کلسترول خون و درمان کلسترول خون بالا بهترین درمان


کلسترول خون و درمان کلسترول خون بالا

احتمالاً هنگام مراجعه به متخصص قلب با این مشکل روبرو می شوید و در طول آزمایشات به شما گفته می شود که کلسترول خون بالایی دارید و نیاز به درمان دارید و همچنین بسیار نگران هستید.

اما نگران نباشید ، نگران باشید وقتی هنجارها را رعایت نمی کنید و سطح کلسترول بالا می ماند. اما اگر از رژیم غذایی پیروی کنید و شیوه زندگی خود را تغییر دهید ، قطعاً سطح کلسترول شما کاهش می یابد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی کاهش می یابد.

در بسیاری از موارد ، ممکن است پزشک برای درمان کلسترول شما دارویی تجویز نکند ، اما شما باید از رژیم غذایی پیروی کنید و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید تا بتوانید سطح کلسترول بالا را کنترل کنید تا قلب شما سالم تر شود. در این مقاله ، نکاتی را به شما ارائه می دهیم که به شما کمک می کند سطح کلسترول خود را متعادل کنید.

کلسترول خون

اما کلسترول چیست؟

کلسترول یک ماده چربی است که توسط کبد در بدن تولید می شود. از اعصاب محافظت می کند و به ساخت بافت های سلولی و تولید گروه های خاص کمک می کند.

خوردن بیش از حد کلسترول برای بدن مضر است و سلامت شما را تهدید می کند. بدن با خوردن غذاهای خاصی مانند تخم مرغ ، گوشت و محصولات لبنی حاوی کلسترول چاق می شود.

اما ما هم کلسترول بد و هم کلسترول بد خود را داریم که در ادامه مقاله به طور کامل در مورد آن صحبت خواهیم کرد:

کلسترول خوب و بد چیست؟

نوعی کلسترول به نام LDL وجود دارد که باعث ایجاد پلاک در عروق بدن ما می شود و منجر به بیماری های قلبی عروقی می شود. این نوع کلسترول “کلسترول بد” نامیده می شود. اما برخلاف این کلسترول ، ما همچنین کلسترول خوب داریم که آن را HDL می شناسیم. HDL به بدن ما کمک می کند کلسترول بد یا LDL را از خون خارج کند.

خوب ، احتمالاً متوجه شده اید که باید کلسترول بد خود را کاهش داده و آن را افزایش دهید. اما چگونه می توانیم سطح LDL را پایین بیاوریم و سطح HDL را افزایش دهیم؟ اگر به این موضوع فکر کنید ، باید بتوانید رژیم غذایی مناسب را شروع کرده و از آن پیروی کنید.

مشخص است که مقدار کمی کلسترول برای عملکرد طبیعی بدن انسان مورد نیاز است. اما ما می توانیم کلسترول LDL را با خوردن غذاهای خاص و دریافت چربی های اشباع و کلسترول در بدن افزایش دهیم. به همین دلیل ، رژیم غذایی در تعادل کلسترول بد و خوب نقش اساسی دارد.

محدوده مناسب کلسترول خون

سطح کلسترول خون من باید چقدر باشد؟

اگر سطح کلسترول خون شما کمتر از 200 باشد ، خوب است و جای نگرانی نیست و می توانید بگویید که بدن شما کلسترول خوب بیشتری دارد.

اگر کلسترول خون شما کمتر از 130 باشد ، بسیار عالی است ، اما این به دلیل خطر بیماری قلبی است.

• اگر کلسترول خوب شما 60 یا بیشتر است ، باید بگویم ، نگران بیماری های قلبی نباشید زیرا خطر بیماری در این دوره کاهش می یابد.

در اینجا ذکر این نکته ضروری است که سطح تری گلیسیریدها باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

اما شاید برای شما این سال پیش آمده باشد که چگونه می توان با اندازه گیری درست غذا ، اندازه آن را در رژیم غذایی خود اندازه گیری کرد و کلسترول را کاهش داد؟

برای کنترل میزان غذایی که می خورید کمک بگیرید

بسیاری از ما نسبت به غذا و نوشیدنی آرامش داریم.

رفتار آمریکایی ها به همین شکل است ، آنها دو برابر بیشتر از آنچه باید غذا می خورند ، که منجر به این واقعیت می شود که ما اضافه وزن پیدا می کنیم و در نتیجه کلسترول بالا می گیریم و مشکلات قلبی زیادی پیدا می کنیم.

اما چگونه به اندازه سلامتی خود غذا بخوریم. ما یک روش بسیار ساده برای کنترل میزان غذا را به شما معرفی می کنیم.
به راحتی می توانید از دستان خود برای اندازه گیری تمام محصولات استفاده کنید. به عنوان مثال ، اگر در رژیم غذایی به شما گفته شود که یک واحد گوشت قرمز یا ماهی تقریباً به اندازه کف دست است یا اگر 30 گرم نان بخورید ، باز هم اندازه کف دست شما خواهد بود. به یک واحد میوه تازه به اندازه یک مشت است.

علت افزایش کلسترول خون

چه چیزی باعث افزایش کلسترول خون می شود؟

همانطور که قبلاً ذکر شد ، کبد کلسترول را در بدن تولید می کند و وظیفه آن محافظت از بافت ها و سلول ها است ، اما ما با خوردن غذاهای خاص وارد بدن خود می شویم.

به عنوان مثال ، با خوردن غذاهایی که حاوی چربی هستند ، سطح کلسترول را در بدن خود بالا می بریم.
اگر شما یکی از افرادی هستید که اضافه وزن دارید ، به احتمال زیاد سطوح بالای تری گلیسیرید در خون شما وجود دارد که با آزمایش مشخص می شود.

انتظار نداشته باشید که سطح کلسترول خوب شما تغییر کند مگر اینکه فعالیت بدنی خود را افزایش دهید. زیرا سطح بالای تری گلیسیرید در خون و عدم فعالیت بدنی باعث کاهش سطح کلسترول خوب در بدن می شود.

کلسترول خون نیز می تواند ارثی باشد. این بدان معناست که اگر یکی از بستگان (عضو درجه یک) خانواده شما دارای چربی خون بالا باشد ، ممکن است شما نیز چربی خون بالایی داشته باشید.

علاوه بر این ، استفاده از دخانیات ، مانند سیگار و الکل ، سطح کلسترول خوب را در بدن کاهش می دهد و شما را از این اختلال رنج می دهد.


شاید برای شما مفید باشد: علائم و پیامدهای چربی خون بالا

علائم کلسترول خون بالا

علائم و نشانه های کلسترول بالا چیست؟

خبر بد این است که کلسترول بالا هیچ علامتی ندارد. به عنوان مثال ، ممکن است فردی دارای کلسترول خون بالا باشد ، اما این را نمی داند. اگر کلسترول خون شما بالا است ، بدن شما شریان های زیادی را در شریان ها ذخیره می کند که بسیار خطرناک است.

شریان ها شریان هایی هستند که خون را از قلب به سایر قسمت های بدن ما منتقل می کنند. هنگامی که کلسترول در عروق ما ذخیره می شود ، به آن پلاک می گویند.

با گذشت زمان ، هنگامی که این پلاک ها در خون ما تجمع می یابند ، سفت می شوند و در دراز مدت عروق را تنگ کرده و آنها را مسدود می کنند. مانند سنگهای کوچک ، آنها داخل شریان جمع می شوند و وقتی تعداد آنها زیاد باشد ، شریان به طور کامل بسته می شود.

پلاک هایی که در نتیجه تجمع کلسترول در بدن جمع می شوند ، از بین می روند. وقتی پلاک ها تجزیه می شوند ، تبدیل به لخته های خون می شوند که جریان خون را متوقف می کند.

گرفتگی یا مسدود شدن عروق بسیار نگران کننده و خطرناک است زیرا ممکن است مسدود شود ضربان قلب در انسان ، افزایش می یابد و با انسداد این شریان ها ، خون ممکن است به درستی به مغز نرسد و سکته مغزی رخ دهد. احتمالاً در مورد سکته یا حمله قلبی شنیده اید.

اما ، همانطور که قبلاً ذکر شد ، افزایش کلسترول نشانه ای نیست که فرد زودتر متوجه شود و درمان را شروع کند ، و تنها در صورتی که متوجه شود یکی از بیماریهای فوق را دارد.

بنابراین ، برای جلوگیری از این مشکلات ، افراد با توجه به سنشان بهتر است هر شش ماه یا هر سال معاینه شوند و خود را بررسی کنند. علاوه بر این ، بهترین راه برای جلوگیری از این امر رعایت رژیم غذایی مناسب و همیشه فعال بودن جسمانی و جلوگیری از تنبلی است.

کلسترول بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

خوب ، ما در بالا گفتیم که کلسترول بالا هیچ علامتی ندارد. آیا برای سکته مغزی یا حمله قلبی لازم است دستان خود را به هم بچسبانید تا مشخص شود کلسترول خون شما بالا است؟ هیچ یک.
تشخیص کلسترول بالا بدون آزمایش غیرممکن است. با یک آزمایش خون ساده می توانید متوجه شوید که آیا کلسترول خون شما بالا است یا خیر. مردان بالای 35 سال و زنان بالای 45 سال باید سطح کلسترول خون خود را به طور مرتب کنترل کرده و هر شش ماه یا شش ماه آزمایش خون انجام دهند.

——- این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: پرسش ها و پاسخ های مهم در مورد بررسی دوره ای

علاوه بر این ، اگر بیش از 20 سال دارید و اعضای خانواده نزدیک شما مبتلا به بیماری قلبی هستند ، باید از نظر چربی خون بالا نیز آزمایش شوید. حال ، اگر شما یک نوجوان هستید و هنوز 20 ساله نشده اید ، اما داروهای خاصی مصرف می کنید یا دارای سابقه فشار خون بالا هستید ، باید تحت نظر باشید.

وقتی به پزشک مراجعه می کنید و متوجه می شوید که چربی خون بالایی دارید ، حتماً از پزشک خود بپرسید که هر چند وقت یکبار باید آزمایش شوید. برخی از مواردی که باعث افزایش کلسترول می شوند:

• سیگار کشیدن

• فشار خون

پیری و پیری

• وراثت

• اضافه وزن

• عدم فعالیت بدنی

درمان و کنترل کلسترول خون بالا

کلسترول بالا چگونه درمان می شود؟

اما اگر کلسترول بالا دارید ، چگونه باید این اختلال را درمان کنید؟ برای حل این مشکل ، باید تغییراتی در شیوه زندگی خود ایجاد کنید. اگر سیگار می کشید و الکل می نوشید ، باید ترک کنید و یک برنامه ورزشی روزانه را شروع کنید.

اگر اضافه وزن دارید ، باید به متخصص تغذیه مراجعه کنید و وزن خود را کاهش دهید تا خطر بیماری قلبی کاهش یابد. این امر سطح کلسترول خون را متعادل می کند. همچنین خوردن میوه و سبزیجات ، ماهی و غلات را فراموش نکنید.

برای آزمایش لیپید خون به کجا مراجعه کنیم؟

ممکن است فکر کنید که آزمایش خون و اطلاعات مربوط به چربی خون با تماس با آزمایشگاه به راحتی انجام می شود. اما این همه ماجرا نیست.

اندازه گیری چربی و سطح کلسترول خون باید با رژیم پیشگیرانه و گاهی درمان همراه باشد. بنابراین ، اگر این نوع چربی زیاد است ، باید با متخصص تغذیه و پزشک مناسب مشورت کنید.

مرکز قلب و دیابت در حال حاضر پاسخگوی نیاز افرادی است که به دنبال راهی برای کاهش چربی خون از طریق تمرکز بر بیماری های قلبی عروقی هستند. می توانید از این مرکز دیدن کنید و برنامه رژیم بگیرید اقدامات خاصی را برای کاهش این نوع چربی خون انجام دهید.

برای مشاوره رایگان با پزشکان مجرب و قرار ملاقات در مرکز قلب و دیابت “اکسیر” الان تماس بگیر.️

آدرس شعبه اول: یوسف آباد ، خیابان 18 ، پ. ۱۰

۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *