وعده ای که تا برداشت محصول به تعویق افتاد!


بر اساس اعلام مرکز ملی انجمن مس، نیمی از 12 هزار معدن کشور نیمه تعطیل و تعطیل هستند زیرا این معادن با مشکل مهمی مانند کمبود ماشین آلات معدنی و تجهیزات اولیه مواجه هستند. در این میان صنعت معدن یکی از با ارزش ترین بخش ها در کشورهای توسعه یافته به شمار می رود و هدف سیاست گذاری است.

ایران توانایی بهره برداری از 700 میلیون تن معادن را دارد که سال گذشته به دلیل موانع غیرمنطقی در تامین تجهیزات لازم و فرسودگی ماشین آلات موجود، موفق به استخراج آن به مقدار کم شد. در واقع کاستی در توسعه معادن صنعت معدن که یکی از کارآمدترین بخش ها در ایجاد اشتغال در کشور است به معنای نادیده گرفتن منافع ثروت طبیعی کشور است.

بر اساس گزارش های مختلف بخش خصوصی و دولتی، بین 17000 تا 25000 ماشین معدنی برای تولید 700 میلیون تن مواد معدنی نیاز است. خودروی جدید که یکی از نیازهای مسلم کشور محسوب می شود، با وجود اینکه تولید سالانه حدود 2 هزار تن خودرو در کشور باید نیازهای صنایع راهسازی، خودروسازی، ساختمانی و معدنی را پوشش دهد. بنابراین، تجهیزات باید وارد شوند. فقط حدود 2000 خودرو را می توان داخلی کرد و بدیهی است که کمبود عرضه و افزایش تقاضا قیمت خودروها را 4 تا 5 برابر قیمت جهانی افزایش داده است. بدین ترتیب معادن قادر به خرید ماشین آلات جدید نبودند و استفاده از ماشین آلات فرسوده نیز باعث کاهش برداشت و ایجاد مشکلاتی برای معادن شد.

بر اساس اطلاعات رسمی و ادعاهای تایید شده، شرکت هپکو در سال گذشته تنها 32 دستگاه شامل 10 نوع غلتک، 9 نوع لودر و 13 نوع بیل مکانیکی تولید کرده است که نشان دهنده شکاف بزرگ بین تولید و نیازهای موجود کشور است. . . . از سوی دیگر بسیاری از معادن کوچک و متوسط ​​با مشکل تامین مالی بازسازی و تجهیز معادن خود مواجه هستند.

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری معادن در نوزدهمین جلسه کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران در راستای بررسی نحوه تامین ماشین آلات، تکلیف این صندوق را برای حمایت از بخش معدن دانست و اظهار داشت: با توجه به موارد مندرج در مواد 109 و 110 آیین نامه اجرایی قانون صنعت معدن، کلیه شرکت های معدنی و همچنین هپکو باید مجاز به واردات تجهیزات مستعمل باشند.

فرید دهقانی نیز در این جلسه پیشنهادی ارائه کرد و گفت: در صورت ابلاغ بخشنامه آزادسازی واردات ماشین آلات با شرط عدم تغییر ظرف دو سال، صندوق بیمه سرمایه گذاری معدنی آمادگی دارد تا تمامی هپکو را پیش خرید کند. محصولات وی همچنین خاطرنشان کرد: در این دو سال اگر هپکو توانسته روی پای خود بایستد، این نشانه خوبی است و اگر نتواند، این صنعت مزیت نسبی و رقابتی ندارد. در واقع ایجاد انحصار در تولید ماشین آلات هپکو نیز فایده ای نخواهد داشت. با وجود اینکه حدود یک ماه از طرح این ایده می گذرد، هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

صندوق مذکور تنها نهاد مالی تخصصی در صنعت معدن است و طبیعتاً بخش عمده وظایف این صندوق حمایت از توسعه معادن کوچک است. اما با وجود وعده های داده شده هیچ اقدام جدی از سوی این صندوق صورت نگرفت. برای اجرای این پیشنهاد، صندوق بیمه معادن باید از معادن به ویژه معادن کوچک در نوسازی تجهیزات معدنی حمایت کند و با ایجاد مشوق برای خرید تجهیزات تولید داخل، به اجرای این پیشنهاد در چنین شرایطی توجه کند. این پیشنهاد که از سوی مدیرعامل صندوق سرمایه گذاری و بیمه معدن ارائه شده است، نه تنها از تجهیزات تولید داخل حمایت می کند، بلکه به این نیاز پاسخ قطعی می دهد و بر نگرانی برای تامین تجهیزات مورد نیاز معادن تاکید می کند. اجرای این ایده می تواند در جهت رفع مشکل شرکت های تولید داخل به ویژه هپکو و معادن کوچک و بزرگ باشد تا حجم تولید کشور به ظرفیت اولیه خود برسد. همچنین صندوق بیمه معادن به عنوان حافظ وجوه و پشتیبان فعالیت های معدنی می تواند با طرح این گونه ایده ها و اجرای صحیح آنها در جهت تسهیل و استفاده از منابع طبیعی کشور نقش موثری در دستیابی به وضعیت باثبات اقتصادی داشته باشد.