چرا در اعتراضات پنج سال گذشته کرج و گوخردشت همواره فضای آتش زا وجود داشته است؟


روزنامه همامیخان نوشت: چرا در اعتراضات پنج سال گذشته کرج و گوخردشت همیشه فضای آتش زا وجود داشته است؟

برادر کوچک تهران بیش از هر شهر دیگری صحنه اعتراض بوده است. معترضان کرجی در 50 روز گذشته به خیابان ها ریخته اند و هیچکس نمی تواند آنها را تجزیه طلب خطاب کند. این روزها نماد اعتراض هستند. به گفته آصف بیات، “دست خالی با سیاست های جریان اصلی و دیدگاه ها در مورد برنامه های تنظیم مکان ناسازگار است.” اگر این ناهماهنگی در اعتراضات دهه 70 اسلامشهر خود را نشان داد، در چند سال گذشته این کرج بوده که تبدیل به مجله پودر شده است. هر اعتراضی در هر جای ایران حالا جرقه ای برای این انبار باروت است.

متن اعتراضات در کرج;  پایتخت ناشناخته ها

در طول قرن گذشته، بسیاری از شهرهای جدید به طور قابل توجهی در نقاط افراطی جهان رشد کرده اند. در ایران این تغییرات در شهرهای مختلف اتفاق افتاد. اما از نظر رشد و توسعه در بین شهرهای ایران، بزرگترین تحول در شهر کرج رخ داده است. از سال 1312 که کرج به دلیل وجود جاده های چالوس، تبریز، همدان و قزوین به گلوگاه سفر در ایران تبدیل شد تا سال های پس از انقلاب که هر روز مهاجران جدیدی از شهرهای دور و نزدیک در این شهر سکنی گزیدند، همه این تغییرات. کرج امروز شهری متفاوت است که برای بسیاری از سیاستمداران ناشناخته است. کراجی شهر خود را ایران کوچک می دانند و این لقب برازنده این شهر است. توسعه سریع کرج مشکلات زیادی را برای این شهر به وجود آورده است. کرج امروزه چهارمین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران، مشهد و اصفهان و بالاتر از تبریز و شیراز است، اما به دلیل موقعیت مکانی خود تنها دو نماینده در مجلس دارد. کرج علاوه بر تعداد نمایندگان در مجلس در بسیاری از شاخص های دیگر در سطح پایین تری قرار دارد. استانی ناکارآمد به رهبری پایتخت ایران، احساس اعتراض را برمی انگیزد. شاید به همین دلیل است که تعداد قابل توجهی از کاراجی ها در سال های اخیر در اعتراضات خیابانی شرکت کرده اند و نام شهرهایی مانند گوهردشت مورد توجه رسانه های داخلی و خارجی قرار گرفته است. در واقع گوهردشت را می توان مهم ترین منطقه جغرافیایی ایران نامید که در سال های 96، 1377 و 1401 اعتراضات گسترده ای در آن صورت گرفت.

کرج آتش زیر خاکستر

رویا بلوری یکی از فعالان سیاسی کرج درباره وضعیت گوهردشت به خبرنگار همههان گفت: بدیهی است که پدیده اعتراضات و تکرار و تداوم آن در شهر کرج به ویژه منطقه گوهردشت یک عامل نبوده است. مانند هر پدیده دیگری به عوامل بسیاری بستگی داشت و منشأ متفاوتی داشت. بی شک این عوامل دارای ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و حتی تاریخی هستند که هر کدام فضای خاص خود را می طلبد. اما به طور خلاصه، از جمله این عوامل رایج، شکل گیری و گسترش بافتی حاشیه ای و ناهمگون در طول صد سال گذشته است که ناشی از طغیان شهر تهران و ایجاد شهرک های کارگری متعدد در حاشیه بزرگراه تهران-کرج به دلیل وجود تعداد زیادی از آن است. شرکت های صنعتی و نیمه صنعتی در این مسیر. وی به نبود زیرساخت های کافی و لازم در این روند و اینکه تهران نقش یک حیاط خلوت سیاسی را ایفا می کند، اشاره کرد. این امر به ویژه زمانی که با احساس محرومیت نسبی و فقدان هویت همگن و نبود ساختار جمعیتی واحد در یک منطقه همراه باشد، زمینه ساز بروز درگیری ها و آسیب های اجتماعی مختلف در این کلان شهر می شود. وی در ادامه می گوید: «اما می توان به طور دقیق تر درباره شواهد عینی تری صحبت کرد که از تجربیات زندگی ساکنان این شهر می آید. گوهردشت یکی از محله های قدیمی و خوش آب و هوای کرج است که حتی قبل از انقلاب ۵۷ به عنوان تفرجگاه و تفرجگاه به ویژه برای تهران توجه بسیاری را به خود جلب کرد و در کنار مهرشهر شهرت داشت. اما با این تفاوت که منطقه مهرشهر به دلیل علاقه و انتخاب شمس پهلوی و مردمش ساختار اجتماعی متفاوتی داشت. البته بعدها یعنی از دهه شصت و هفتاد از عظیمیه و مهرشهر عقب افتاد و اقبال نزد آنها محبوبیت بیشتری پیدا کرد که به تدریج بر تراکم و گرایش طبقه متوسط ​​به کوچ به این محله افزود. این افزایش تراکم در کنار ایجاد اولین مراکز تجاری بزرگ و مجاورت با دانشگاه آزاد منجر به افزایش ترافیک و ایجاد پایگاه اجتماعی طبقه متوسط ​​در منطقه شد. نزدیک بودن منطقه به اصطلاح به کارگران نشانه دیگری است که این موضوع را تایید می کند. از طرفی با راه اندازی فرهنگسراها و دو پارک بزرگ و سینما و همچنین فعالیت های ورزشی مانند فوتبال در کنار مراکز خرید و داشتن خیابانی نسبتا طولانی و مستقیم، این منطقه به مکانی ویژه برای پیاده روی تبدیل شده است. ، خريد كردن. و سرگرمی برای افراد مختلف.مثل خیابان ولی عصر تهران بود هرچند در اشلی کمتر است. به طور خلاصه، به نظر می رسد عوامل فوق نقش مهمی در تمایز گوهردشت از محله های سنتی و کارگری کرج مانند مصباح و سایر محلات و امکان ایجاد پیوندهای اجتماعی و پیوستن به گروه های مختلف و اعلام حضور مردم در محل تظاهرات ادامه داشت و این اعتراضات به محلی برای جوانان تبدیل شده است. بدیهی است که تفصیل هر یک از این نکات فرصت و بحث مناسبی را می طلبد.

جامعه شناسان دلایل مختلفی برای اعتراضات در کرج بیان می کنند. یکی از این دلایل فاصله طبقاتی زیاد بین مردم کرج و تهرانی هاست. بسیاری از مهاجرانی که امروز در کرج مستقر شدند، خانه های بزرگ خود را در روستاها و شهرها و شهرهای ایران رها کردند و در شهر شلوغ کرج ساکن شدند. اکنون آنها فرصتی برای بازگشت به زندگی آرام سابق خود ندارند و این زندگی جدید غنی و گران به آنها چشم انداز روشنی نمی دهد. از سوی دیگر، جغرافیای مهاجرپذیر کرج، تأسیس مؤسسات با برنامه های اجتماعی را با مشکل مواجه می کرد. می توان گفت تقریباً تمامی نهادهای اجتماعی در این شهر تعطیل هستند. به عنوان یک نمونه عینی، احزاب اصلی، چه اصلاح طلب و چه اصولگرا، در کرج بسیار کمتر از اصفهان، شیراز، تبریز و مشهد فعال هستند. همین مشکل در سایر نهادهای اجتماعی کرج نیز تکرار شد.

حدیث کرج

سه تظاهرات اخیر در شهر کرج باعث کشته شدن مردم شد که بعدها توجه افکار عمومی و رسانه ها را به خود جلب کرد. در سال 96 گزارش شد جوانی به نام حسن ترکاشوند در درگیری مجروح شده و مدتی بعد جان خود را از دست داده است. اما در سال 1377 جوانی به نام پویا بختیاری در جریان اعتراضات جان خود را از دست داد و خانواده وی عکس هایی را منتشر کردند که نشان می داد پویا بختیاری 27 ساله در جریان اعتراضات فیلم هایی از ساکنان کرج ضبط کرده است که پس از مرگ وی بارها در شبکه های اجتماعی دست به دست شد. . در مراسم چهلمین پویا بختیاری نیز چند نفر از شرکت کنندگان بازداشت شدند.

در تظاهرات 1401 کرج خیلی زود آتش گرفت. در همان روزهای اول اعتراضات، فیلمی منتشر شد که نشان می داد دختری با موهای بسته وارد تظاهرات می شود. فردای آن روز گفته شد دختری به نام حدیث نجفی کشته شده است و ابتدا گمان می رفت که حدیث نجفی همان دختری است که موهایش را بسته است. در مراسم چهلم حدیث نجفی، نیروهای امنیتی ورودی های قبرستان شهر را بستند و عده ای نیز به خودروهای پلیس حمله کردند. بنا بر گزارش ها، دست کم دو مقام امنیتی در این حوادث کشته شدند که در تظاهرات خیابانی نادر است.

علاوه بر حدیث نجفی، چند چهره دیگر نیز در کرج درگذشتند. نهادهای حقوق بشری تعداد قربانیان این دوره از اعتراضات در این ولایت را حدود 10 نفر تخمین می زنند. سارینا اسماعیل زاده (دختر 16 ساله کرجی) و نیما نوری دیگر افرادی بودند که مرگشان مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.

یکی دیگر از افرادی که نحوه مرگ او مورد توجه رسانه ها قرار گرفته، جوانی به نام مهدی حضرتی است که پس از اصابت گلوله با خودروی ون صحنه تصادف را ترک می کند. رئیس قاضی کرج روز دوشنبه با تایید مرگ این نوجوان کرجی از کشته شدن مهدی حضرتی در اغتشاشات 21 آبان ماه کرج به طرز مشکوکی خبر داد. علت مرگ این مرد اصابت گلوله به پیشانی بوده است. رئیس کل دادگستری استان البرز در عین حال توضیح داد: در روز حادثه ماموران پلیس حاضر در محل فاقد سلاح گرم بودند و با این حال تحقیقات جامعی در خصوص چگونگی مجروح شدن متهم از زمان وقوع حادثه آغاز شده است. روز حادثه واقعه (21 آبان) پرونده در دادگاه مربوطه تشکیل شده، ماهیت پرونده در دست بررسی است.

به هر حال برای جوانان شهر کارادجه که سابقه کوتاه تری نسبت به شهرهای بزرگ دارد، این چهره ها به نماد مبارزه تبدیل شده اند.

فقدان عقلانیت و افزایش خشونت

علی اکبر عباسی یکی از فعالان سیاسی البرز در تحلیل خود از حوادث اخیر کرج می گوید: «متاسفانه عقلانیت مشترکی در مبارزه با اعتراضات وجود ندارد. حرفی در ذهن عده ای مانده است که مدام این اعتراضات را فقط از ناحیه دشمن خارجی می بینند. به عنوان مثال در مراسم چهلمین حدیث نجفی خیابان بهشت ​​سکینه توسط نیروهای امنیتی بسته شد. اگر این اتفاق نمی افتاد مردم شعار می دادند و برمی گشتند. اما دامنه اعتراضات از خسارک تا بهشت ​​سکینه بود، کیوسک ها و ماشین های پلیس به آتش کشیده شد و مردم جان باختند. در واقع شاهراه را که شاهراه ده ها ولایت است، مسدود کردند، در حالی که می شد بدون خشونت با این رویداد برخورد کرد. من فکر می کنم کسانی که مردم را به سمت خشونت سوق می دهند، بسیار اشتباه می کنند.

وی از جمله مواردی که باعث نارضایتی امروز شده است، محرومیت، فشار اقتصادی و مواردی از این دست را نام برد و افزود: متأسفانه به جای شنیدن حرف مردم، راه برخورد خشونت آمیز را انتخاب کرده اند و این تصمیم خطرناکی برای کشور است. “

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: هزاران میلیارد برای تجهیز و آموزش نهادهای امنیتی و اطلاعاتی هزینه کرده ایم. این سرمایه ملی کشور است و این سرمایه های ملی باید به هر قیمتی حفظ شود. و همچنین نخبگان سرمایه ملی ما. ما نباید آنها را در معرض دید مردم هدر دهیم! باید به گونه ای برخورد شود که مردم این نهادها را به عنوان پناهگاه خود بشناسند و به آنها به چشم دشمن نگاه نکنند. این امر هزینه های هنگفتی را برای کشور به همراه دارد. امیدوارم همه سرمایه های ملی از جوانان معترض که در این سال ها دیده نشده اند گرفته تا سایر نهادها حفظ شود. اگر دولت با جوانان وارد گفت‌وگو شود، این نشانه ضعف آن نیست.»

رشته

سیاستمداران عجیب

به همان اندازه که مختصات سیاسی کرج منحصر به فرد است، سیاستمدارانی که از این شهر بیرون آمده اند به همان اندازه قابل توجه هستند. یکی از آنها عبدالمجید شریعه پنسند بود که نماینده این شهر در مجلس سوم بود و پس از رحلت امام خمینی (ره) مجلس را ترک کرد. چهره هایی چون حسن روحانی و مهدی کروبی که از نمایندگان برجسته مجلس آن دوره بودند به شدت با پانسند شریعت مخالف بودند. پس از استعفای شرعی پانسند، افراد خصوصی به منزل وی در کرج حمله کردند و وی دستگیر شد. خود او از وقایع آن روزها می‌گوید: «یکی از کسانی که متن استعفای من را تهیه کرد و پیگیرانه به دنبال جمع‌آوری امضا بود که کار من به سمت مخالفان و مبارزان می‌رود و این بیانیه هنوز وجود دارد». آن را نمایندگان امضا کردند – آقای رحیمی بود که معاون اول احمدی نژاد و نماینده کوروا بود. سعید امامی و دیگرانی که تیم بازجویی من بودند گفتند که ما دلیلی بر علیه شما نداریم، ما مدارک شرعی داریم، 200 نفر از نمایندگان گفتند که شما مردی جنگجو و مفسد هستید و اعدام اجتناب ناپذیر است!

حسن کاردیهان یکی دیگر از چهره های مشهوری است که در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. پس از حمله نیروهای تندرو به سفارت عربستان، ابتدا گفته شد عامل اصلی این حمله از کشور خارج شده است. چند روز بعد معلوم شد که این عامل اصلی حسن کاردیهان است که صاحب یک موسسه فرهنگی در کرج است و از این طریق با جوانان این شهر ارتباط برقرار کرده و اتفاقا یکی از نیروهای موثر در حمله بوده است. در سفارت عربستان سعودی بعدها در مناظره انتخابات سال 96 جهانگیری به انتقاد از قالیباف پرداخت و از حضور نیروهای حمله کننده به سفارت در ستاد انتخاباتی او انتقاد کرد. کردیهان یکی از چهره های موثر ستاد انتخاباتی قالیباف در استان البرز در سال 92 بود و علاوه بر این ردپای کردیهان در بسیاری از برنامه های اصولگرایان استان دیده می شد.

انتهای پیام