وقتی مزدوران سعودی و اماراتی برای غارت نفت یمن جان خود را از دست می دهند


به گزارش «الف»، در حالی که عربستان و امارات پس از برکناری عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن و تشکیل شورای ریاست جمهوری تلاش کردند تنش میان مزدوران خود در جنوب یمن را کاهش دهند، روندی متفاوت ایجاد شد. جنوب یمن بار دیگر به صحنه درگیری های خشونت آمیز میان مزدوران سعودی و اماراتی تبدیل شده است. گزارش های زیادی از درگیری بین نیروهای شورای انتقالی جنوب (مرتبط با امارات) و حزب اصلاحات (مرتبط با عربستان سعودی) در حومه استان شبوه، واقع در نزدیکی میدان های نفتی واقع بین آن استان و استان حضرموت، وجود دارد. ، که به حد تلفات انسانی رسیده است.

همزمان با این درگیری ها، منابع یمنی از غارت حجم عظیمی از نفت این کشور توسط مزدوران سعودی و اماراتی در استان های جنوبی خبر می دهند. به این ترتیب می توان به ماهیت و علت تنش موجود بین مزدوران مرتبط با امارات و عربستان سعودی که هر یک برای سرقت بیشتر منابع طبیعی و نفت یمن با یکدیگر رقابت می کنند، پی برد.مناطق جنوبی یمن که در حال حاضر توسط عربستان سعودی اشغال شده و امارات از نظر منابع نفتی غنی است. اگر این ثروت ها در اختیار خود یمنی ها قرار گیرد، بیشتر مشکلات آنها در نتیجه محاصره ائتلاف متجاوز سعودی حل می شود.

اطلاعات حاکی از آن است که 150 چاه نفت در منطقه شابوف وجود دارد و ائتلاف متجاوزان به دنبال کنترل همه این میادین هستند. از سوی دیگر، استان حضرموت در شرق یمن بزرگترین تولیدکننده نفت این کشور است که نه تنها در جنگ اخیر، بلکه سال هاست عربستان را مورد توجه قرار داده است.

بر اساس بیانیه وزارت نفت و معادن دولت نجات ملی یمن، ائتلاف متجاوز سعودی حدود 10 میلیارد دلار از ثروت نفتی یمن را غارت کرده و مردم این کشور را از دسترسی به منابع طبیعی خود محروم کرده است. گفت که ریاض قصد دارد یک خط لوله نفت از استان شرقی به دریا از طریق المهره بسازد تا وابستگی خود به تنگه هرمز برای صادرات نفت را کاهش دهد.

همانطور که گفته شد، استان حضرموت به دلیل موقعیت جغرافیایی و منابع غنی نفتی برای عربستان سعودی بسیار مهم است. بنابراین ورود مزدوران اماراتی به این استان که چند روز پیش صورت گرفت به معنای عبور از خطر سرخ های ریاض در جنوب یمن است. در این میان امارات چشم طمع خود را به حضرموت دوخته است و این دلیل اصلی درگیری بین شبه نظامیان شورای انتقالی جنوب و نیروهای اصلاح شده حزب است.

در حال حاضر استان های شبوه تا عدن و ابین تحت نفوذ امارات هستند، در حالی که حضرموت و المهره همچنان تحت کنترل عربستان هستند. در نتیجه توافق‌های قبلی، ابوظبی در سال‌های اخیر تمایلی به پیشروی به سمت حضرموت نداشته است، اما به نظر می‌رسد مزدوران اماراتی اخیرا نیات دیگری دارند. نیروهای وابسته به امارات قصد دارند از طریق عملیات نظامی به منابع نفتی حضرموت دست یابند و از سوی دیگر عربستان نگران ناامنی این استان و فروپاشی اتحادهای داخلی خود با طرف های یمنی در حضرموت است.

اما علاوه بر غارت نفت یمن، برخی اطلاعات به تلاش ائتلاف سعودی به ویژه خود عربستان سعودی برای بازگشایی مجدد پرونده تجزیه یمن اشاره می کند. چند ماه پیش رسانه ها از دیدار برخی مقامات سعودی با تعدادی از ساکنان استان های حضرموت، شبوه، المهره و ابین در جنوب یمن خبر دادند و گزارش دادند که در این دیدار، طرف سعودی با اعضای کمیته ای از ساکنان این استان ها اعلام کرد که تصمیم دارد حق تعیین سرنوشت را به مردم حضرموت، شبوه، ابین و المهره برای پیوستن به عربستان سعودی اعطا کند. هدف عربستان نیز برانگیختن احساسات و جلب رضایت مردم استان های جنوبی یمن با برجسته کردن شباهت های فرهنگی و مذهبی است.

بدیهی است تحرکات تجاوزکارانه ائتلاف سعودی در یمن با چراغ سبز و با حمایت آمریکا و کشورهای غربی ادامه دارد و حتی در گذشته نیز جمعیت استان های جنوبی یمن تسلیم ائتلاف متجاوز شده است. . سال‌ها، اما پس از مشاهده اقدامات این ائتلاف و وعده‌های آن، دیدگاه دیگری را مطرح کردند. مناطق جنوبی یمن تحت اشغال نیروهای ائتلاف سعودی با ناامنی فزاینده، سوء مدیریت، افزایش قیمت کالاها و خدمات و شرایط بد معیشتی مواجه است، مشکلی که اعتراضات مداومی را در استان هایی مانند تعز، حضرموت و عدن ایجاد کرده است. ساکنان استان المهره اعتراضات خود را به حضور نظامیان سعودی و انگلیسی تشدید کرده اند. مزدوران عربستان سعودی و امارات با نوید زندگی مرفه بر استان های جنوبی یمن مسلط شدند که از نظر نیروهای نظامی، امنیتی و خدماتی برای ساکنان این منطقه و وضعیت اقتصادی و معیشتی جنوب یمن هیچ نقشی ندارند. تفاوت چندانی با سایر مناطق تحت محاصره ائتلاف ندارد، متجاوزان سعودی آمریکایی قرار نگرفتند.