هنوز زمان برای معرفی وزیر تعاون باقی است


به گزارش ایسنا، سید محمد حسینی در گفت وگوی تلویزیونی، بر لزوم تعامل، همکاری و هماهنگی قوای سه گانه در کنار اعتقاد به تفکیک قوا تاکید کرد و گفت: بدون شک قوای سه گانه به ویژه دولت و مجلس، تعامل و همکاری نزدیک با یکدیگر می توانند به سرعت و به راحتی امور کشور را پیش ببرند و از وقفه ها و تاخیرهای بی موردی که هر از چند گاهی شاهد آن بوده ایم، جلوگیری کنند.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: آیت الله رئیسی بر تعامل، رایزنی و هم افزایی دولت و مجلس تمرکز داشت و در همین راستا در سال اول در قالب 31 مجمع نمایندگان استان و در این جلسات با همه نمایندگان دیدار و گفتگو کرد. حوزه های انتخابیه در حالی مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در دولت یازدهم 21 مجمع نمایندگان استان در مدت چهار سال برگزار شد و در دولت دوازدهم حتی یک جلسه رئیس جمهور وقت با مجامع استانی برگزار نشد. .

معاون رئیس جمهور افزود: تلاش دولت برای تعامل با نمایندگان مجلس به بهترین شکل ممکن است.

حسینی تصریح کرد: نتیجه جلسات و گفتگوهای دولتمردان و نمایندگان مجلس این است که نمایندگان شناخت و شناخت واقعی از توانمندی ها و توانمندی های قوه مجریه داشته باشند و با مشاهده اهتمام و تلاش مستمر دولت تدبیر و امید را به همراه داشته باشند. حمایت و همکاری لازم را داشته باشند و این که تاکنون هیچ استیضاحی صورت نگرفته است، شاید یکی از نتایج این تعاملات باشد. و این در حالی است که در دوره مشابه دولت قبل، چهار مورد استیضاح در مجلس شنیده شد. در خصوص مسائل مربوط به حقوق نمایندگان نیز در سال اول دولت قبل 41 سوال در تالار طرح شد که در نتیجه آن 7 کارت زرد صادر شد و در دولت فعلی تنها 13 سوال به مجلس رسید. مجلس. جنسیت و تنها در 3 مورد از این موارد نمایندگان قانع نشدند که البته مورد عجیبی بود. چرا که در مورد وزیر ورزش بحث عدم تصویب دو دستور این وزارتخانه برجای مانده از دولت های گذشته بود و دولت قبل از جلسه مجلس آنها را در اولویت قرار داد و مشخص نشد سوال کننده و نمایندگان محترم چه بودند. آنها متقاعد نشدند.

معاون رئیس جمهور گفت: در گذشته بسیاری از پروژه های عمرانی به دلیل کمبود زمان، تعلل و تاخیر حتی با پیشرفت بیش از 90 درصدی متوقف و تعطیل می شد، اما امروز دولت با شور و نشاط در تلاش برای جبران کمبودها و رفع مشکلات است. ، انرژی و پویایی کشور

وی تصریح کرد: امروز همه کارمندان دولت نسبت به رفع مشکلات احساس مسئولیت می کنند و علاوه بر انجام وظایف اصلی خود در روزهای تعطیل و تعطیلات به دعوت نمایندگان شخصاً به حوزه انتخابیه خود می روند و به بررسی دقیق نیازها و مشکلات موجود می پردازند. بررسی و به وزرا و نهادهای مربوطه ارائه کرده و تاکنون به 55 استان و نزدیک به 100 شهر سفر کرده ام. در اصل این دولت در بین مردم است و می خواهد با کار جهادی بخشی از عقب ماندگی ها را جبران کند و مشکلات را در میدان حل کند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور در خصوص اولویت این لایحه بر این طرح گفت: امروز همه نمایندگان به این موضوع اذعان دارند که اگر این لایحه از سوی دولت ارائه شود، از کامل بودن و اهمیت کارشناسی لازم برخوردار است و دولت در نظر دارد تا مشکلات موجود و رفع آنها با تقدیم لایحه به مجلس و یکی از دستاوردهای این دولت و امور مجلس که با همکاری مجلس صورت گرفت، لایحه محوری و اولویت و تصویب الحاقی لوایح به طرح ارائه شده است. برنامه ها دولت تاکنون 42 لایحه تقدیم مجلس کرده و با طرح کارشناسی مجلس موافقت کرده است. از نظر موضوعی نیز تقریبا 41 درصد از لوایح به مسائل اقتصادی و حمایتی اختصاص دارد که نشان از عزم دولت برای حل مشکلات اقتصادی کشور دارد.

نایب رئیس مجلس با قدردانی از همکاری و رفاقت نمایندگان با دولت، گفت: متاسفانه واقعیت روابط و تعامل نزدیک دولت و مجلس با فضایی که برخی رسانه های خارجی ایجاد می کنند، متفاوت است، هرچند همه نمایندگان. آزادانه در مورد مسائل کشور اظهار نظر می کند، اما گاهی اوقات که نماینده نظر شخصی خود را بیان می کند، برخی از رسانه های اپوزیسیون جوی ایجاد می کنند که باعث مخالفت کل مجلس با دولت می شود، در صورتی که اکثریت قریب به اتفاق نمایندگان مجلس هستند. مردم متدین و نه بی تفاوت و انقلابی که مانند مسئولان دغدغه حل مشکلات را دارند.

وی همکاری و همدلی همه مسئولان را در حل مشکلات مهم دانست و گفت: امروز مردم انتظار تنش و درگیری بین مسئولان و نیروها را مانند برخی دوره ها ندارند، بلکه انتظار دارند نیروی ولایی و انقلابی پیگیر مسائل و مشکلات کشور باشد. با دلسوزی

حسینی تاکید کرد: امروز شرایط به گونه ای است که باید اعتماد مردم را جلب کنیم که متأسفانه به دلیل سستی گذشته آسیب دیدند و در این راستا رئیس جمهور تاکید می کند که برای بیان برنامه ها و اقدامات بیایید صحبت از گذشته و آنچه انجام شده است، نه از وعده ها و اقدامات انجام نشده.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: دولت در تعامل با مجلس و کمیسیون های مختلف آن به دنبال شفافیت، اجرا و رفع ابهام است و در صورت مشاهده تخلف، قطعا با آن برخورد خواهد کرد. نتیجه بررسی های مجلس که در قالب تحقیق و تفحص و اعمال ماده 234 آیین نامه داخلی شورای اسلامی منعکس شده است، چرا که از 22 تحقیق و تفحص مصوب مجلس در سال گذشته بیش از 3 مورد یا 4 نفر از آنها به یک شکل تحت تأثیر قرار گرفتند. این دولت موظف است و مابقی پرونده ها مربوط به فعالیت دولت قبل بوده و یا در خصوص اعمال ماده ۲۳۴ در سال آخر دولت قبل ۸۷ پرونده انجام شده است. در حالی که حدود 17 پرونده به اجرای این قوه پیوست که نشان دهنده حقانیت این قدرت است.

حسینی در خصوص تعامل و حضور معاونان وزارتخانه ها و ادارات در مجلس گفت: سال گذشته هماهنگی خوبی بین معاونان وزارتخانه ها و ادارات وجود داشت که 15 جلسه رایزنی بین آنها برگزار شد. دو نفر از آنها با حضور روسای افتخاری قوه مقننه و قضائیه حضور داشتند. علاوه بر این برای پاسخگویی و تعامل با نمایندگان بیش از دو برابر حضور نمایندگان مجلس در دولت قبل به شورای اسلامی شهر مراجعه کردند و این نشان از ارتباط و تعامل گسترده دولت و مجلس دارد.

معاون رئیس جمهور در خصوص معرفی وزیر تعاون، کار و رفاه گفت: هنوز فرصت قانونی برای بررسی و معرفی وزیر وجود دارد و با توجه به گستردگی وظایف و اهمیت این وزارتخانه لازم است رئیس جمهور همه گزینه های ممکن را، البته در داخل و خارج از مجلس، بررسی کند، طبیعتاً پیشنهاداتی نیز ارائه شد.

حسینی در خصوص راه اندازی وزارت بازرگانی و معرفی وزیر آن گفت: در خصوص راه اندازی وزارت بازرگانی، اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس قبل از دولت سیزدهم این طرح را تصویب کردند و امروز نیز با توجه به مشکلات موجود، این طرح را تصویب کردند. به دلیل کنترل قیمت ها و تنظیم بازار، دولت تصویب کرد که با این طرح مجلس اعلام و آماده ارائه به وزیر بازرگانی در مجلس پس از تکمیل و رفع مشکلات شورای نگهبان است.