کودکان و سالمندان آسیب پذیر در برابر ویروس های گوارشی


به گزارش فارس، کودکان معمولاً به دلیل بازیگوشی از ماسک زدن خودداری می کنند. طبیعتاً آنها با کمال میل اشیا و لوازم جانبی را لمس می کنند. بنابراین سیستم ایمنی آنها در برابر ویروس ها و میکروب ها آسیب پذیر می شود. افراد مسن نیز اغلب به دلیل بیماری های زمینه ای و سن بالا، سیستم ایمنی ضعیفی دارند. این باعث می شود آنها در برابر ویروس ها و بیماری های همه گیر آسیب پذیرتر شوند. این روزها بسیاری از خانواده ها در معرض یک ویروس جدید گوارشی قرار می گیرند که علائمی مانند تب، سردرد، حالت تهوع و اسهال غیرارادی ایجاد می کند. دوره بیماری بسته به شرایط جسمانی افراد از 5 تا 10 روز طول می کشد، اما میانگین مدت قرار گرفتن در معرض ویروس در بدن یک هفته است. بیماران معمولاً دو تا سه روز بی حالی با علائم شدید را تجربه می کنند که گاهی اوقات می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. داشتن اطلاعات مناسب برای مراقبت از بیمار، پیشگیری و از همه مهمتر دسترسی به موقع به پزشک به ما کمک می کند تا بهتر و با استرس کمتری بر این شرایط غلبه کنیم.

حالت تهوع ناگهانی، علائم ناگهانی بیماری

علائم ویروس گوارشی چیست؟ چگونه بفهمیم این بیماری را داریم یا نه؟ آیا مانند کرونا مسری است؟ اینها متداول ترین سوالاتی است که در مورد این بیماری تابستانی پرسیده می شود. به طور طبیعی ویروس گوارشی مانند سایر ویروس ها مسری است. این ویروس موثر تلقی می شود و خطر عفونت را کاهش می دهد، به عنوان مثال با استفاده از ماسک، شستن صحیح و منظم دست ها و ضد عفونی کردن سطوح. علائم این بیماری معمولاً گوارشی است. برخی از بیماران علائمی مانند سوزش سر دل، رفلاکس، نفخ شدید و درد گذرا پیچشی در شکم یک تا دو روز قبل از شروع علائم به شکل استفراغ و اسهال دارند. برخی از افراد علائمی مانند سردرد، آبریزش بینی و حتی بوی بد در ناحیه بینی را تجربه می کنند. در بیماران مبتلا به دستگاه گوارش، حالت تهوع معمولاً به طور ناگهانی و بدون علائم قبلی خاص ایجاد می شود. با یک فاصله کوتاه، حالت تهوع و اسهال به طور غیر ارادی شروع می شود. دفعات اسهال و حالت تهوع بسیار کوتاه و شدت آنها زیاد است. بیمار همچنین بی اشتهایی شدید را تجربه می کند. در روز سوم، معمولاً یک سرفه و درد در ناحیه قفسه سینه، شکم و سر را تجربه می کند. معمولاً بیمار تب بالا و یک سرفه آلرژیک نیز دارد. به همین دلیل است که برخی از افراد نگران بیماری عروق کرونر قلب و آسیب ریه هستند. این دردها معمولاً یک عارضه فشاری هستند که با فشار استفراغ به عضلات بالاتنه نفوذ می کنند. یک سرفه تنها به دلیل افزایش اسید معده، ریفلاکس و تحریک دستگاه گوارش در این بیماری است.

دستورات پزشک نجات

وقتی احساس می کنیم خود یا یکی از اعضای خانواده به خصوص کودکان و افراد مسن مبتلا شده ایم چه کنیم؟ مراجعه به پزشک یکی از ضروری ترین و حیاتی ترین اقدامات است. برخی از افراد فکر می کنند با ماندن در خانه، خوردن ماست، درمان های سنتی و رعایت کمی قانون، حالشان بهتر شده و نیازی به درمان نخواهند داشت. این توهم نه تنها کمکی به فرد نمی کند، بلکه منجر به ریشه کنی بیماری می شود. در این شرایط بیماری، فرد به طور غیرارادی و اغلب در فواصل زمانی کوتاه دچار استفراغ و اسهال شدید می شود. این بدان معناست که بدن مقدار قابل توجهی آب، املاح و مواد مغذی را از دست می دهد.

کم آبی بدن می تواند منجر به التهاب دستگاه گوارش، عفونت و تب در نتیجه تب شود. پزشک با دستورالعمل هایی مانند افزودن سرم گلوکز نمک به بیمار عمومی و سرم کم قند و نمک برای سالمندان و بیماران خاص، تجویز آمپول های تقویت کننده، ضد حساسیت و ضد عفونی کننده سرم یا تجویز مستقیم دارو کمک می کند. بدن بیمار به حالت پایدار می رسد. تهوع و اسهال را کنترل یا متوقف کنید.

دود وارد چشم ما می شود

زمانی که فردی از مراجعه به مراکز درمانی خودداری می کند، در واقع روند درمان خود را شکننده و آسیب پذیر می کند. دوره نقاهت بیشتر طول می کشد و آسیب به بدن او شدیدتر می شود. بیماران دیررس معمولا دچار تب و عفونت می شوند که می تواند برای کودکان و سالمندان بسیار خطرناک باشد. افراد مسن معمولاً به بیماری‌های همراه مبتلا می‌شوند و داروهای تخصصی و ضروری مصرف می‌کنند که اگر به موقع مصرف نشود، با هر حالت تهوع یا اسهال، داروها قبل از جذب در بدن از بدن دفع می‌شوند. این می تواند برای مدتی خطرناک باشد، به خصوص برای افراد مسن که از داروهای خاصی استفاده می کنند.

هنگام مراجعه به پزشک، حتماً تاریخچه بیماری، داروهایی که بیمار مصرف می کند و ملاحظات جدی مانند بیماری های قلبی، ریوی و آلرژی های دارویی را به پزشک اطلاع دهید تا نسخه دقیقی برای آن تجویز شود. گاهی اوقات داروهای تجویز شده با قضاوت طبیعی بیمار مغایرت دارد و این تداخل دارویی در چنین شرایطی می تواند عوارض جانبی داشته باشد. صحبت در مورد جزئیات به پزشک کمک می کند تا دوز جبرانی و تزریقی از داروهای معمولی بیمار را حتی در صورت نیاز تجویز کند. این امر به ویژه برای بیمارانی که از بیماری خاصی رنج می برند و داروهای تخصصی مصرف می کنند بسیار مهم است.

فاصله کمی برای سلامتی همه

وقتی یک بیمار گوارشی در خانه داریم چه کنیم و چگونه از خود و سایر اعضای خانواده در برابر این ویروس محافظت کنیم؟ حرکت بیمار را در خانه محدود کنید. حداقل برای چند روز. این کاهش تلاش به هدر رفتن انرژی کمتری برای بیمار کمک می کند. از طرفی احتمال انتشار ویروس کاهش می یابد. در چنین مواردی تقسیم کار و در صورت امکان قرنطینه به محدود کردن چرخه ویروس کمک می کند. سطوحی که بیمار بیشترین تماس قبلی را با آنها داشته است و سطوحی که معمولاً رایج‌ترین و رایج‌ترین هستند مانند پریزهای برق، سطوح روی کابینت، دستگیره و یخچال و غیره را به یکی از اعضای خانواده ضدعفونی کنید. بهتر است بیمار دوران بیماری و نقاهت را در اتاقی دور از سایر اعضای خانواده سپری کند. در مورد استفاده از سرویس بهداشتی نیز برای ضدعفونی کردن آن کافی است بعد از ضدعفونی با دسته بلند کف و دیوارها را با مقدار کمی مواد شوینده معمولی بشویید.

کیسه هایی که به کمک می آیند

برای اینکه بیمار در این زمان تحرک کمتری داشته باشد و انرژی خود را از دست بدهد، مخصوصاً افراد مسن و کودکان در هنگام احساس بیماری، کیسه های محکمی از سطل های زباله کوچک به او بدهید. پوشک و ایزی لایف برای سالمندان و کودکان زیر 4 سال قابل استفاده است تا لباس هایشان کثیف نشود و احساس بدی و خجالت نکنند. همچنین در اوج حالت تهوع و اسهال، فرد به ناچار انرژی قابل توجهی را از دست می دهد، بی حال و بی حال می شود. استفاده از این محصولات به فرد کمک می کند تا زمانی که کمی احساس بهتری دارد تحرک کمتری داشته باشد و بیشتر به دستشویی برود. این ممکن است پیش پا افتاده به نظر برسد، اما تأثیر آن بر حفظ انرژی و عزت نفس بیمار قابل توجه است.

دما را به موقع کاهش دهید!

مراحل زیر برای مراقبت مناسب در منزل نه تنها آسان است، بلکه به جلوگیری از خستگی مراقب و سایر اعضای خانواده کمک می کند. انواع مختلف تهوع و استفراغ اغلب بیمار و دیگران را می ترساند. بی اشتهایی کاذب با از دست دادن مقدار زیادی آب و املاح از بدن. تب بالا و بی حسی دردناک چیزی نیست که بتوان به راحتی از آن اجتناب کرد. اولین توصیه این است که نترسید، فکر نکنید بیمارتان مریض است و وضعیت او وخیم است. افرادی با علائم شدیدتر و بیماری های جدی تری بودند که همین دوران را پشت سر گذاشتند و الحمدلله زنده ماندند.

نترسید، اما از علائم فرد به خصوص دمای بدن آگاه باشید. این آگاهی برای کنار آمدن با درمان است، نه اینکه اگر علائم خاصی را دیدیم نترسید. مثلاً وقتی می بینیم بیمار مریض است یک تا دو ساعت مایعات ننوشد. اگر تب دارد مخصوصاً کودک او را بمالید. یک پارچه مرطوب با خنکی معمولی و نه خیلی سرد روی پاها، مچ دست، کف دست و پیشانی او بگذارید. در صورت لزوم و با مشورت پزشک از قرص های تب بر، مسکن و شیاف های تب بر استفاده کنید.

معجونی برای بازگرداندن قدرت بیمار

به هیچ وجه نباید به بیمار میوه و سبزی مخصوصاً خام بدهید. خمیر به کاهش اسیدیته معده به دلیل التهاب دستگاه گوارش به دلیل تهوع و استفراغ کمک می کند. ماستمان را مانند پوره نرم کرده و به بیمار بدهیم تا معده انرژی خود را در هضم غذا هدر ندهد و بیمار تحت فشار قرار نگیرد. توصیه می شود نوشیدنی های شیرین را تا یک هفته ممنوع کنید. می توانید از پودر ORS استفاده کنید. همچنین ترکیب مقدار بسیار کمی عسل، نمک و چند قطره عرق نعناع به جبران آب از دست رفته کمک می کند. فضای معده معطر می شود و سطح تهوع کاذب به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. سوپ، خورش و غذاهای رقیق شده را فراموش کنید. به طور کلی خوردن وعده های غذایی سنگین بسیار مضر است و علائم را در فرد تشدید می کند و طول درمان را طولانی می کند. وقتی حالت تهوع بیمار برطرف شد، یک نوشیدنی دلپذیر برای بازگرداندن قوای از دست رفته بیمار می تواند آب سیب، یک قاشق چای خوری عسل، آب نعناع و یک یا دو قطره آب لیمو باشد. اگر بیمار با وجود داروهای تجویز شده توسط پزشک همچنان علائمی مانند حالت تهوع و اسهال داشت، حتماً به پزشک اطلاع دهید.

معجزه از عصاره نعناع و برگ

همچنین می توانید از درمان های قدیمی و موثری که سال ها از آن ها استفاده کرده ایم، نسل به نسل استفاده کنید. یکی از اثبات شده ترین راه ها برای درمان حالت تهوع طولانی مدت استفاده از عصاره نعناع است. یک مشت نعناع خشک را در مخلوطی از چهار تا پنج فنجان آب جوش دم کنید تا تبخیر شود و یک فنجان آب باقی بماند. عصاره به دست آمده نه تنها تلخ است، بلکه می تواند عوارض بیماری هایی مانند سرگیجه، سردرد و حالت تهوع مداوم را درمان کند. یکی دیگر از دستور العمل های طب سنتی که معمولا موثر است، تهیه دمنوش برهنگ است. نصف لیوان آب نعناع، ​​نصف لیوان آب سرد و یک قاشق چایخوری زردچوبه را به مدت پنج دقیقه بجوشانید تا قهوه ای رنگ شود و بعد از آن بیمار صمغ گرم را می نوشد و جرعه جرعه می خورد. نکته مهم در روند درمان به هیچ وجه این است که او را مجبور به خوردن یا نوشیدن غذا یا مایعات نکنید. این حالت تهوع بیمار را تشدید می کند. به او اجازه دهید این کار را به آرامی و با سلیقه انجام دهد.

حال بیایید خلق و خوی بیمار را بهبود ببخشیم

یکی دیگر از لحظات شفابخش در مراقبت و درمان فرد بیمار، نظافت مداوم توالت و کاسه توالت است. دسته ها و سوکت ها را مرتب ضدعفونی کنید تا دیگر اعضای خانواده دخالت نکنند. تا زمان بهبودی بیمار، اعضای خانواده باید حداقل به مدت یک هفته با حضور در مکان های عمومی به صورت خانوادگی و با هم از ماسک استفاده کنند. در صورت جدا بودن فضای استراحت و درمان بیمار، فقط مراقب باید ماسک بزند و برای احتیاط کمتر به دیگران نزدیک شود. شستن دست ها با مایع ظرفشویی و کمی نمک به پاکسازی شیارهای شما از ویروس های احتمالی کمک می کند. بقیه اعضای خانواده می توانند از موادی مانند لیموناد، نعناع، ​​نعناع، ​​سوپ سبزیجات، شربت عسل و غذاهای مغذی برای تقویت سیستم ایمنی خود استفاده کنند. لباس بیمار را زودتر از حد معمول عوض کنید. یک دوش کوتاه با آب گرم به احساس بهتر کمک می کند. از طرف دیگر، هر بار که به دستشویی می روید، حتما پنجره اتاق را باز کنید تا کمی هوای تازه بگیرید. اطراف محل استراحت بیمار را ضدعفونی کنید تا خطر ابتلای دیگران را کاهش دهید و به بهبود سریعتر بیمار کمک کنید.

لوازم جانبی که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند

امروزه که انواع بیماری های همه گیر در دنیا در حال گسترش است، برای راحتی اعضای خانواده و تشخیص های اورژانسی، در صورت نیاز می توان دماسنج، تست قند، تست فشار خون و اکسیژن سنج تهیه کرد. داشتن این وسایل مفید و آرامش بخش است. گاهی اوقات بیماران فکر می کنند که به دلیل فشار روی قفسه سینه دچار هیپوکسی هستند یا وقتی بدنشان کمی گرم می شود مضطرب می شوند. این دستگاه ها ضمن نشان دادن وضعیت سلامتی بیمار، ولتاژ کاذب را کاهش می دهند. در صورت بروز مشکل، این ویژگی ها به شما کمک می کند تا سریعاً برای کنترل علائم بیماری اقدام کنید. این اقدامات در ارائه مراقبت های ضروری و فوری به سالمندان و کودکان بسیار مهم و موثر بوده و به جلوگیری از وخامت حال بیمار کمک می کند.