پرواز چندین جنگنده Su-35 بر فراز تنگه تایوان


به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، در گزارش رسانه های چینی آمده است: در حال حاضر جنگنده های سوخو-35 ارتش چین در حال عبور از تنگه تایوان هستند.

در همین حال، نمایندگان وزارت دفاع تایوان این گزارش ها را تکذیب کردند و گفتند که هیچ جنگنده چینی در این منطقه پرواز نمی کند.

وزارت دفاع تایوان در بیانیه ای اعلام کرد که آنها به طور کامل فعالیت های نزدیک جزیره را زیر نظر دارند و در پاسخ به “تهدیدهای دشمن” نیرو مستقر خواهند کرد.

به گزارش ایرنا، چین به سفر روز سه شنبه نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره تایوان واکنش نشان داد و از آن به شدت انتقاد کرد.

وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای که پس از ورود پلوسی به تایوان منتشر کرد، گفت که سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بر روابط سیاسی چین و آمریکا تأثیر زیادی خواهد گذاشت.

این بیانیه حاوی یک هشدار است: این یک تمرین بسیار خطرناک است، بازی با آتش. هر کس با آتش بازی کند می سوزد.

این وزارتخانه با اشاره به اینکه ایالات متحده به دنبال مهار چین از طریق تایوان است، افزود: چین به شدت با این سفر مخالف است و آن را به شدت محکوم می کند.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا پس از ورود به تایوان که در تاریکی شب مورد استقبال مقامات این جزیره قرار گرفت، بیانیه‌ای صادر کرد و گفت که این سفر ناقض بیانیه‌های مشترک آمریکا و چین نیست. .

سفر ما یکی از چندین هیئت کنگره به تایوان است و به هیچ وجه با سیاست دیرینه ایالات متحده تحت قانون روابط تایوان در سال 1979 در تضاد نیست. ایالات متحده و چین توسط شش ضمانت هدایت می شوند، نه در تضاد.

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی گفت که سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، نقض حاکمیت چین نیست.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید افزود که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا قبل از سفر پلوسی به تایوان با وی صحبت نکرد. کربی در تلاش برای کم اهمیت جلوه دادن سفر پلوسی به تایوان گفت: اعضای کنگره اغلب از تایوان بازدید می کنند. علاوه بر این، سفر رئیس مجلس نمایندگان به تایوان بی سابقه نیست.