کاهش 90 درصدی واردات نفت از روسیه


به گزارش فارس، رئیس اداره سیاست خارجی اتحادیه اروپا عصر یکشنبه به وقت تهران از ادامه فشارها بر روسیه به دلیل حمله این کشور به اوکراین و کاهش 90 درصدی واردات نفت از روسیه تا پایان سال جاری خبر داد.

به گزارش منابع خبری، «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: اتحادیه اروپا 6 بسته تحریمی را علیه روسیه تصویب کرده است که حدود 1200 نفر و 98 نهاد در روسیه و همچنین تعداد قابل توجهی از بخش های اقتصاد این کشور را هدف قرار می دهد.

وی گفت: این تحریم ها با توافق اعضای «هفت بزرگ» تصویب شد.

بورل افزود: تا پایان سال 2022، واردات نفت روسیه را 90 درصد کاهش خواهیم داد و به سرعت واردات گاز را کاهش می دهیم. این تصمیم‌ها به تدریج اروپا را از وابستگی که مدت‌ها مانع انتخاب‌های سیاسی ما در مورد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه شده بود، رها می‌کند.

روسیه در 5 مارس (24 فوریه) دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد. این رویداد تنها چند روز پس از آن رخ داد که مسکو به طور رسمی استقلال جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه هدف از عملیات نظامی کشورش را «غیر نظامی کردن اوکراین» و «غیره‌زدایی» آن کشور اعلام کرده است.

در واکنش به اقدام نظامی روسیه، کشورهای غربی بارها از تحریم اکثر موسسات مالی، بخش انرژی و نخبگان سیاسی مسکو و به ویژه قطع ارتباط چند بانک در این کشور با سامانه پیام رسان بانکی سوئیفت خبر داده اند.

رئیس جمهور روسیه در سخنرانی اخیر خود تاکید کرد: نخبگان غرب هنوز در توهمات و در دوران گذشته زندگی می کنند. دوران جهان تک قطبی علیرغم تلاش برای حفظ آن به پایان رسیده است. رویکردهای دیکته شده توسط یک قطب محکوم به شکست هستند. ما دیگر نمی‌توانیم پتانسیل کشورهای در حال توسعه را نادیده بگیریم.»

وی افزود: ثابت شده است که کارشناسان غربی اشتباه می‌کنند که اقتصاد روسیه با اعمال تحریم‌ها فرو می‌پاشد. ما توانستیم با افزایش تورم کنار بیاییم و اکنون در حال کاهش است.»