پولیتیکو جزئیات پیشنهاد اتحادیه اروپا را در مذاکرات در وین فاش کرد


به گزارش ایسنا، پولیتیکو در گزارش خود جزئیات متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای برجام را که اخیرا به ایران و آمریکا ارائه کرده است، منتشر کرد و اعلام کرد که بر اساس این پیش نویس، اتباع غیر آمریکایی اجازه خواهند داشت با شرکت هایی که با سپاه همکاری می کنند، اقتصاد دارند، تجارت کنید.

بر اساس گزیده‌هایی از متن پیش‌نویس پیشنهاد اتحادیه اروپا که توسط پولیتیکو به دست آمده است، تحریم‌های آمریکا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران در تلاش برای احیای توافق هسته‌ای 2015 کاهش می‌یابد و به تهران اجازه می‌دهد از بازرسی‌های بیشتر از تاسیسات هسته‌ای ادعایی خودداری کند.

پولیتیکو در ادامه با بیان اینکه جزئیات این پروژه دوشنبه گذشته در جریان مذاکرات در وین نهایی شد، ادامه داد: با همکاری نزدیک اتحادیه اروپا با واشنگتن بر روی این پروژه، به نظر می رسد دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا آماده است تا امتیازات بیشتری نسبت به این پروژه بدهد. انتظار می رود به توافق بخصوص از طریق کاهش فشار بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دست یابد. سازمانی که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ توسط ایالات متحده به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی شد.

با این حال، راب مالی، سخنگوی ارشد ایالات متحده در مذاکرات وین، در بیانیه ای به پولیتیکو پس از انتشار این گزارش، هرگونه تغییر در استانداردها یا قوانین آمریکا در اجرای تحریم ها علیه ایران را رد کرد.

در این باره فرمود: من صریح صحبت می کنم; ما در هیچ مذاکره‌ای برای تغییر رویکرد یا استانداردهای خود برای تبعیت از تحریم‌ها و تحریم‌های ایالات متحده تا زمانی که عمل متقابل به اجرای کامل بازگردد، نیستیم. [توافق هسته‌ای] آنها می مانند، ما شرکت نکردیم. هر گونه گزارشی بر خلاف آن کاملا نادرست است.

پولیتیکو با اشاره به اینکه حذف سپاه پاسداران از لیست تروریستی آمریکا یکی از موضوعات اصلی مورد بحث در مذاکرات برجام بود، نوشت: اگرچه متن پیشنهادی اروپا با میانجیگری جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تهیه شد. و با هماهنگی نزدیک با مقامات آمریکایی که به خودی خود تحریم‌های سپاه را لغو نمی‌کند، اما اثربخشی آنها را به شدت محدود می‌کند.

به گزارش پولیتیکو، بر اساس متن پیشنهادی، اروپایی‌ها و سایر غیرآمریکایی‌ها می‌توانند بدون ترس از تحریم‌های آمریکا با نهادهای ایرانی درگیر در معاملات با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تجارت کنند، مشروط بر اینکه شریک تجاری اصلی آنها در فهرست تحریم‌های آمریکا نباشد. .

این نشریه آمریکایی همچنین استدلال کرد که اروپایی‌ها از این طریق می‌توانند تجارت بسیار گسترده‌ای را در سراسر ایران انجام دهند، جایی که تعامل تجاری با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به ویژه در زمینه تجارت، تقریباً اجتناب‌ناپذیر است. یکی از دیپلمات‌هایی که این پرونده را دنبال می‌کرد، گفت که واحدهای سپاه می‌توانند به سادگی تجارت خود را از طریق نیابت‌ها و شرکت‌های شلیک کنند که درجه‌ای از تفرقه ایجاد می‌کنند و محدودیت‌های آمریکا را برای شرکت‌ها و افراد غیر آمریکایی که به دنبال دور زدن تحریم‌های آمریکا هستند بی‌معنی می‌سازد.

به گزارش پولیتیکو، متن پیشنهادی اروپا، علاوه بر کاهش فشار بر سپاه پاسداران، به تهران در سال 2019 این امکان را می دهد که به سرعت از بن بست فعلی با ناظر هسته ای سازمان ملل بر سر سایت های هسته ای شناخته شده بشکند.

این گزارش ادامه می دهد: در مورد موضوع تحقیق آژانس در متن پیشنهادی اتحادیه اروپا، این دیپلمات ابراز نگرانی کرد که آمریکا و اروپایی ها نه تنها با این خطر روبرو هستند که نشان دهند اجازه خواهند داد موضوع به یک توافق بسته برسد. متهم به سیاسی کردن ماموریت آژانس در ایران شود.

با این حال، مذاکره کنندگان در وین که علاوه بر ایالات متحده شامل ایران و سایر اعضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به ویژه تهران و واشنگتن است، باید در مورد پیش نویس ارائه شده از سوی اتحادیه اروپا تصمیم گیری کنند، که به گفته جوزپ بورل ، می تواند متن نهایی باشد.