کمیته کنست قانونی را تصویب کرد که نتانیاهو را از نخست وزیری منع می کند.


به گزارش فارس، کمیته امور حقوقی کنست (مجلس اسرائیل) امروز یکشنبه قانونی را با هدف جلوگیری از تشکیل کابینه توسط «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی تصویب کرد.

این قانون که قانون مدافعان نامیده می شود، با هدف جلوگیری از تشکیل کابینه توسط قانونگذارانی که به طور رسمی متهم به جرم هستند، انجام می شود.

نتانیاهو، رقیب اصلی کابینه ائتلاف نفتالی بنت و یایر لاپید، در حال حاضر با سه فقره فساد مواجه است.

حامیان نتانیاهو این طرح را به حمله شخصی به نخست وزیر سابق اسرائیل متهم کرده و گفته اند که قصد دارند قواعد بازی را قبل از انتخابات تغییر دهند.

پس از رای اخیر به انحلال کنست، دفتر نخست وزیری رژیم صهیونیستی به منظور آماده سازی وی برای تصدی پست نخست وزیری، اقدام به شفاف سازی و اطلاع رسانی یائیر لاپید وزیر امور خارجه تل آویو در مورد مسائل مهم سیاسی و امنیتی کرد.

به گزارش روسیا الیوم، انتظار می رود که قرائت نهایی قانون انحلال کنست فردا (دوشنبه) یا حداکثر سه شنبه انجام شود. این اقدام برای بستن راه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق اسرائیل انجام خواهد شد تا او نتواند در تشکیل کابینه جایگزین موفق شود».

نتانیاهو پیشتر اعتراف کرده بود که به حزب فهرست امارات متحده عربی به رهبری منصور عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اجازه نخواهد داد به ائتلاف کابینه ای که او تشکیل خواهد داد بپیوندد. وی نمایندگان عرب فلسطینی این حزب را یهودی ستیز و ضد تروریست خواند.

با این حال برخی از نمایندگان رژیم صهیونیستی نیز با هدف نتانیاهو برای تشکیل کابینه جایگزین به جای برگزاری انتخابات زودهنگام مخالفت کردند. در همین رابطه گیدئون سائر، رهبر حزب امید نو گفت: «این لایحه [انحلال کنست و انتخابات] او از نتانیاهو حمایت کرد تا نتواند برگردد.»

این قانون یک توافق سیاسی است که نه تنها علیه نتانیاهو است. این همچنین حق رای اسرائیلی ها را تهدید می کند.

نفتالی بنت علیرغم بهترین تلاش‌های راست افراطی و نتانیاهو در حال آماده شدن برای واگذاری کابینه به لاپید است. وی دیروز (شنبه) گفت که این هفته پس از توافق بر سر تاریخ دقیق دور بعدی انتخابات از سمت خود کناره گیری می کند و وزیر خارجه فعلی تل آویو مسئولیت پیشبرد امور را قبل از برگزاری انتخابات زودهنگام بر عهده خواهد گرفت.