وزیر کشور دستور اجرای عملیات جهاد آبخیزداری را به فرمانداران صادر کرد.


به گزارش تسنیم، احمد وحیدی وزیر کشور در نامه ای به استانداران سراسر کشور دستور تقویت قوه مجریه و توافق بر سر اقدامات لازم در حوزه آبخیز به صورت جهادی را صادر کرد. متن این نامه به شرح زیر است.

با تسلیت ایام شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) با توجه به اینکه امنیت اجتماعی و غذایی در گرو حفظ و استفاده پایدار از منابع آب و خاک کشور است و با توجه به اینکه کشور ایران در یک منطقه خشک و خشک قرار گرفته است. منطقه نیمه خشک و مستعد بحران های طبیعی، با بحران های متعددی از جمله خشکسالی و سیل مواجه است که هر ساله خسارات اقتصادی و اجتماعی زیادی را به همراه دارد به طوری که در 20 سال گذشته وقوع 3500 سیل در کشور خسارات زیادی به بار آورده است، بنابراین باید در مواجهه با این خطر بزرگ به فکر تغییر بود و به سرعت اقدام کرد.

به منظور کاهش خسارات ناشی از فرسایش خاک و از بین رفتن زیرساخت های کشاورزی و صنعتی کشور و همچنین کنترل خسارات ناشی از سیل و البته مدیریت منابع آبی، لازم است اقدامات کم هزینه و موثر مورد درخواست مردم انجام شود. . در اولویت قوه مجریه کشور است.

یکی از اساسی ترین اقدامات، اجرای عملیات آبخیزداری در کشور است. مقام معظم رهبری (مدظله العالی) می فرمایند: «چند سال قبل از طرح این بحث های آبخیزداری و آبخیزداری و مواردی از این دست، کارهایی انجام شد که باید با جدیت و قاطعیت دنبال شود. این کارها متوقف نشدند» (26 اسفند 1392).

همچنین در نشست تخصصی تدابیر و کمک به استان های سیل زده کشور، بر اهمیت اقدامات همه جانبه و پیشگیرانه کنترل سیل از جمله آبخیزداری و حفاظت از مراتع و جنگل ها (23 فروردین 1397) تاکید کردند. در همین راستا و با حکم معظم له در سال های 1397-1399 وام های ارزی از صندوق توسعه ملی برای مدیریت حوزه آبخیز تخصیص یافت که منافع و مزایای بسیاری را برای کشور به همراه داشت. لازم به ذکر است که به قوانین و اسناد عالی کشور مانند سیاست کلی نظام، قانون افزایش بهره وری و قانون برنامه ششم توسعه کشور نیز توجه ویژه ای می شود.

رئیس جمهور محترم در دیدار با هیات دولت همچنین با اشاره به وقوع سیل در استان های کشوه بر توجه به آبخیزداری تاکید کرد و گفت: راه حل غلبه بر خطرات ناشی از سیل، تقویت آبخیزداری و مرتبط است. نهادها باید فعالیت خود را در این زمینه گسترش دهند.» که این موضوع توسط وزارت متبوع بررسی شده است و نتایج نشان می دهد که با صرف هزینه اندک و استفاده از رویکرد، با استفاده از توان مردمی و گروه های جهادی می توان عملیات آبخیزداری در کشور را به شکلی انجام داد. نهضتی با برکات و برکات فراوان به کار انداخته شد

از مزایای این کار ارزشمند می توان به کاهش خسارات جدی سیل، افزایش منابع آب قابل استحصال، افزایش زهکشی کانال ها، جلوگیری از فرونشست زمین، کاهش فرسایش و رسوب گذاری خاک در سدها و زیرساخت ها اشاره کرد. بررسی ها نشان می دهد که توان علمی و اجرایی حوزه آبخیزداری کشور بسیار چشمگیر است و در صورت عدم وجود عزم ملی و انسجام سازمانی و استفاده از نیروهای جهادی می توان این اقدام را انجام داد. با سرعت بیشتری انجام می شود.

با توجه به مطالب گفته شده و به منظور تقویت قوه مجریه و انجام اقدامات لازم در حوزه آبخیزداری، لازم است تمامی فرمانداران محترم تلاش نمایند تا از تمامی توانمندی های بالفعل و بالقوه استان برای برنامه ریزی و اجرای برنامه ریزی های لازم استفاده نمایند. حوضه آبخیز مدیریت عملیات با رویکرد جهادی

بدیهی است اداره آبخیزداری و مدیریت منابع آب قرارگاه جهادی وزارت کشور در این زمینه با استانداران همکاری می کند و پیشرفت کار را در هر استان ارزیابی و ماهانه به اینجانب گزارش می دهد.