وقتی مذاکرات به پایان برسد، دوربین ها زنجیر را روشن می کنند


به گزارش ایسنا، متن مصاحبه حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با روزنامه ایتالیایی «لارپوبلیکا» به شرح زیر است:

*سوال: بیایید با جنگ در اوکراین شروع کنیم. ایران این درگیری را محکوم کرد، اما آشکارا تجاوز روسیه را محکوم نکرد، چرا؟

پاسخ: ما از همان ابتدا موضع خود را در قبال جنگ اوکراین به وضوح اعلام کرده ایم. منظورم این است که ما با حمله نظامی روسیه به اوکراین مخالفیم. ما از همان ابتدا سعی کردیم جنگ را متوقف کنیم و مذاکرات سیاسی بین طرفین را آغاز کنیم. من شخصاً سه بار و بارها با “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه با وزیر امور خارجه اوکراین تماس گرفتم. ما همچنان بر این باوریم که راه حل اوکراین جنگ نیست و مهم نیست این درگیری چقدر طول بکشد، جز از طریق مذاکره، راه دیگری برای حل آن وجود نخواهد داشت.

*سوال: کرملین اخیراً از سفر پوتین به تهران برای گفتگو در مورد سوریه در هفته آینده خبر داده است. آیا در این سفر درباره اوکراین هم صحبت می کنید؟

پاسخ: این نشست سه جانبه در قالب آستانه خواهد بود که برای اولین بار در سه سال اخیر به صورت حضوری برگزار خواهد شد. موضوعات مهمی مانند بازگشت آوارگان سوری به کشورشان، تحریم ها علیه سوریه و عملیات احتمالی ارتش ترکیه در منطقه مرزی برای مبارزه با تروریسم مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. رئیس جمهور کشورمان دو هفته پیش در دیدار با رئیس جمهور روسیه در ترکمنستان، مواضع ایران را در رابطه با جنگ اوکراین مطرح و بیان کرد، اگرچه ما ریشه های جنگ را درک می کنیم، اما ایران همچنان مخالف درگیری است. قطعا با حضور رئیس جمهور روسیه در تهران به تلاش های خود برای دستیابی به آتش بس در اوکراین ادامه خواهیم داد.

*سوال: «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا اخیرا اعلام کرد که روسیه قصد دارد پهپادهایی با قابلیت حمل موشک از ایران در اختیار بگیرد. واکنش دولت شما به این موضوع چیست؟

پاسخ: ما انواع مختلفی از همکاری با روسیه از جمله در حوزه دفاعی داریم، اما به هیچ یک از طرف های درگیر در این جنگ کمک نمی کنیم، زیرا معتقدیم جنگ باید متوقف شود. من فکر می کنم مشکل کنونی درگیری این است که سازندگان اسلحه در برخی کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده، در تلاش برای فروش محصولات خود هستند. ما از هر اقدامی که منجر به تشدید تنش شود اجتناب خواهیم کرد و تلاش خواهیم کرد تا جنگ را متوقف کنیم.

*سوال: مذاکرات برای ازسرگیری توافق هسته ای برجام در چه مرحله ای است؟ اگرچه نشست اخیر در دوحه با شکست مواجه شد.

ج: دولت جدید ایران مذاکرات جدی با همتایان خود در مورد موضوع هسته ای داشته است. به پروژه ای رسیده ایم که 90 درصد مورد تایید گروه 1+4 و همچنین آمریکایی هاست. برای رفع تحریم ها با آمریکایی ها در تماس هستیم. آنها از طریق اتحادیه اروپا و وزرای خارجه برخی کشورها مشورت می کنند. پیشرفت قابل توجهی هم در پروژه و هم در ایده های پیشنهادی حاصل شده است. فکر نمی کنم درست باشد که بگوییم دوحه شکست خورده است. پیشرفت هایی وجود دارد، اما مشکلات دیگری وجود دارد که باید برطرف شود.

*سوال: مشکلات چیست؟

پاسخ: ما ضمانت اقتصادی قوی می خواهیم. اگر یک شرکت غربی با همتای ایرانی خود قرارداد ببندد باید مطمئن باشد که پروژه اجرا می شود و در صورت تحریم جبران می شود.

*سوال: آیا ایتالیا جزو کشورهایی است که از طریق آن با آمریکا ارتباط برقرار می کنید؟

پاسخ: من با دی مایو وزیر خارجه ایتالیا در مورد موضوع هسته ای صحبت کردم، او به ایده های خوبی رسید که در مذاکرات بررسی خواهیم کرد. در طول ده ماه گذشته، به غیر از نشست رم، دو بار ملاقات کرده‌ایم و درباره موضوعات مختلف از جمله برجام گفتگو کرده‌ایم. اکنون در مرحله جدیدی از بحث هستیم. ما از توانایی و توانایی وزارت خارجه ایتالیا در مذاکرات هسته ای و همچنین هر ایده ای که می تواند به بازگرداندن ایالات متحده به برجام کمک کند، استقبال می کنیم. بنابراین ما به دنبال یک توافق خوب، قوی و با ثبات هستیم و از کمک سایر کشورها از جمله ایتالیا استقبال می کنیم.

*سوال: آیا امتناع آمریکا از حذف سپاه از فهرست سازمان های تروریستی مانعی برای اجرای برجام است؟

پاسخ: ما به آمریکایی ها پیشنهاد کرده ایم که موارد مربوط به لیست سیاه را کنار بگذارند. اما ما باید مطمئن شویم که شرکت‌های ایرانی از مزایای اقتصادی و سهم خود از برجام بهره‌مند می‌شوند. برای کسب منافع اقتصادی در برجام ضروری است، ما چیزی جز توافق هسته ای نمی خواهیم.

*سوال: بیایید در مورد سفر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه صحبت کنیم. ایران در مرکز مذاکرات خواهد بود. چه انتظاری دارید و به چه چیزی امیدوار هستید؟

ج: در ماه‌های اخیر مذاکرات مثبتی با عربستان سعودی داشته‌ایم. توجه به همسایگان یکی از اولویت های سیاست خارجی ماست. به ما گفته شد که موضوع اصلی این سفر امنیت غذایی و انرژی خواهد بود. رژیم صهیونیستی می خواهد این سفر را به فرصتی برای تشدید مسائل امنیتی و استفاده از آن علیه ایران تبدیل کند. امیدواریم طرف آمریکایی متوجه شود که علیرغم تمایل اعلام شده برای تکمیل مذاکرات هسته ای، این سفر به فرصتی بی ثمر تبدیل نخواهد شد.

*سوال: آژانس بین المللی انرژی اتمی از خاموش شدن برخی از دوربین های مورد استفاده برای نظارت بر برنامه هسته ای شما شکایت دارد. آیا آماده فعال کردن دوربین ها برای از سرگیری گفتگو با غرب هستید؟

پاسخ: دوربین ها را خاموش نکردیم. ما آنها را از طرح حذف کردیم. اینها دوربین هایی هستند که ایران داوطلبانه برای نظارت نصب کرده است و ما در واکنش به تصمیم ناعادلانه آمریکا و سه کشور اروپایی در آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تحت فشار قرار دادن ایران در جریان مذاکرات، آنها را از مدار خارج کردیم. هر زمان که مذاکرات تمام شد، دوباره دوربین ها را معرفی می کنیم. ایران در تلاش برای دستیابی به یک توافق جدی و باثبات است و مصمم به احیای برجام است.