کنترل دیابت – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


عوارض مزمن دیابت

دیابت شایع ترین بیماری غدد درون ریز در جهان است که باعث مرگ حدود 4 میلیون نفر در سال می شود. دیابت فقط یک بیماری نیست ، بلکه یک بیماری متابولیک است که در نتیجه اختلال ترشح انسولین یا عملکرد انسولین یا هر دو ایجاد می شود و با قند خون بالا مشخص می شود. حفظ وزن طبیعی بدن و جلوگیری از افزایش وزن ، ورزش و فعالیت بدنی کافی ، سیگار نکشیدن و رژیم غذایی سالم نقش مهمی در کاهش بروز این بیماری دارد. دیابت به دلیل شیوع زیاد و عوارض جانبی متعدد اهمیت بیشتری دارد. در حال ایجاد شدن است. دیابت در اکثر سیستم ها و اندام های بدن عوارض جدی ایجاد می کند و عوارض بیماری را ایجاد می کند که به نوبه خود منجر به ناتوانی ، ناتوانی ، هزینه های بالای درمان و مرگ و میر می شود.

عوارض مختلف دیابت بر بدن عبارتند از:

چشم

سطح کنترل نشده قند خون می تواند تأثیر مخربی بر عروق چشم داشته و باعث از دست دادن بینایی و کوری شود. آب مروارید یا کدر شدن عدسی چشم یکی از بیماریهایی است که در افراد مبتلا به دیابت بسیار بیشتر از افراد عادی شایع است.

مغز

یکی از مناطقی که می تواند در اثر دیابت و عدم کنترل آن به شدت آسیب ببیند ، شریان های مغزی است. به دلیل حساسیت بالای این اندام ، انسداد عروق مغزی باعث سکته مغزی می شود و صدمات جبران ناپذیری به انسان وارد می کند ، به طوری که احتمال سکته مغزی در بیماران مبتلا به دیابت دو برابر افراد سالم است.

اعصاب

نوروپاتی دیابتی (آسیب عصبی در دیابت) یک عارضه شایع دیابت است که در آن اعصاب محیطی بدن عملکرد خود را از دست می دهند. اعصاب حساس و حرکتی اندام ها ، به ویژه پا ، در اثر قند خون بالا آسیب می بیند که معمولاً به صورت بی حسی و سوزن سوزن شدن در کف پا خود را نشان می دهد.

پا

کمبود قند خون و مراقبت مناسب از پا می تواند باعث زخم پا شود. این زخم ها می توانند منجر به ناتوانی و قطع پاها شوند. به طور کلی ، پس از تصادفات و جراحات ، دیابت شایع ترین علت قطع عضو است ، به ویژه در جهان.

کلیه ها

اگر قند خون بالا باشد ، کلیه ها آسیب دیده و سپس دیالیز انجام می شود. در مراحل اولیه بیماری ، پروتئین در ادرار ظاهر می شود که با کنترل نادرست قند خون می تواند منجر به دیالیز و در نهایت پیوند کلیه شود.

قلب

دیابت خطر مشکلات قلبی عروقی مختلف ، از جمله بیماری عروق کرونر قلب با درد قفسه سینه ، حمله قلبی ، سکته مغزی ، تنگی عروق و فشار خون بالا را به طور چشمگیری افزایش می دهد. سکته قلبی در افراد مبتلا به دیابت 2-4 برابر بیشتر شایع است.

پوست

از یک سو ، دیابت عرق بدن را کاهش می دهد ، که باعث کاهش رطوبت بدن ، ترک خوردن پوست و ایجاد عفونت می شود. از سوی دیگر ، عرق کردن در برخی از اندام ها مانند کف دست را افزایش می دهد. تعریق بیش از حد در دست ها شرایطی است که بسیاری از بیماران از آن شکایت دارند.

آیا دیابت نوع 1 یا 2 بر قند خون شما تأثیر می گذارد ، بسته به دلیل ، زمان و مقدار غذا خوردن. اولین و م effectiveثرترین راه مبارزه با دیابت ، رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی است. هدف اصلی درمان انواع دیابت ارائه ابزارهای لازم برای دستیابی به بهترین کنترل قند ، چربی و فشار خون به منظور پیشگیری ، تاخیر یا غلبه بر عوارض این بیماری است. تمرکز کلی درمان و درمان رژیم غذایی برای دیابت نوع 2 شامل کاهش مصرف انرژی و دیابت نوع 1 ، از جمله شمارش کربوهیدرات ها برای تنظیم دوز انسولین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *