ویروس جدیدی در چین کشف شد!


به گزارش همشهری آنلاین، این کارشناسان ویروس جدیدی را در شرق چین ردیابی و شناسایی کردند که قبل از انجام این مطالعات از حیوانات به انسان منتقل شده و ده ها نفر را مبتلا کرده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که ویروس تازه شناسایی شده، معروف به “لانژیا” و متعلق به گونه‌های ویروس هنیپا، در استان‌های شاندونگ و هنان در شرق چین، عمدتاً در میان کشاورزانی که تماس نزدیک با حیوانات دارند، گسترش یافته است.

بر اساس گزارش آناتولی، 35 مورد ابتلا به این ویروس از پایان سال 2018 تا ابتدای سال 2021 شناسایی شده است. اگرچه این عفونت ها در این بازه زمانی رخ داده است، اما این ویروس به طور رسمی در این هفته شناسایی شد.

گزارشی از این کشف جدید توسط تیمی از دانشمندان چین، سنگاپور و استرالیا در هفته نامه پزشکی نیوانگلند منتشر شد.

کارشناسان می گویند منشا این ویروس احتمالاً مربوط به حیوانات است، اما تحقیقات بیشتری برای درک بهتر این پاتوژن هنوز مورد نیاز است.

بر این اساس، در متنی که در 4 آگوست در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، دانشمندان نوشتند که هیچ مدرکی دال بر انتقال ویروس لانژیا از فردی به فرد دیگر وجود ندارد. آنها همچنین اعلام کردند که احتمالاً حیوانات منبع این ویروس هستند و تیم تحقیقاتی شواهدی پیدا کردند که نشان می دهد حیوانات از خانواده موش ناقلان طبیعی ویروس لانژیا هستند، اگرچه هنوز تحقیقات بیشتری برای تأیید قطعی این مورد نیاز است.

از 35 مورد این بیماری که در چین مشاهده شد، 26 مورد مورد مطالعه دقیق قرار گرفت و مشخص شد که همه آنها تب و در برخی موارد با علائمی مانند خستگی شدید (54%)، سرفه (50%). ) ، سردرد. (35%)، همراه با حالت تهوع (35%).

محققان متوجه ناهنجاری ها و مشکلاتی در کبد (35٪) و کلیه (8٪) بیماران مبتلا به این ویروس شده اند. اما هنوز گزارشی از مرگ بیماران مبتلا گزارش نشده است.

کارشناسان همچنین به بی بی سی گفته اند که کشف ویروس جدید به معنای اپیدمی جدید نیست، بلکه کشف ویروسی از خانواده هنیپاویروس ها نگران کننده است زیرا سایر بیماری های ناشی از این خانواده از ویروس ها باعث شیوع و ظهور بیماری های شدید در این کشور شده است. آسیا و اقیانوسیه، که اکنون کارشناسان را مجبور کرده است تا این ویروس را با دقت بیشتری رصد کنند.

سایر بیماری های خانواده لونگیا ویروس هاندرا ویروس (HIV) و نیپا هنیپا ویروس (NiV) نام دارند. بر اساس گزارش مرکز کنترل بیماری های ایالات متحده (CDC)، بیماری های ناشی از ویروس هندرا بسیار نادر است، اما میزان مرگ و میر بالا و حدود 57٪ است.

به دلیل روش‌های مختلف و اطلاعات متفاوتی که هر کشور در هر دوره ارائه می‌کند، نمی‌توان این بیماری را به راحتی با میزان مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ مقایسه کرد.

با این حال، می توان گفت که میزان کشندگی ویروس های هندرا و نیپا که برای اولین بار در دسامبر 2019 در چین مشاهده شد، در زمان شیوع به وضوح بیشتر از مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در اپیدمی اخیر بود.

به گفته کارشناسان، ویروس های هندرا و نیپا که از خویشاوندان نزدیک ویروس لانژیا هستند، توسط خفاش ها منتقل می شوند.