واکنش اصلاح طلبان به اسرار روحانی و جهانگیری


در حالی که رسانه‌های اصلاح‌طلب تلاش کردند سخنان اخیر حسن روحانی و اسحاق جهانگیری را ناگفته‌ای از دوران جنگ اقتصادی که به اعتقاد آن‌ها فقط در دولتشان رخ داده است، بپندارند، این اصلاح‌طلبان واکنشی متفاوت از اطرافیانش نشان داد و انتقاد کرد. .
مهدی آیتی، اصلاح طلب و نماینده مجلس به نامه نیوز می گوید: «همه دولت ها به مردم آدرس اشتباه می دهند. می گویند ما هر کاری خوب انجام دادیم و دیگران هر کاری بد کردند.

آنها همچنین آمار غیر واقعی را به مردم ارائه می دهند و این تصور را ایجاد می کنند که خودشان ده برابر بیشتر از دیگران زحمت کشیده اند. دنیای امروز دیگر ادعایی را نمی پذیرد و فقط اعداد، ارقام، شاخص ها و نمودارها را می پذیرد. اینکه چقدر می گویند مهم نیست، اما تعداد ادعاها باید ثابت شود. حالا آقای جهانگیری هم می گوید ما بهتر از دیگران بودیم همین طور است و آدرس اشتباه هم به مردم می دهد.» وی ادامه داد: برای تحلیل عملکرد دولت ها باید دو ستون را در نظر بگیریم که در یکی نقاط قوت و در ستون دیگر نقاط ضعف را مشخص کنیم. این روش تحقیق عادلانه است و قطعاً نه دولت خیلی بدی است و نه کاملاً خوب، بلکه خوب و بد در یک دولت گرد هم می آیند. این فعال سیاسی همچنین با طرح این سوال گفت: آقای جهانگیری که امروز از شغل خود و دولتی که در آن کار می کرد دفاع می کند، در زمان حضور در دولت آقایان هاشمی و خاتمی چگونه کار می کرد؟ حرفه اش اصلا خوب پیش نرفت.

زمانی که آقای جهانگیری وزیر صنعت بود، بسیاری از فعالان صنعتی قتل عام شدند و تمام این وضعیت اسفناک ناشی از سوء مدیریت شخص آقای جهانگیری بود. آقای جهانگیری به طور کامل از ارز 4200 تومانی دفاع می کند. اگر واقعاً از این ارز برای حمایت از اقشار آسیب پذیر استفاده می شد، مشکلی نبود، اما این ارز به عنوان منبع رانت و فساد گسترده عمل می کرد و حتی خود دولت قبل نیز چنین فساد ناشی از ارز ترجیحی را تشخیص می داد. پس چگونه آقای جهانگیری تمام مشکلات ناشی از ارز 4200 تومانی را تکذیب می کند؟ اصلاً می تواند انکار کند؟ شدت فرافکنی و وارونگی روحانی و دولتمردانش به حدی است که حتی اعتراض شدید اصلاح طلبان را برانگیخت – با همه قبیله گرایی عمیقی که اصلاح طلبان دارند. پیش از این نوشته بودیم که انتشار این کتاب به دلیل تقصیر دولت سابق داوطلبانه بوده است.