پیاده روی اربعین جلوه ای از فرهنگ عاشورا و ظهور یک جبهه بین المللی مقاومت است.


سید ابراهیم رئیسی شامگاه سه شنبه در دیدار با جمعی از فعالان راهپیمایی اربعین اظهار داشت: پیاده روی اربعین نمادی درخشان از بقای فرهنگ عاشورا و عاشورایی و بزرگترین اجتماع انسانی روی زمین است.
رئیس جمهور با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری و اشاره به عظمت اربعین گفت: این مراسم یکی از مظاهر ظهور جهانی مومنان به حضرت سیدالشهدا(ع) و جبهه مقاومت است و مطمئن هستم که خیلی از مسائل به برکت جامعه حل می شود.عظیم اربعین حل می شود.
رئیسی با تشریح نقش دولت در تسهیل حضور مردم در مراسم اربعین، تصریح کرد: مشکلات زائران حسینی. مقامات عراقی همچنین اعلام کردند که محدودیتی برای حضور زائران ایرانی اربعین امسال در این کشور وجود ندارد.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه انجام وظایف دستگاه های اجرایی برای تسهیل سفر زائران اربعی هیچ ربطی به عمومی بودن این مراسم ندارد، گفت: وظیفه دولت در این راستا کنترل، حمایت و ترویج است.
رئیسی با تاکید بر لزوم برنامه‌ریزی دقیق تقسیم وظایف دستگاه‌های دولتی برای برگزاری مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی، خاطرنشان کرد: برای برگزاری هرچه باشکوه این مراسم، دولت و همه دستگاه‌های مرتبط باید نقش و مسئولیت خود را به نحو احسن انجام دهند.
رئیس جمهور با اشاره به نقش بی بدیل مردم در ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی در زمینه هایی مانند غذا، اسکان و ایاب و ذهاب، تاکید کرد: نشان دادند که به خوبی کار می کنند.
رئیسی با اشاره به لزوم همکاری ستاد اربعین مستقر در وزارت کشور با ستاد مردمی تاکید کرد: دستگاه های کشوری باید فعالیت های ستاد مردمی را بشناسند و در کنار این ستاد نقش حمایتی را ایفا کنند.
دکتر رئیسی با تأکید بر اینکه زیارت اربعین باید «آسان»، «ارزان» و «لذت‌آمیز» باشد، خاطرنشان کرد: نباید اجازه داد برخی افراد در ایام اربعین کالا و خدمات را برای زائران گران‌تر کنند.
دکتر رئیسی با تاکید بر لزوم استفاده از تمامی امکانات موجود برای خدمت رسانی به زائران اربعین، تصریح کرد: از تمامی امکانات موجود در کشور و امکانات دیپلماتیک در روابط دوجانبه ایران و عراق برای تسهیل سفر زائران استفاده خواهد شد. زائران اربعین و ارائه خدمات به آنان.
آیت الله رئیسی در خصوص تردد زائران غیرایرانی از کشورمان تصریح کرد: مرزها باید آماده خدمت رسانی باشند و تردد زائران غیرایرانی را تسهیل کنند. این عزیزان زائر امام حسین (ع) و مهمان ما هستند و باید مورد احترام قرار گیرند.
پیش از سخنان رئیس جمهور، 10 نفر از حاضران به نمایندگی از فعالان اربعین حسینی، نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص موضوعاتی همچون امکان حضور 5 میلیون زائر ایرانی در عراق، ترویج اربعین، تسهیل عبور زائران افغانستانی و پاکستانی از ایران برای تشرف به حرم بیان کردند. حل مشکلات سفرهای خودرویی و هوایی در مسیرهای ایران و عراق، جلوگیری از ازدحام جمعیت در خارج از کشور، اقدامات پیشگیری از گرمازدگی زائران و حضور خبرنگاران فعال در حوزه اربعین.