سیستان و بلوچستان.

شنبه 29/05/1401: شمال و شرق خوزستان، غرب چهارمحال و بختیاری، شرق و جنوب سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان.

یکشنبه 9 اردیبهشت ساعت 14:01: ارتفاع در استان های تهران، البرز، مازندران، شرق خوزستان، شمال غرب کهگیلوی و بویراحمد.

پیامدهای خطر: احتمال اصابت صاعقه، احتمال آبگرفتگی معابر و روان آب به صورت محلی و محدود، احتمال افزایش ناگهانی سطح آب رودخانه های فصلی، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال سقوط اجسام از ارتفاع و احتمال تاخیر پرواز

توصیه: هنگام کوهنوردی مراقب باشید، خودروی خود را در کنار درختان کهنسال و ساختمان های ناتمام پارک نکنید، در بستر رودخانه ها قرار نگیرید، هنگام عبور از جاده مراقب باشید.

شرح سیستم دوم: باد و گرد و غبار

نوع خطر: گرد و غبار برآمده و نافذ و بادهای شدید کوتاه مدت

محدوده:

جمعه 28/05/1401: شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، نیمه جنوبی خراسان رضوی، خوزستان، ایلام، کرمانشاه.

شنبه 29/05/1401: شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، نیمه جنوبی خراسان رضوی.

یکشنبه 30/05/1401: شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، نیمه جنوبی خراسان رضوی.

اثر خطر: احتمال بدتر شدن کیفیت هوا و کاهش دید، احتمال سقوط اجسام از ارتفاع، احتمال آسیب به سازه های موقت و احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال اختلال در عملکرد ناوگان خودرو و احتمال آسیب به گرد و غبار. -اشیاء حساس

توصیه: از حضور افراد در هوای آزاد به ویژه افراد آسیب پذیر، کنترل شاخص آلایندگی توسط مراجع ذیربط و اتخاذ تصمیم بر اساس مقررات، خودداری از توقف و پارک خودروها در مجاورت درختان فرسوده و ساختمان های ناتمام و همچنین خودداری شود. استحکام سازه های موقت، از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها.