چرا ترور یکی از رهبران القاعده بزرگترین شکست دولت بایدن در سیاست خارجی است؟


به گفته الف؛ روزنامه واشنگتن پست در گزارشی از ترور ایمن الظواهری، سرکرده گروه تروریستی القاعده در کابل، پایتخت افغانستان، در قالب حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا، به طور مشخص اشاره کرد که دولت بایدن سعی کنید با این اقدام اعتبار خود را به دست آورید.در میان جریان بحرانی که با آن روبرو هستید برای خود خرید کنید.

اما حضور رهبر شبکه تروریستی القاعده در کابل، همان شهری که آمریکایی ها بیش از 20 سال است در آن بوده اند و هدف اصلی از این حضور پاکسازی افغانستان از وجود نیروهای القاعده و القاعده بوده است. سایر گروه های تروریستی، بزرگترین است. این یک شکست برای دولت بایدن است. در واقع حضور الظواهری در کابل به مظهر عینی ناکارآمدی سیاست دولت آمریکا در قبال افغانستان تبدیل شده است.

واشنگتن پست در این باره می نویسد: «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا دوشنبه گذشته اعلام کرد که خبر کشته شدن ایمن الظواهری رهبر القاعده در جریان حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به منطقه ای در کابل، خبری بسیار خوب و خوشایند بود. مردی که بایدن گفت یک تروریست خطرناک و تهدیدی جدی برای هزاران آمریکایی است. بایدن به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده دستور ترور الظواهری را صادر کرد و از این رو سعی کرد در بحبوحه بحران فعلی در ایالات متحده، اعتباری را برای دولت خود در این زمینه خریداری کند. وی تصریح کرد که ایمن الظواهری در منطقه ای در مرکز کابل، پایتخت افغانستان بود.

در این مرحله سوال اصلی مطرح می شود: ایمن الظواهری در مرکز کابل چه می کرد؟

از زمان خروج فاجعه آمیز دولت ایالات متحده از افغانستان در تابستان گذشته، بایدن همواره بر افکار عمومی آمریکا تاکید کرده و به افکار عمومی آمریکا اطمینان داده است که القاعده افغانستان را ترک کرده است. در همین راستا، بایدن در اوت گذشته گفت: «بیایید یک موضوع را جدی بررسی کنیم. با خروج القاعده از افغانستان، چه منافع دیگری در این کشور داریم؟ ما به افغانستان رفتیم تا این کشور را از شر القاعده خلاص کنیم و این کار را کردیم.” در همان ماه، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، حضور القاعده در افغانستان را تا حد زیادی رد کرد و تاکید کرد که تعداد معدودی از بقایای القاعده در آن کشور هیچ خطری برای ایالات متحده ندارد.

با این حال، تقریبا یک سال بعد، در حالی که آمریکا ترور دست راست اسامه بن لادن و جانشین او، ایمن الظواهری را جشن می گیرد، سؤالات زیادی مطرح می شود: الظواهری در کوه های هندوکش پنهان نشده بود. ، او در قلب پایتخت افغانستان تحت کنترل طالبان حضور داشت. او در این شهر چه می کرد؟ کی دعوتش کرده؟ با چه شخص یا افرادی ملاقات کرد؟ و بالاخره چه نشانه هایی از حضور او در کابل حاکی از بازگشت القاعده به افغانستان است؟

جو بایدن در سخنرانی دوشنبه شب گذشته خود به مردم آمریکا گفت: «الظواهری در اوایل سال جاری در راه خود به پایتخت افغانستان رهگیری شد. او برای دیدار با اعضای خانواده اش به مرکز شهر کابل رفت.» . در همین رابطه، یک مقام آمریکایی به مجله پولیتیکو گفته است که در ماه می سال جاری، سازمان های اطلاعاتی آمریکا تایید کردند که ایمن الظواهری در کابل افغانستان بوده است. در این مرحله باید پرسید که این واقعاً به چه معناست؟ اندکی پس از خروج فاجعه بار دولت بایدن از افغانستان بود که رهبر القاعده و خانواده اش به کابل، پایتخت افغانستان نقل مکان کردند.

بایدن روز دوشنبه گفت که الظواهری در هفته های اخیر ویدئوهایی را منتشر کرده و از پیروان خود خواسته است که به ایالات متحده و متحدانش حمله کنند. اگر دولت آمریکا از ماه می می‌دانست که الظواهری در کابل است و به گفته خود دولت، الظواهری در هفته‌های اخیر در قالب ویدئویی از حامیان خود می‌خواهد که به منافع آمریکا و متحدانش حمله کنند. این بدان معناست که ایمن الظواهری برنامه ریزی و تحریک عملیات خارجی علیه منافع ایالات متحده آمریکا از خاک افغانستان را برنامه ریزی کرده است (اقدامی که بر اساس شواهد، با حمایت قابل توجه طالبان انجام شده است). البته اگر بایدن از افغانستان فاجعه ای به بار نمی آورد و به توصیه های مستشاران نظامی خود توجه نمی کرد، آمریکا در حال حاضر با چنین بحران مهمی مواجه نمی شد.

در این زمینه، یک سوال اساسی مطرح می شود: الظواهری چه عملیاتی را طراحی کرد؟ متأسفانه، احتمالاً هرگز از این موضوع مطلع نخواهیم شد. برخلاف حمله سال 2011 آمریکا به مخفیگاه سما بن لادن و ترور وی، عملیات کشتن ایمن الظواهری توسط نیروهای ویژه آمریکایی انجام نشد.

دلیل اصلی این سوال این است که به لطف بایدن، ایالات متحده آمریکا دیگر هیچ نفوذ و قدرتی در افغانستان ندارد. الظواهری در حمله هواپیمای بدون سرنشین کشته شد، به این معنی که ایالات متحده پس از ترور الظواهری به اطلاعاتی که در اختیار اوست، مانند هارد کامپیوتر، تلفن های همراه، اسناد و یا سایر منابع اطلاعاتی (بر خلاف آنچه که در اختیار دارد) دسترسی ندارد. در جریان ترور اسامه بن لادن اتفاق افتاد) ما شاهد بودیم). نباید فراموش کرد که ترور بن لادن حجم قابل توجهی از اطلاعات را به سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده منتقل کرد که در نوع خود راه را برای آشنایی دقیق تر با: اهداف فعلی القاعده، عملیات آینده آن، افراد مختلف در شکل یک گروه القاعده و ساختارهای اطلاعاتی آنها القاعده را روان کردند. و این در حالی است که ترور سرکرده گروه تروریستی القاعده با کمک پهپاد عملاً حجم قابل توجهی از اطلاعات موجود در حضور وی را منهدم و به هوا فرستاد.

برخی از درس های این ترور روشن است: القاعده به افغانستان بازگشته است. سوالی که باید با محکومیت شدید دولت بایدن همراه باشد زیرا الظواهری در واقع به شهری بازگشت که آمریکا پس از 20 سال حضور در آن و آنچه آزادسازی از دست گروه های تروریستی مانند ال القاعده مدعی شد که هیچ اثری از گروه تروریستی القاعده نه تنها در این شهر بلکه در سراسر افغانستان وجود ندارد.

اگر بایدن به توصیه مشاوران نظامی خود خوب عمل می کرد و با خروج از افغانستان فاجعه ای ایجاد نمی کرد، الظواهری اکنون در افغانستان نبود. لازم به ذکر است که شاید دولت بایدن می خواهد ترور «ایمن الظواهری» را یک پیروزی بزرگ برای خود بداند، اما خود حضور رهبر القاعده در کابل بزرگترین عقب نشینی و عقب نشینی تلقی می شود. برای بایدن و دولتش

*ارتباط دادن:

Washingtonpost.com/opinions/2022/08/01/کشتن-رهبر-القاعده-ظواهری-شکست-افغانستان-بایدن-را-پاک نمیکند/