چرا صهیونیست ها در مقابل جهاد اسلامی بیش از 3 روز دوام نیاوردند؟


به گزارش الف، در جنگ اخیر فلسطینی ها و صهیونیست ها که با حملات هوایی رژیم اشغالگر قدس به نوار غزه آغاز شد و ده ها شهید فلسطینی و بیش از 350 زخمی برجای گذاشت، مقاومت فلسطین به بمباران شهرک ها ادامه داد. در نوار غزه با موشک تا آخرین لحظه.و این موشک ها تا پایان نبرد که 3 روز به طول انجامید به قدس اشغالی رسید.

رژیم صهیونیستی که بار دیگر با محاسبات نادرست به فلسطینی ها تجاوز کرد و با وحدت صفوف مقاومت و پرتاب تقریباً هزار موشک و موشک فکر می کرد که گروه های مقاومت جنبش جهاد اسلامی را در برابر ارتش اسرائیل تنها خواهند گذاشت. توسط فلسطینی ها تمام سرزمین های اشغالی برای اعلام توافق آتش بس بین دو طرف به مصر به عنوان واسطه بین اسرائیل و جهاد اسلامی روی آوردند.

قابل ذکر است که در این سه روز دیگر گروه های مقاومت مانند حماس هنوز وارد میدان نبرد نشده اند و صهیونیست هایی که به دنبال نابودی جهاد اسلامی و سرای قدس شاخه نظامی این جنبش بودند، متوجه تداوم تنش شدند. می تواند عواقب فاجعه باری داشته باشد. در همین راستا روزنامه صهیونیستی هاآرتص گزارش داد همانطور که دیدیم جهاد اسلامی تنها در چند روز درگیری توانست موشک های خود را به شهرک های اسرائیل برساند.

یکی از اقدامات رژیم صهیونیستی در این جنگ سه روزه علیه جهاد اسلامی، تشدید سیاست ترور بود، به طوری که در اولین روز حملات هوایی اشغالگران به نوار غزه، هدف یک مجتمع مسکونی، فرمانده قرار گرفت. از جهاد اسلامی شهید تسیر الجباری وارد شد. اما از قدرت و روحیه ستیزه جویانه این جنبش نه تنها کاسته نشد، بلکه افزایش یافت و در نهایت، صهیونیست ها را وادار به عقب نشینی کرد.

از این رو «یائر لاپید» نخست وزیر کابینه موقت رژیم صهیونیستی متوجه شد که او نیز مانند «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر سابق این رژیم نمی تواند با تجاوز به فلسطینیان به موفقیتی برای خود دست یابد. حتی بسیاری از کارشناسان و رسانه های صهیونیستی جنگ با غزه را اقدامی احمقانه از سوی کابینه لاپید می دانستند.

صهیونیست ها بر این باورند که دلیل احمقانه بودن این جنگ برای کابینه اسرائیل این است که اگر یایر لاپید بخواهد در سمت خود بماند، باید بر شهرک نشینان پیروز شود. این در حالی بود که صحنه فرار اسرائیلی ها برای سرپناه و وحشتی که پس از به صدا درآمدن زنگ خطر به دلیل شلیک موشک های مقاومت در میان آنها به وجود آمد، بار دیگر اعتماد شهرک نشینان اسرائیلی به کابینه و ارتش خود را متزلزل کرد.

اما علاوه بر پیامدهای این جنگ برای صهیونیست ها، با وجود شهادت و مجروح شدن تعداد زیادی از فلسطینی ها که بار دیگر چهره جنایتکار اسرائیل را در سطح جهانی نشان داد، مقاومت فلسطین و به ویژه جهاد اسلامی به دستاوردهای بسیاری دست یافت. که بارزترین آن اتحاد کرانه باختری و بخش غزه است. مدت کوتاهی پس از اعلام آتش بس در جنگ سه روزه غزه، فلسطینیان در اردوگاه جنین در کرانه باختری به اتفاق آرا برای دفاع از غزه و مردم آن برخاستند.

این موضوع نشان داد که تلاش های اسرائیل برای جداسازی کرانه باختری از نوار غزه شکست خورده و مقاومت فلسطین در سراسر سرزمین اشغالی متحد شده است. همچنین دلایل متعددی وجود دارد که به گفته کارشناسان و ناظران مسائل منطقه از جمله عبدالباری عطوان، تحلیلگر مشهور جهان عرب و سردبیر روزنامه رایالوم، اسرائیل متوجه شد که قدرت ادامه این جنگ را ندارد. .

ابتدا صهیونیست ها دیدند که در این مدت کوتاه راکت های جهاد اسلامی به شهرک های اشدود، عسقلان و حتی قدس اشغالی رسید، بنابراین ادامه جنگ به معنای افزایش ترس و وحشت شهرک نشینان اسرائیلی و افزایش فشار بر آنها خواهد بود. ارتش و کابینه اسرائیل

پس از آن بر خلاف جنگ 12 روزه مه 2021 که رژیم های عربی حداقل با سکوت خود از تجاوزات اشغالگرانه علیه فلسطینی ها حمایت کردند، این بار حتی کشورهایی مانند عربستان سعودی که به دنبال سازش با صهیونیست ها بودند، آن را محکوم کردند. این اقدامات تجاوزکارانه و از مقاومت فلسطینیان بسیار قدردانی کرد.

اما مهمتر از همه، پس از موضع سایر گروه های مقاومت فلسطینی، از جمله جنبش حماس، در حمایت از جهاد اسلامی، اسرائیل متوجه شد که ادامه جنگ، حماس را در رأس همه جناح های فلسطینی مجبور به رویارویی مستقیم با ارتش صهيونيست كه اگر جنگ به اين شكل تمام شود، هيچ كس نمي تواند زمان پايان يا عواقب آن را تعيين كند. به ویژه در شرایطی که صهیونیست ها در جبهه شمالی نیز در معرض تهدید حزب الله لبنان قرار دارند.

در همین زمینه، سید «حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله که پیش از این به اسرائیلی ها نسبت به نقض حقوق دریایی لبنان هشدار داده و علناً آنها را به جنگ تهدید کرده بود، در سخنرانی خود در عاشورا نیز نسبت به تجاوزات اسرائیل به فلسطینیان هشدار داد. مقاومت فلسطین و جنبش جهاد اسلامی تاکید کرد که هرگونه تجاوز به هیچ شخصیت فلسطینی در لبنان بی پاسخ نخواهد ماند.

بنابراین صهیونیست ها در ارزیابی های خود دریافتند که ادامه جنگ با نوار غزه علاوه بر پیامدهایی که در بالا ذکر شد، می تواند جبهه جدیدی از درگیری با حزب الله را نیز بگشاید و تمام تلاش های واشنگتن و تل آویو برای مهار را باطل کند. تهدید مقاومت لبنان و شخص سید حسن نصرالله.