واکنش منفی بازارها به کاهش احتمال فعال‌سازی برجام


گروه اقتصادی انصاف نیوز: رویدادهای سیاسی دو هفته گذشته که ریشه فرهنگی اجتماعی داشت با واکنش بازارهای حساس اقتصادی مواجه شد به طوری که قیمت ارز در بازار آزاد همزمان با شاخص کل افزایش یافت. بورس تهران سقوط کرد.

در شرایط عادی افزایش نرخ ارز و در نتیجه افزایش سودآوری شرکت های بزرگ بورسی منجر به افزایش شاخص بورس می شد، اما در روزهای اخیر همبستگی بین این دو شاخص از بین رفته است. و افزایش نرخ ارز باعث بهبود شاخص بورس نشد.

در دهمین روز از پاییز قیمت دلار در میدان تهران سبزفسکی از مرز 33 هزار تومان گذشت. این قیمت در بورس ملی در سطح 28 هزار و 843 تومان اعلام شد که نسبت به روز گذشته 20 تومان افزایش نشان می دهد.

واسطه ها برای خرید ارز ملی آمریکا در مقادیر زیر 10 هزار دلار قیمتی بین 32 هزار و 800 تا 850 تومان تعیین کردند. 10 هزار دلار به بالا با 33 هزار تومان خریداری می شود که به نوعی نشان دهنده افزایش انتظارات برای قیمت این ارز است.

شاخص بورس اوراق بهادار تهران امروز با افت 8 هزار و 854 واحدی به رقم یک میلیون و 322 هزار و 25 واحد رسید. 275 نماد با افت قیمت، 72 نماد افزایش قیمت و 3 نماد بدون تغییر ماندند. تابلوی فرابورس نیز از همین الگو پیروی کرد و دارای 194 نماد نزولی، 72 نماد صعودی و 8 نماد ثابت بود.

نگاهی به فهرست نمادهایی که باعث افت شاخص می شوند نیز نشان می دهد که معامله گران به جای توجه به قیمت دلار و سایر ارزها، درک نسبی از تحولات سیاسی داشتند که دورنمای احیای برجام را مخدوش می کرد.

بانک پاسارگاد، توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، صنایع صنعتی و معدنی چادرملو، پالایش نفت اصفهان و انرژی فجر خلیج فارس بیشترین تاثیر را در ریزش شاخص بورس داشتند.

بر اساس اعلام انجمن صرافی ها، قیمت سکه تمام بهار آزادی موسوم به سکه امامی در بعدازظهر دهم مهرماه 1401 بین 15300000 تا 400000 تومان در نوسان بود.

رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور در روزهای اخیر تلاش‌های فعالی را برای پیوند دادن اعتراض‌ها به کشته شدن مهسا امینی به مذاکرات برجام و جلوگیری از به نتیجه رسیدن آن انجام داده‌اند. به نظر می‌رسد این رسانه‌ها و حامیان آنها توانسته‌اند از سکوت مطلق مقامات ایرانی در قبال رویدادهای داخلی و خارجی سود ببرند و حداقل در اذهان مخاطبان خود در داخل ایران، برجام را قانع‌کننده جلوه دهند. شاخص های اقتصاد خرد نشان می دهد که اکثر فعالان بازار آینده را مثبت ارزیابی نمی کنند. حال باید دید آیا سیاست صبر و سکوت دولت سیزدهم تمام می شود یا باز هم ترجیح می دهند بدون صحبت با مردم وارد سیاست شوند؟

انتهای پیام