چگونه گواهی انحصار وراثت بگیریم؟


به گزارش فارس؛ با سؤالاتی که پس از فوت شخص و متوفی و ​​ورثه وی ایجاد می شود، سؤالاتی مانند سؤالات مربوط به ارث و وصیت متوفی، نحوه تقسیم ارث بین وراث قانونی او، مهریه زوجه در صورتی که او متأهل است، در صورت داشتن اولاد، ولايت فرزندان او و ديون اوست.

گواهی انحصار وراثت گواهی است که به درخواست وراث از طرف قوه قضائیه صادر می شود و در آن مشخصات، تعداد وراث، نسبت آنها با متوفی و ​​سهم الارث آنها مشخص می شود. در واقع اولین اقدام وراث برای تعیین و واگذاری اموال متوفی، انحصار وراثت است.

مقررات مربوط به گواهی انحصار موروثی در قانون گواهی انحصار وراثت مصوب 1309 و در قانون کامن لا قید شده است.

مراحل اخذ گواهی انحصار وراثت

برای بررسی مراحل اخذ گواهی انحصار حق ارث، پس از فوت هر فرد، اداره ثبت احوال فوت را در رایانه ثبت می کند و پس از آن شناسنامه متوفی باطل اعلام شده و گواهی فوت صادر می شود.

ورثه متوفی باید با در دست داشتن مدارک زیر به هیأت حل اختلاف آخرین محل اقامت متوفی برای تقسیم ترکه مراجعه و فرم مخصوص انحصار وراثت (تقاضای صدور گواهی) را تکمیل نمایند. ارث انحصاری). لازم به ذکر است که لازم نیست وراث نسبت به اخذ گواهی انحصار ترکه اقدام کنند بلکه هر ذی نفع دیگری مانند طلبکاران متوفی می توانند صدور گواهی انحصار ترکه را از هیأت حل اختلاف درخواست کنند.

لازم به ذکر است که اقدامات یک نفر (ورثه یا ذی نفع) برای امضا و ارائه درخواست حق انحصار ارث کافی است.

دادگاه پس از تقدیم درخواست پس از بررسی مدارک موجود، به هزینه شخص متقاضی صدور گواهی انحصار انحصار آگهی را در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار یا محلی منتشر می کند تا در صورت اعتراض شخص، او می تواند درخواست دهد.

با انقضای یک ماه از تاریخ درج آگهی در روزنامه، در صورت عدم وجود اعتراض، گواهی انحصار وراثت صادر می شود.

با راه اندازی چندین سامانه اینترنتی، متقاضیان دریافت این گواهی از این پس می توانند برخی از مراحل اخذ گواهی انحصار وراثت اینترنتی و از طریق سایت اینترنتی انحصار وراثت را طی کنند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ گواهی حق الارث انحصار

مدارک مورد نیاز جهت اخذ گواهی انحصار وراثت که باید به هیات حل اختلاف ارائه شود:

گواهی فوت

شناسنامه متوفی

کارت ملی متوفی

شناسنامه وراث

نقشه میراث ملی

سوگندنامه (صدور در دفتر اسناد رسمی به اضافه امضای گواهی شده سردفتر)

خواهد شد (در صورت وجود).

دستورالعمل تسریع در مبارزه با انحصار وراث و تحریر ارث

با ابلاغ «دستورالعمل ساماندهی و تسریع در رسیدگی به انحصار وراث و تحریر وراثت» معاون اول قضایی در اجرای اولین مأموریت سند تحول قضایی و رفع اطاله دادرسی. پردازش و تصحیح فرآیندهای پرکار به منظور ارائه خدمات بهتر به مردم در راه انحصار وراثت مکانیزم جدیدی را ایجاد کرد.

بر این اساس روند مکرر و گسترده انحصار وراث که زمان زیادی را از ورثه گرفته و به وقت و سرمایه مردم لطمه زد، با اجرای این دستور به سرعت کاهش و تسهیل خواهد شد.

بر اساس این دستورالعمل، مرکز توسعه حل اختلاف، معاونت حقوقی و قضایی ریاست جمهوری، مرکز آمار و فناوری اطلاعات، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظفند از دادرسی الکترونیکی به حداکثر امکان حذف مراحل غیرضروری و اصلاح و تکمیل فرآیند صدور گواهی انحصار وراث و ثبت وراثت، فرآیندهای طاقت فرسا را ​​برای افراد بسیار تسهیل کرده است و تمامی موارد در تمامی مراحل باید به اطلاع عموم برسد. کلیه وراث و ذینفعان

بر اساس این دستورالعمل که مراحل اجرایی آن از هم اکنون آغاز شده است، پس از ثبت درخواست صدور گواهی انحصار وراث، فرآیند انتشار آگهی به اطلاع کلیه وراث و سایر ذی نفعان قابل شناسایی خواهد رسید. همچنین هنگام صدور این گواهی یا نوشتن وصیت نامه تصویر آن برای این افراد ارسال می شود.

استفاده از سیستم های ثبت احوال در فرآیند انحصار ارثی

همچنین برای تایید رابطه وراثت از اطلاعات ثبت شده در مراجع ثبت احوال استفاده می شود. در صورت عدم اطلاع یا عدم دسترسی به آن و همچنین در صورت نیاز به اخذ شهادت شهود برای احراز روابط وراثت، صدور گواهی الکترونیکی کافی و معتبر است. مگر اینکه مقام قضایی رسیدگی به دلایل را ضروری بداند.

با رعایت ماده 4 این اطلاعیه رسیدگی هیأت حل اختلاف حداکثر تا حد امکان به صورت الکترونیکی و بدون جلسات فیزیکی انجام می شود. مگر در موارد ضروری که با تنظیم صورتجلسه و توجیه ضرورت انجام خواهد شد.

همچنین در موارد تشکیل اجباری اظهارنامه مالیات بر ارث، نسخه الکترونیکی آن یا دریافت اظهارنامه از سامانه های سازمان امور مالیاتی معتبر است.

ضمناً پس از صدور گواهی انحصار وراث، فهرست دارایی ها و بدهی ها مشخص و نسبت به متوفی یا با داشتن بار مالی، به صورت خودکار به وراث قانونی، مجری، اقدامات قانونی و کیفری آغاز شد. ، ولی ، امین و در صورت لزوم دادستان می رسد. ضمناً وراث از تکالیف قانونی مربوط به دیون متوفی از قبیل موارد مذکور در مواد (248) و (250) قانون عرفی و ماده 606 قانون مدنی مطلع می شوند.

درخواست الکترونیکی وصیت نامه متوفی

در این دستورالعمل همچنین تاکید شده است که مرکز آمار و فناوری اطلاعات موظف است بستری را برای احراز اصالت اسناد قضایی به صورت الکترونیکی برای همه افراد فراهم کند. همچنین زیرساخت های لازم برای درخواست الکترونیکی اعلام رسمی وصیت نامه متوفی از مراجع ثبت اسناد و املاک کشور و درخواست پذیرش در درخواست های الکترونیکی از اداره ثبت فراهم می شود.

این در حالی است که مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه نیز موظف به تسهیل در رسیدگی به پرونده های این بخشنامه شد تا امکان درخواست الکترونیکی مراجع ارث و وراثت و همچنین نهادهای قضایی فراهم شود. .

نرم افزار لازم برای تصحیح خودکار متون پیش نویس، محاسبه و تعیین سهم الارث، تنظیم و صدور اطلاعیه، ارزش گذاری و سایر موارد قابل انجام منطقی نیز تهیه خواهد شد.

ضمناً سامانه‌های قضایی باید به‌گونه‌ای ایجاد یا توسعه یابد که با اتصال به پایگاه‌های اطلاعاتی و سامانه‌های دستگاه‌های اجرایی، اطلاعات لازم برای رفع مشکلات این بخشنامه به‌طور خودکار، آنلاین و آنی به‌دست آید.

همچنین باید امکان یافتن سوابق و استخراج اطلاعات هویت اشخاصی که اطلاعات ثبتی آنها برای مسائل مربوط به انحصار وراث و ثبت وراثت ضروری است، با همکاری ادارات ثبت احوال کشور و سایر مراجع اجرایی ارائه شود.

هوش مصنوعی به سرعت بخشیدن به روند انحصار وراثت کمک می کند

این در حالی است که مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه نیز موظف شده است تا از طریق روشنفکری، اتوماسیون و عدالت الکترونیکی، احتمال خطای انسانی در دعاوی و تصمیمات را به حداقل برساند. همچنین با استفاده از هوش مصنوعی، سیستم‌های مرتبط را به گونه‌ای اصلاح کنید که به کلیه ذینفعان قابل شناسایی از انتشار آگهی‌های حقوقی در خصوص مسائل مربوط به ارث و انحصار وراث اطلاع داده شود.

ضمناً این مرکز موظف است از طریق درگاه ملی امکان دسترسی به قوانین و مقررات مربوط، آراء اجماع و نظریات مشورتی اداره کل قوه قضائیه و نظرات مشابه را فراهم نماید.

در ماده 9 این اطلاعیه تاکید شده است که در اجرای مواد 367 و 368 قانون عرفی، گواهی انحصار وراث نسبت به افراد بی ورث، مستضعف و غایب خود به خود به اطلاع دادستان مربوط می‌رسد.

همچنین در ماده آخر این اطلاعیه آمده است که در زمان ثبت تقاضای صدور وراثت، گواهی فوت وراث و انحصار وراث به همراه اموال و بدهی های ارائه شده توسط وراث از بانک های اطلاعاتی قوه قضاییه به صورت خودکار فراخوانی می شود. یا نمایندگان قانونی آنها ضمیمه اظهارنامه می باشد. همچنین ایجاد قابلیت درخواست اظهارنامه اموال و بدهی های قابل شناسایی متوفی برای استفاده در فرآیند کار با درخواست ثبت اعیان برای هیئت های حل اختلاف ضروری است.

بر اساس این دستورالعمل، مراکز مختلف مجاز در آن موظفند در بازه زمانی معینی که برای هر یک از دستگاه ها تعیین شده است، زمینه اجرای این ابلاغیه را فراهم کنند.