چه چیزی مانع ازدواج جوانان از نظر مردم می شود؟


به گزارش روزنه جوان، کاربران شبکه های اجتماعی در توییت هایی خواستار رفع موانع ازدواج بین جوانان شدند. کاربران نظرات خود را در مورد موانع ازدواج از زوایای مختلف ذکر کردند. آنها شرایط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را فهرست کردند. از نظر آنها مشکلات اشتغال، مسکن و فرهنگ از موانع اصلی ازدواج است. کاربران همچنین از مقامات خواستند تا اگر نگران رشد جمعیت هستند، این ازدواج را مسدود کنند. در زیر گزیده‌ای از واکنش‌های کاربران را مشاهده می‌کنید.

ف. میرزایی:
بهتر است هزینه های زندگی را کاهش ندهید تا اینکه برای تولد فرزند برنامه ریزی کنید. با حکم و فرمان نه ولادت زیاد می شود و نه ازدواج. کاهش هزینه های زندگی برای اجازه ازدواج و فرزندآوری. با برقراری ارتباط و محروم کردن بیشتر جامعه از افراد تنها نمی توان کاری انجام داد.

کاربر با نام “فرحبخش”:
از نظر آماری 87 درصد افراد بهترین سن ازدواج برای دختران را بین 16 تا 25 سال می دانند و از هر 10 دختر، هفت دختر معتقدند در صورت رفع مشکلات اقتصادی ازدواج خواهند کرد. مواظب خانواده و جامعه باشید، موانع ازدواج را از جلوی جوانان بردارید. پدر و مادر در مسائل مالی کمتر سخت گیری کنید.

علی صادق زاده:
مشکلات اقتصادی برای همه مشکلاتی ایجاد می کند، اما اغلب از تأثیر این هزینه ها بر افراد مجرد بی خبرند. هر چه مشکلات بیشتر باشد از ازدواج دورتر می شود و هزاران مشکل و چالش روحی و روانی و عاطفی با آن مواجه می شود. در این زمینه کمتر به دنبال قیمت باشید.

کاربری با نام هدی:
به عنوان یک دختر در شرف ازدواج، جهیزیه چیزی است که ما بیشتر نگران آن هستیم. چگونه پدرم می‌خواهد پول کافی برای خرید یخچال، گاز و ظروف معمولی به دست آورد؟ سایر هزینه های جانبی این باعث می شود فعلا از پذیرش بسیاری از خواستگارهایم امتناع کنم.

مانیا فریادرز:
مرکز مطالعات مجلس سه عامل در ازدواج های دیرهنگام را بالا بودن هزینه شروع زندگی، مسکن، بیکاری و نبود گزینه مناسب برای ازدواج عنوان می کند. نتایج تحقیق سال 94 نیز نشان می دهد که 30 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی می گویند که قصد ازدواج ندارند، 15 درصد آنها می گویند در صورت رفع موانع اقتصادی 30 درصد آنها دیگر ازدواج نمی کنند!

حامد سلطانی:
تا سن ازدواج تا ۲۵ سال برای مردان و تا ۲۰ سال برای دختران، این جامعه سعادتمند نخواهد بود مگر اینکه خانواده و گروه های خویشاوند مانند گذشته باشند تا کابوس های صرف اصلاح نشود تا مقایسه و حسادت از بین نرود. . (البته همه در چارچوب دین و اخلاق)

کیان مهزاد:
موانع ازدواج در ایران بسیار زیاد است: سربازی، مسکن، اشتغال، عدم تحصیل، فردگرایی، بی مسئولیتی و… اگر بخواهیم آینده ایران را بفهمیم باید موضوع ازدواج را به دقت بررسی کنیم و کارگروه ویژه ای تشکیل دهیم. برای این و به اشتراک گذاری هر دستگاه را مشخص کنید.

احمد رجب پور:
ما علاوه بر مشکلات اقتصادی، آداب و رسوم و حرفه های نادرست مثل ما، یک دختر هم داریم و می خواهیم فلان او را ببینیم که همین مردمی را که کم کم ازدواج می کنند، ساخته است. خانواده ها لطفا درک کنید که الان وقت رویاپردازی و داشتن آداب و رسوم و چشم و همه چشم نیست.

ساسان نصیری:
خیلی از دوستانم وقتی به او پیشنهاد ازدواج می دهم می گویند ما دیوانه ایم، باید آزادی را رها کنیم و از شب تا صبح به فکر اجاره خانه، برنج، مرغ و یارانه باشیم. این سه مشکل است: اول اینکه اصلاً نمی دانند چرا باید ازدواج کنند. ثانیاً مسئولیتی ندارند و ثالثاً از وضعیت اقتصادی متاهلی که می بینند می ترسند.