چین سفیر آمریکا را احضار کرد


به گزارش ایرنا به نقل از CGTN، شی فنگ، معاون وزیر امور خارجه چین عصر سه شنبه نیکلاس برنز سفیر آمریکا در چین را احضار کرد تا به طور جدی در مورد سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفتگو کند. ، به جزیره چینی تایوان.
چین روز سه شنبه به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره تایوان واکنش نشان داد و به شدت از آن انتقاد کرد.
وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای که پس از ورود پلوسی به تایوان منتشر کرد، گفت که سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بر روابط سیاسی چین و آمریکا تأثیر زیادی خواهد گذاشت.
این بیانیه حاوی یک هشدار است: این یک تمرین بسیار خطرناک است، بازی با آتش. هر کس با آتش بازی کند می سوزد.
این وزارتخانه با اشاره به اینکه ایالات متحده به دنبال مهار چین از طریق تایوان است، افزود: چین به شدت با این سفر مخالف است و آن را به شدت محکوم می کند.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا پس از ورود به تایوان که در تاریکی شب مورد استقبال مقامات این جزیره قرار گرفت، بیانیه ای صادر کرد و مدعی شد که این سفر ناقض بیانیه های مشترک آمریکا و چین نیست.
سفر ما یکی از چندین هیئت کنگره به تایوان است و به هیچ وجه با سیاست دیرینه ایالات متحده تحت قانون روابط تایوان در سال 1979 در تضاد نیست. ایالات متحده و چین توسط شش ضمانت هدایت می شوند، نه در تضاد.
جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی گفت که سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، نقض حاکمیت چین نیست.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید افزود که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا قبل از سفر پلوسی به تایوان با وی صحبت نکرد. کربی در تلاش برای کم اهمیت جلوه دادن سفر پلوسی به تایوان گفت: اعضای کنگره اغلب از تایوان بازدید می کنند. علاوه بر این، سفر رئیس مجلس نمایندگان به تایوان بی سابقه نیست.