چرا زنان سردتر از مردان هستند؟


به گزارش بهداشت نیوز، همه ما سابقه درگیری زن و مرد بر سر روشن و خاموش کردن کولر یا کم و زیاد کردن سیستم گرمایشی در ادارات و محل کار را می دانیم. آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا مردان سردتر از زنان هستند؟
مطالعات نشان داده است که زنان به دلایل فیزیولوژیکی، هورمونی و روانی بیشتر از مردان احساس سردی می کنند و بر اساس مطالعه ای در هلند، زنان با اختلاف 3 درجه سانتی گراد در محیط احساس راحتی بیشتری می کنند.

یعنی اگر دمای محیط کار 3 درجه گرمتر شود و مرد کوچکترین سرمایی احساس نکند، خانم ها احساس بهتری خواهند داشت! بنابراین، شاید برایتان جالب باشد که بدانید چرا مردان کمتر سرد هستند:

میزان متابولیسم در مردان و زنان
متابولیسم یا سوخت مسئول تولید انرژی و گرما است. هنگامی که در حال استراحت و بی حرکت هستید، متابولیسم شما در کمترین حد خود است (در واحد زمان). به طور کلی، میزان متابولیسم زنان نسبت به مردان کمتر است و در نتیجه، زنان نسبت به مردان گرمای کمتری تولید می‌کنند و نسبت به مردان احساس سرما می‌کنند.

تفاوت اندام زن و مرد
زنان نسبت به مردان اندام لاغرتر و توده عضلانی کمتری نسبت به مردان دارند. با توجه به اندازه و ابعاد بدن مردان، گرما سریعتر در بدن آنها پخش می شود و بنابراین دمای بدن مردان سریعتر از زنان تنظیم می شود.

تغییرات هورمونی در بدن مردان و زنان
در دوران قاعدگی در زنان، دمای بدن به دلیل سطوح بالا و پایین هورمون ها در نوسان است. در روزهای قبل از شروع قاعدگی میزان آهن و گلبول های قرمز خون کاهش می یابد که یکی از عوامل موثر بر احساس گرمای بدن است و دمای بدن نیز کاهش می یابد.

با این روش ها خود را گرم نگه دارید
به جای لباس پشمی ضخیم، آن را چند لایه بپوشید. قرار دادن چند اقلام سبک تر روی هم عایق بهتری ایجاد می کند و حرارت بدن را بین لایه ها حفظ می کند.
به یاد داشته باشید که مایعات گرم و آب گرم بنوشید.
به طور منظم تمرین کن. ورزش و پیاده روی سه بار در هفته بدن شما را عضلانی تر می کند.