پیش بینی نماینده مجلس از زمان انعقاد برجام


به گزارش ایلنا، جلیل رحیمی جهان آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی درباره مذاکرات برجام در این دوره و آخرین روند احیای این توافق گفت: مذاکرات ایران با 5 کشور غربی از نظر امنیتی، فنی و مذاکرات بسیار پیچیده است. سیاسی این پرونده نزدیک به 3 دهه از نظام دیپلماتیک ما و بسیاری از کشورهای دیگر را گرفته است، اما به نظر می رسد مذاکرات اخیر بر سر چارچوب اصلی مورد نظر طرفین به توافق رسیده است.

نماینده تایباد و تربت جام خاطرنشان کرد: اگر به چند محور اصلی تکیه کنیم که شامل فناوری هسته‌ای موجود در ایران، نوع سانتریفیوژها، میزان و درصد غنی‌سازی، نحوه انتقال پول پس از فروش نفت است. است، تایید یا ضمانت چند ساله شرکت های سرمایه گذار، فکر می کنم مشکلات برطرف شده است و به احتمال زیاد ظرف یک هفته تا 10 روز آینده مذاکرات به پایان می رسد.

وی یادآور شد: در تعدادی از موارد، طرفین هنوز اختلافات جزئی دارند، اما برای ایران به عنوان کشوری که شاهد بد نیت آمریکا و خروج آن از برجام بوده، تمدید توافق بدون تضمین و برای ایران بسیار دشوار است. ضمانت اجرای قاطعانه. من فکر می کنم احتمال زیادی وجود دارد که ظرف یک هفته یا 10 روز به توافق برسد و حداقل این بار چالش اساسی وجود نداشته باشد.

این عضو شورای اسلامی در پاسخ به گلایه برخی نمایندگان مبنی بر اینکه متن توافقنامه باید به آنها ابلاغ شود و این موضوع به تصویب مجلس برسد، گفت: به برجام توجه کنید، برجام مورد تایید برجام نیست. اما برنامه اجرای برجام بود، در مجلس تصویب شد.

وی ادامه داد: دولت در حال حاضر در حال مذاکره برای اجرای برجام است. اگر بخواهد یک بار دیگر این متن را بازنگری کند، واقعیت این است که اکثریت نمایندگان از پیش نویس مشترک مطلع هستند و می دانند که چه توافقی حاصل شده و طرفین چه تعهداتی را بر عهده می گیرند.

رحیمی جهان آبادی گفت: با توجه به اینکه توافق جدید اتفاق نیفتاده و مذاکرات تقریباً احیای توافق قبلی است و این توافق روند خودش را طی کرده است، فکر می کنم نیازی به بررسی آن در مجلس نیست. “