چانه زدن حتی با سفر اربعین!


بلیط تهران به نجف شش میلیون مه است. رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی هفته گذشته گفت: برای پروازهای ایرلاین های خارجی قیمت گذاری ممنوع است و قیمت بلیت بستگی به نرخ بازار دارد. همچنین برای مسیرهای خارجی شرکت های داخلی قیمت تعیین نمی کنیم. اما برای پروازهای نجف به صورت استثنایی قیمت گذاری را در نظر گرفته ایم و نه تنها در ایام اربعین که از پانزدهم همین ماه آغاز می شود، بلیت تهران نجف با نرخ 6 فروخته می شود. میلیون مه تا زمانی که تصمیم جدیدی گرفته شود.

و این در حالی است که قبل از ماه محرم قیمت بلیت تهران به نجف حدود دو میلیون و 500 هزار مه بود و اکنون قیمت پایه به شش میلیون مه تغییر کرده است.

در سال های گذشته شرایط به این صورت بود که بلیت کرایه ثابت داشت، اما تصمیم بر این شد که با افزایش و کاهش تقاضا، نرخ ها تغییر کند و سیستم قیمت شناور ایجاد شود. در سال‌های گذشته اگرچه نرخ‌ها شناور بود، اما همچنان در ایام اربعین قیمت‌گذاری می‌شد. از سوی دیگر تا قبل از ماه محرم قیمت بلیت هواپیما در میانه هفته به 950 هزار مه و در پایان هفته به 2 میلیون و 500 هزار مه رسید اما رستم قاسمی وزیر راه و … شهرسازی اعلام کرد بلیت تهران، نجف یا تهران، بغداد 6 میلیون مه است و این در حالی است که قیمت بلیت رفت و برگشت اکنون به 42 میلیون مه برای پرواز ایرلاین های خارجی رسیده است! بلیت تهران عیلام هم نایاب است و افرادی که قرار است از طریق مرزهای زمینی به کربلا بروند باید با اتوبوس به نقطه مرزی بروند!

مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی درباره نادر بودن بلیط هواپیماهای داخلی به خبرنگار ما توضیح داد: بلیط استانبول. اگرچه ایرلاین ها هیچ نقش و اختیاری در این افزایش قیمت ها نداشتند، اما این هزینه ها به ایرلاین ها منتقل شد.

به گفته وی، بلیت مسیرهای زیارتی معمولاً در ایام پیک گردشگران به صورت تک بلیت فروخته می شود که بر قیمت بلیت تأثیرگذار است و نکته بعدی این است که فرودگاه نجف یکی از گران ترین فرودگاه های منطقه است و تاکنون بوده است. چندین بار با مدیریت فرودگاه نجف بحث گرانی را مطرح کردند، مذاکراتی درباره فرودگاه داشتیم و حتی در مقطعی به دلیل گرانی این فرودگاه، شرکت های هواپیمایی کشورمان پروازهای خود را به فرودگاه نجف متوقف کردند.

اسعدی سامانی می گوید: محدودیت هفتگی تعداد پروازهای ایران و عراق 120 پرواز است و اگر تعداد پروازها بیشتر باشد باید 4000 دلار به حساب فرودگاه نجف واریز شود.

نماینده سازمان هواپیمایی برای پروازهای نجف 6 میلیون تومان اعلام کرد اما پروازهای مشهد به نجف با قیمت هر بلیت 25 میلیون تومان و برای مسافت های طولانی تر مانند سفر از مشهد یا حتی از تهران به فروش می رسد. کشورهای دیگر با همان خط هوایی در همان روز ارزان تر است.

در حالی که مسئولان از تصویب نرخ مصوب 6 میلیونی مه برای پروازهای اربعین و لزوم اجرای آن توسط ایرلاین ها خبر می دهند، افکار عمومی در این فکر هستند که آیا می توان قیمت 6 میلیون مه برای پروازهای اربعین را محقق کرد؟

به گفته کارشناسان علت این مشکل سازمان هواپیمایی و خود شرکت های هواپیمایی است چرا که خود تصمیم گیرنده و ناظر هستند. در پی این افزایش قیمت بلیت، سازمان هواپیمایی کشوری با صدور اطلاعیه ای در تاریخ 20 شهریور 1401 به شرکت های هواپیمایی تاکید کرد که فروش بلیت هواپیما فقط از طریق سایت رسمی شرکت ها و یا حضوری در دفاتر فروش هر شرکت انجام شود. . در اطلاعیه شماره 3، شرکت هواپیمایی به خطوط هوایی از پروازهای اربعین هشدار داد.

بر اساس اطلاعیه سازمان هواپیمایی کشوری، از 24 شهریور تا 9 شهریورماه سال جاری، هزینه پروازهای اربعین از فرودگاه های مشهد، کرمان، یزد و زاهدان به مقصد نجف و بغداد و برگشت 3 میلیون و 800 هزار تومان است. دو رو و 7 میلیون دو رو که 600 هزار تومان.