چشم نشان دهنده سلامت بدن است


نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که سلامت چشم‌ها می‌تواند تأثیر مستقیمی بر احساس سایر قسمت‌های بدن و مدت عمر شما داشته باشد.

اخیراً تیمی از محققان مؤسسه تحقیقات پیری باک در ایالات متحده اعلام کردند که رابطه ای بین رژیم غذایی، ساعت بدن، سلامت چشم و طول عمر پیدا کرده اند. این اولین باری است که دانشمندان تمام این جنبه های مختلف سلامت را به چشم انسان مرتبط می کنند.

پروفسور پانکاج کاپاهی، نویسنده ارشد این مطالعه در موسسه تحقیقات پیری باک، می گوید: نتایج مطالعه ما نشان می دهد که اختلال عملکرد چشم در واقع می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در سایر بافت ها شود.

محققان خاطرنشان کردند که روزه گرفتن و کاهش کالری می تواند عملکرد ارگان های مختلف بدن از جمله سلامت چشم را بهبود بخشد. محققان افزودند که روزه نه تنها بینایی را بهبود می بخشد، بلکه چشم ها بر طول عمر تأثیر می گذارند.

در این گزارش جدید، نویسندگان رابطه بین سلامت چشم و طول عمر مگس سرکه را بررسی کردند.

دکتر برایان هاج که تحقیقات پسا دکتری خود را در آزمایشگاه کاپاخا ادامه می دهد، می گوید: «از اینکه متوجه شدیم چشم مگس میوه می تواند مستقیماً طول عمر را تنظیم کند شگفت زده شدیم.

هاج معتقد است که راز این ارتباط در ساعت بیولوژیکی نهفته است. این ساعت داخلی بر عملکرد هر سلول در بدن تأثیر می گذارد و با تغییرات نور و دما با طلوع و غروب خورشید سازگار می شود. همچنین چرخه خواب/بیداری، رونویسی ژن و ترجمه پروتئین را کنترل می کند.

محققان مطالعه جدید خود را با بررسی اینکه کدام ژن ها بر اساس ریتم شبانه روزی تغییر می کنند و زمانی که مگس ها در رژیم غذایی نامحدود هستند، شروع کردند. آنها همچنین حشرات را با گروه دیگری مقایسه کردند که تنها 10 درصد از پروتئین خود را در یک رژیم غذایی نامحدود مصرف می کردند.

نتایج نشان می‌دهد که چندین ژن به تغییرات رژیم غذایی پاسخ می‌دهند و در زمان‌های مختلف روز مانند ساعت درونی بدن، فراز و نشیب‌ها را نشان می‌دهند. سپس محققان دریافتند که ژن های نوسانی که بیشتر با رژیم غذایی فعال می شوند از چشم ها می آیند. به عبارت دیگر، محدودیت های غذایی گیرنده های نور را فعال می کند، نورون های تخصصی شبکیه که به تغییرات نور پاسخ می دهند. سپس محققان آزمایش‌هایی انجام دادند که نشان داد مگس‌ها در واقع در تاریکی دائمی عمر طولانی‌تری دارند.

آیا ژن های چشم بر طول عمر انسان تأثیر می گذارد؟

نویسندگان این مطالعه می گویند بله. کاپهی گفت: ما همیشه به چشم به عنوان عضوی نگاه می کنیم که در خدمت ایجاد بینایی است. ما نمی دانیم برای محافظت از کل ارگانیسم چه باید کرد.

محققان توضیح می‌دهند که چون چشم‌ها دائماً در معرض دنیای بیرون هستند، دفاع ایمنی آنها همیشه فعال است. این می تواند منجر به التهاب شود و در دراز مدت می تواند سلامتی را مختل کرده و باعث بیماری مزمن شود. علاوه بر این، خود نور می تواند باعث از بین رفتن گیرنده های نور و ایجاد التهاب شدیدتر شود.

کاپهی گفت: «نگاه کردن به صفحه نمایش رایانه و تلفن و قرار گرفتن در معرض آلودگی نوری در شب می تواند برای ساعت بدن بسیار آزاردهنده باشد، زیرا محافظت از چشم را به خطر می اندازد و می تواند عواقبی فراتر از بینایی داشته باشد.

نتایج این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شده است.