چه کسانی از آلودگی هوا بیشتر آسیب می بینند؟


به گزارش ایسنا، آلاینده‌های مختلف ممکن است بر این گروه‌ها تأثیر متفاوتی بگذارند. به عنوان مثال، برخی از آلاینده‌ها ممکن است علائم را در افراد مبتلا به آسم تشدید کنند و آئروسل‌ها ممکن است تأثیر بیشتری بر افراد با سابقه بیماری قلبی ریوی داشته باشند. این گروه ها عمدتاً شامل کودکان زیر پنج سال، سالمندان، مبتلایان به بیماری های تنفسی و قلبی عروقی، افراد مبتلا به آلرژی، افراد مبتلا به سندرم متابولیک، زنان باردار و … می شوند.

کدام افراد نسبت به آلاینده های هوا حساس ترند؟
افراد مبتلا به آسم: قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا می تواند علائم آسم این افراد را بدتر کند یا باعث حملات آسم شود. این افراد باید داروهای تجویز شده توسط پزشک خود را مصرف کرده و از برنامه مدیریت آسم پیروی کنند.

افراد مبتلا به بیماری های مزمن ریوی مانند برونشیت مزمن و بیماری مزمن انسدادی ریه: قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا علائم آنها را بدتر می کند. این افراد باید داروهای تجویز شده توسط پزشک را به موقع مصرف کنند. اگر علائم بدتر شد و مشکل همچنان ادامه داشت، به پزشک مراجعه کنید.

افراد مبتلا به بیماری قلبی ریوی: قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا می تواند علائمی مانند تپش قلب، درد قفسه سینه و تنگی نفس را ایجاد کند. اگر علائم بدتر شد و ادامه یافت، به پزشک مراجعه کنید یا با اورژانس تماس بگیرید.

جنین و مادر باردار: قرار گرفتن در معرض سطوح بالای آلودگی هوا در مدت طولانی می تواند منجر به عوارض جانبی مانند وزن کم هنگام تولد یا زایمان زودرس شود.

کودکان: کودکان به دلایلی مانند ریه هایشان هنوز کامل نشده اند، سیستم ایمنی، دفاعی و متابولیک آنها در حال رشد و تکامل است و هنوز کامل نشده اند، بیشتر از بزرگسالان فعال هستند، اغلب به عفونت های تنفسی مبتلا می شوند و حجم هوایی که تنفس می کنند. بیشتر از وزن خود هستند و نسبت به بزرگسالان در معرض دوزهای بیشتری از آلودگی هوا هستند. برخی از کودکان، به ویژه آنهایی که بیماری های زمینه ای ریوی مانند آسم و فیبروز کیستیک دارند، در برابر آلودگی هوا آسیب پذیرتر هستند.

سالمندان: این افراد بیش از سایرین در معرض خطر آلودگی هوا هستند. زیرا سیستم ایمنی ضعیف تری دارند یا ممکن است بیماری های قلبی عروقی و تنفسی ناشناخته داشته باشند. بدن آنها کمتر قادر به جبران و مقابله با اثرات مخاطرات محیطی است. آلودگی هوا می تواند بیماری قلبی، سکته مغزی و بیماری قلبی را تشدید کند و بیماری های ریوی مانند برونشیت مزمن و آسم را تشدید کند.

بر اساس اعلام مرکز محیط زیست و سلامت وزارت بهداشت، افراد در معرض خطر نیز شامل افراد چاق، سیگاری ها، فقرا، دیابتی ها و مبتلایان به سرطان به ویژه سرطان ریه می شوند.