واکنش ایران به سفر پلوسی به تایوان؛ حمایت از سیاست “چین واحد”.


ناصر قنانی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (سه شنبه) در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره موضع وزارت امور خارجه در خصوص سفر نماینده رژیم آمریکا به تایوان، گفت: احترام به حاکمیت ملی کشورها. یکی از اصول اساسی منشور سازمان ملل متحد است، به گونه ای که ماده 2 منشور اعضا را از هرگونه رفتاری که به تمامیت ارضی و استقلال سیاسی سایر کشورها لطمه می زند هشدار می دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران احترام به تمامیت ارضی کشورها را یکی از پایه های سیاست خارجی خود می داند و حمایت از سیاست چین واحد در این چارچوب جای تردید دارد.

کنعانی رفتار پرتنش اخیر مقامات رژیم آمریکا برای مداخله در امور داخلی جمهوری خلق چین و نقض تمامیت ارضی آن کشور را نمونه ای از مداخله آمریکا در مناطق و کشورهای مختلف جهان خواند که تنها منجر به آن شد. به افزایش بی ثباتی و دامن زدن به اختلافات، و بنابراین محکوم است.

نماینده معاونت دیپلماسی در پایان تاکید کرد: یکجانبه گرایی و نقض قوانین و تعهدات بین المللی به یک رویه ثابت در سیاست خارجی آمریکا تبدیل شده است و تجربه خروج این کشور از توافقات چندجانبه از جمله برجام و اعمال اقدامات غیرانسانی و غیرانسانی تحریم‌های غیرقانونی علیه مردم ایران، گواه این است که این کشور به تعهدات خود عمل نمی‌کند.