واکسن ها هنوز از مرگ جلوگیری می کنند


روزنامه جام جم نوشت: روند ابتلا به کرونا، مرگ و میر و بستری شدن در بیمارستان در موج هفتم کرونا رو به افزایش است. در حال حاضر روزانه بیش از 10000 نفر به ویروس کرونا مبتلا می شوند. این در حالی است که تعداد تزریق واکسن کرونا ثابت مانده و تغییری نمی کند. اکنون تعداد کل واکسن های ویروس کرونا در کشور از مدت ها قبل به بیش از 15 میلیون دوز رسیده است. علیرغم هشدارهای کارشناسان مبنی بر لزوم استفاده از واکسن کرونا و به ویژه ارائه یادآوری دوز واکسن، بسیاری از شهروندان تمایلی به معرفی سومین و چهارمین یادآوری دوز کرونا که همه افراد جامعه مجاز به تزریق آن هستند، ندارند. این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت بارها هشدار داده است که تنها راه محافظت از خود در برابر ویروس کرونا واکسیناسیون، دوزهای تقویت کننده و رعایت پروتکل های بهداشتی است.

حافظه تاریخی ما می گوید سال گذشته در همین موقع یعنی اواسط مردادماه بیش از 80 میلیون ایرانی مشتاق معرفی واکسن کرونا در کشور بودند. به همین دلیل به کشورهای همسایه سفر کردند تا به او برسند و تزریق را انجام دهند. اکنون، حدود یک سال بعد، واکسنی وجود دارد، اما شهروندان تمایلی به تزریق آن ندارند. حدود 20 درصد از شهروندان هنوز حتی یک دوز واکسن کرونا را دریافت نکرده اند. به همین دلیل است که کارشناسان بهداشت می گویند که درصد بالایی از افرادی که این روزها در بخش های مراقبت های ویژه و سایر بخش های بیمارستانی بستری می شوند یا واکسیناسیون را کامل نکرده اند یا اصلا واکسنی دریافت نکرده اند. آمارهای منتشر شده از سوی وزارت بهداشت و درمان نیز حاکی از آن است که موج هفتم کرونا با افزایش روزانه ابتلا، بستری شدن و مرگ و میر همراه است. در زمانی که تعداد مبتلایان به شدت کاهش یافت و به رقم 2000 نفر رسید، اکنون تعداد مبتلایان روزانه از 10000 نفر فراتر رفته است. شمار قربانیان کرونا در گذشته از صفر تا کمتر از 10 نفر بود، اما اکنون روزانه بیش از 70 ایرانی بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می دهند. همه این اطلاعات نشان می دهد که چگونه بی توجهی به واکسیناسیون می تواند آمار و ارقام را تغییر دهد و سلامت و زندگی همشهریان را به خطر بیندازد.

واکسیناسیون هنوز مطرح است

در همین راستا، محمدمهدی گویا، رئیس مرکز کنترل بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت به افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا و روند صعودی آن در موج هفتم واکنش نشان داد. وی در خصوص شرایط موج هفتم کرونا گفت: هنوز به اوج بیماری نرسیده‌ایم، یعنی تنها دو راه برای مقابله با این بیماری وجود دارد: معرفی واکسن کرونا و رعایت توصیه‌های بهداشتی. تنها راه ها هستند با بیماری کنار بیایند

وی توضیح داد که معرفی دوز تقویت کننده بسیار مهم است. هشدارهای وزارت بهداشت در این زمینه کاملا جدی است. و این در حالی است که محبوبیت و آمار کلی تزریق ها بسیار کم است و به حدود 19000 دوز در روز می رسد.

رئیس مرکز کنترل بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به بازگشت به روزهای سخت کرونا و افزایش مرگ و میر روزانه، ادامه داد: آمار مبتلایان و فوتی‌ها افزایش یافته و دنیا انتظار ابتلا به ویروس کرونا را نداشت. برای شروع دوباره این فصل و همه آنها تا پاییز آماده شدند و برای زمستان آماده شدند. بنابراین به احتمال زیاد پاییز و زمستان سختی در پیش است. حتی در امارات متحده عربی که مدعی پوشش 100 درصدی واکسیناسیون بود، ویروس جهش یافت و یک بیماری همه گیر رخ داد.

محمد رائی زاده، رئیس سازمان نظام پزشکی نیز با اشاره به اهمیت واکسیناسیون، آنچه را که در مطالعات به اثبات رسیده و در این مورد اجماع جهانی مبنی بر دوز ابتلا به کرونا وجود دارد، تشریح کرد. واکسن هم شدت بیماری را منعکس می کند و هم تعداد آن به طور قابل توجهی مرگ و میر را کاهش می دهد.

شدت بیماری روی دست مردم است

علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از تشدید بیماری در موج هفتم، نحوه رعایت اصول و پروتکل ها، واکسینه نشدن و تجلی افراد در جلسات گفت. در تشدید موج بیماری موثر است. به اعتقاد وی، تنها راه پیشگیری از تشدید موج هفتم شناسایی بیماران و جداسازی آنها از افراد سالم است، زیرا قرنطینه افراد بیمار از نظر کنترل بیماری و جلوگیری از گردش ویروس در آن بسیار مهم است. جامعه.”