کشف فسیل مغز یک موجود سه چشم 500 میلیون ساله.


به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، مغز فسیل شده موجودی میگو مانند سه چشم که 500 میلیون سال پیش در اقیانوس ها شنا کرد، می تواند به بازاندیشی در مورد تکامل حشرات و عنکبوت ها کمک کند.

این موجود که Stanleycaris hirpex نام داشت، دو چشم عادی و یک چشم سوم در وسط سر داشت. دهان این موجود گرد است و ظاهری مهیب با دندان های چشمگیر دارد.

Stanleikaris در طول “انفجار کامبرین” زندگی می کرد. دوره ای از تکامل سریع که در طی آن اکثر گروه های اصلی حیوانات به صورت فسیل ظاهر شدند. این موجود متعلق به شاخه ای باستانی و منقرض شده از درخت تکاملی بندپایان به نام «رادیودونتا» است که مربوط به حشرات و عنکبوت های امروزی است.

علیرغم ظاهر عجیب Stanleycaris، دانشمندان بیش از همه در مورد محتوای سر او هیجان زده بودند. پس از بررسی بیش از 250 فسیل 506 میلیون ساله Stanleycaris، محققان دریافتند که مغز و سیستم عصبی مرکزی هنوز در 84 فسیل حفظ شده است. آنها نشان دادند که مغز Stanleycaris از دو بخش تشکیل شده است که به مطالعه تکامل مغز، بینایی و ساختار سر بندپایان کمک می کند.

یافتن بافت نرم فسیل شده نادر است. بیشتر فسیل ها حاوی استخوان یا قسمت های سخت بدن مانند دندان ها و اسکلت های بیرونی هستند. این در حالی است که مغز و اعصاب از مواد چربی مانندی تشکیل شده اند که به طور معمول باقی نمی مانند.

جوزف مویسیوک، دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه تورنتو (یوتورنتو) و دانشمند ارشد پروژه، گفت: «در حالی که مغزهای فسیل شده از دوره کامبرین چیز جدیدی نیست، این کشف به دلیل کیفیت شگفت‌انگیز نگهداری و تعداد زیاد نمونه‌ها است. برجسته است.

وی افزود: ما حتی می توانیم جزئیات ظریفی مانند مراکز تصویربرداری که در خدمت چشم هستند و آثار اعصابی که وارد برجستگی ها می شوند را تشخیص دهیم. جزئیات آنقدر واضح است که انگار به حیوانی نگاه می کنیم که دیروز مرده است.

فسیل مغز موجودی 500 میلیون ساله با سه چشم کشف شد!محققان این پروژه نشان دادند که مغز Stanleycaris از دو قسمت به نام‌های “protocerebrum” و “deutocerebrum” تشکیل شده است. این بخش‌های مغز سیگنال‌های بینایی و شاخک‌ها را در بندپایان مدرن کنترل می‌کنند.

در بندپایان مدرن، مانند ملخ و سایر حشرات، مغز از سه قسمت تشکیل شده است. پروتوسربروم، دسربروم و تریتوسربروم. تریتوسربروم به لب بالایی متصل است که اطلاعات حسی را از دو لوب دیگر مغز ادغام می کند.

به گفته محققان، اگرچه تفاوت در یک بخش ممکن است این روند را تغییر ندهد، اما در واقع پیامدهای علمی اساسی دارد. از آنجایی که رونوشت‌های تکراری بسیاری از اندام‌های بندپایان را می‌توان در بدن‌های قطعه‌بندی‌شده آن‌ها یافت، درک نحوه چیدمان بخش‌ها در میان گونه‌ها برای درک چگونگی تکامل این ساختارها مهم است.

مویسیوک گفت: «این فسیل‌ها به پیوند دادن ویژگی‌های پتروداکتیل‌ها و سایر بندپایان فسیلی اولیه با همتایان خود در گروه‌های بازمانده کمک می‌کنند.

این مطالعه در مجله Current Biology منتشر شده است.