واکنش ایران به طرح سامانه های پدافند هوایی دولت آمریکا


نماینده رسمی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اصلاح سامانه های پدافند هوایی در منطقه از سوی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید و اظهارات خصمانه وی علیه کشورمان، گفت: این موضوع تحریک آمیز و جمهوری اسلامی ایران این اظهارات از منظر تهدید امنیت ملی و منطقه ای مورد توجه قرار می گیرد.

به گزارش ایسنا، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: اینکه آمریکا بدون درک درست از واقعیت های منطقه، تنها با هدف ایران هراسی و تفرقه بین کشورهای منطقه، چنین موضوعاتی را مطرح و با آن برخورد می کند. نشان می دهد که منافع آنها برای ایالات متحده مهم است. برای این کشور تنفس مصنوعی برای رژیم صهیونیستی در منطقه غیرقانونی است.

کنعانی با ابراز تعجب از اینکه این مقام کاخ سفید خود را نماینده کشورهای منطقه می داند، گفت: علیرغم این اظهارات عجولانه، ایران همواره بر گفتگو، مشارکت و همکاری های منطقه ای برای تامین امنیت و منافع مشترک کشورهای منطقه متمرکز بوده است. منطقه. کشورهای منطقه به دور از دخالت خارجی.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه تصریح کرد: تلاش برای ایجاد مشکلات امنیتی جدید در منطقه نتیجه ای جز تضعیف امنیت کلی منطقه و حفظ منافع امنیتی رژیم صهیونیستی ندارد و ایجاد حاشیه امن برای رژیم صهیونیستی غیرممکن است. با فریب و تبلیغ ایران هراسی.

کنعانی تاکید کرد: تجربه نشان داده است که انباشت تسلیحات نمی تواند عامل امنیتی باشد و ایجاد امنیت مشترک منطقه ای در گرو همکاری جمعی کشورهای منطقه و حفظ و ثبات آن، مستلزم ارتقای تفاهم درون منطقه ای است. و ایران با پایبندی به سیاست همسایگی، جدی است و اراده خود را در این زمینه نشان داده است.

نماینده وزارت امور خارجه در خاتمه تصریح کرد: دخالت بیگانگان در هر فرآیند منطقه ای نه تنها ضامن امنیت و ثبات است، بلکه عامل اصلی تنش و شکاف منطقه ای است. بنابراین همانطور که دو دهه حضور آمریکا در عراق و افغانستان امنیت را برای این کشورها به ارمغان نیاورده است، هرگونه حذف حضور و نقش فزاینده آمریکا در ترتیبات امنیتی منطقه منجر به ناامنی، بی ثباتی و گسترش تروریسم در منطقه خواهد شد. مرحله.