پذیرش کمک ارتش پاکستان از آمریکا نشانه ضعف است


پاکستان با بحران اقتصادی بی‌سابقه‌ای مواجه است و دولت اعلام کرده است که ذخایر ارزی پاکستان در خارج از این کشور در حال حاضر حدود 8.5 میلیارد دلار است که برای یک ماه و نیم واردات از پاکستان کافی است.

ژنرال قمر جاوید باجوا، رئیس ستاد ارتش این کشور از آمریکا خواست تا هر چه سریعتر وام صندوق بین المللی پول به اسلام آباد بدهد که به شدت مورد انتقاد عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان قرار گرفت.

طبق گزارش روزنامه ژاپنی نیکی، قمر جاوید باجوا از دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، درخواست تحویل زودهنگام بسته مالی صندوق بین المللی پول را کرده است. در سال 2019، صندوق موافقت کرد که در مجموع 6 میلیارد دلار به پاکستان وام دهد، اما هنوز اولین بسته مالی 1.2 میلیارد دلاری را به پاکستان منتقل نکرده است.

به گفته عمران خان، این اقدام باجوا از آمریکا برای مداخله در امور اقتصادی پاکستان نشانه تضعیف این کشور است. وی همچنین یادآور شد که باجوا به عنوان فرمانده ارتش نباید در امور اقتصادی پاکستان دخالت کند و وظیفه او حفظ اقتصاد پاکستان نیست.

عمران خان که رئیس حزب تحریک انصاف پاکستان است، مدعی شد که باجوا در این موضوع مداخله کرده است زیرا صندوق بین المللی پول به دولت فعلی کشور به ریاست شهباز شریف (نخست وزیر) اعتماد ندارد.