ویروس کرونا باعث افزایش تعداد سکته‌های مغزی شد/ ارتباطی بین معرفی دوز چهارم واکسن با بیماری‌های مغز و اعصاب وجود ندارد


به گزارش ایرنا، محمدرضا کائینی روز سه شنبه در نشست خبری که در بیمارستان سینا برگزار شد، سکته مغزی را یکی از جدی ترین عوارض کووید 19 دانست و افزود: علائم در این بیماران طولانی مدت است و در برخی موارد منجر به ناتوانی می شود..

وی تصریح کرد: کرونا سیستم انعقادی را فعال می کند، رگ های مغز و قلب را درگیر می کند و باعث سکته می شود، البته مراجعه دیرهنگام مردم با همه گیر شدن این بیماری و ترس از مراجعه به پزشک برای تشخیص و درمان در 2 همراه است. اخیراً تعداد مبتلایان به سکته مغزی در کشور افزایش یافته و در واقع درمان این بیماری با تاخیر انجام شد.

این متخصص مغز و اعصاب درباره تاثیر واکسن کرونا در بروز سکته مغزی اظهار داشت: مطالعات نشان داده تزریق واکسن آسترازنکا و اسپوتنیک به جوانان بر سیستم ایمنی بدن تاثیر گذاشته و باعث لخته شدن خون می شود. استفاده از این نوع واکسن ها به جوانان به ویژه زنان توصیه نمی شود. واکسن

کایمی همچنین کمبود خواب و استرس به ویژه در افراد مبتلا به دیابت و فشار خون را در ایجاد سکته بسیار موثر دانست و گفت: تعدادی از اختلالات خواب به ویژه در افراد چاق باعث سکته مغزی می شود زیرا راه های هوایی این افراد در هنگام خواب بسته می شود. و تنفس بیمار قطع می شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: سکته خواب نیز عامل کاهش حافظه و هوش است و درمان به موقع این بیماری بسیار مهم است.

به گفته کاینی، ایران جزو کشورهایی است که سکته مغزی در سنین پایین اتفاق می افتد و به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت، 100 تا 150 مورد سکته مغزی قبل از شروع دوران کرونا وجود دارد که افزایش یافته است و این بهترین است. زمان درمان بیماران زیر 1 سال 3 زمان آن فرا رسیده است و بیمارستان هایی که این بیماران را می پذیرند داروهای اورژانسی دارند و در مرحله بعد داروهایی مانند آسپرین وجود دارد که برای بیماران سکته مغزی نیز به راحتی در دسترس است.

وی درباره بیماری پارکینسون گفت: این بیماری دیر تشخیص داده می شود و در دنیا هیچ درمانی برای بازگشت پارکینسون وجود ندارد و در ایران نیز شاهد نوع خوش خیم آن هستیم و درمان هایی که داریم دست کمی از آن ندارد. به آن در کشورهای مختلف.”

گرمازدگی می تواند باعث سکته شود

وی ادامه داد: افرادی که در معرض گرمای شدید هستند ممکن است به دلیل افزایش لخته شدن خون در مغز دچار سکته مغزی شوند و برای پیشگیری از این بیماری نباید در معرض هوای گرم قرار بگیرند.

علی اصغر آهوت متخصص مغز و اعصاب نیز در این نشست گفت: در درمان این بیماری ها در کشور از توصیه های تشخیصی بیماری های عصبی که از سوی وزارت بهداشت منتشر شده است استفاده می شود.

ارتباطی بین تزریق دوز چهارم واکسن کرونا و بیماری های مغز و اعصاب وجود ندارد.

وی با اشاره به ارتباط تزریق دوز چهارم واکسن کرونا با بیماری‌های مغزی و عصبی، افزود: تحقیقات نشان می‌دهد ارتباطی بین تزریق دوز چهارم واکسن کرونا و سکته مغزی وجود ندارد.

آهوت تصریح کرد: کنگره بین المللی نورولوژی بالینی و الکتروفیزیولوژی ایران از 14 تا 19 مردادماه در هتل المپیک برگزار می شود و این کنگره با 201 سخنران، 14 پنل و 13 کارگاه آموزشی در زمینه های دمانس، سکته مغزی، مولتیپل اسکلروزیس، اختلالات حرکتی، سردرد برگزار می شود. اثرات عصبی کرونا و غیره مورد بحث قرار می گیرد.

وی گفت: علم مغز و اعصاب به سرعت در حال پیشرفت است. دانش مغز و اعصاب نیاز به به روز رسانی در کشور دارد و امیدواریم کنگره امسال پس از دو سال کنگره عملاً با توجه به اپیدمی کرونا موفق باشد. “