گران‌ترین نقاشی‎‌های «ون‌گوگ» را بشناسید


به گزارش ایسنا و به نقل از آرت‌نیوزپیپر، نقاشی‌های «وینسنت ون‌گوگ» به ندرت در بازار هنر ارائه می‌شوند؛ بنابراین جای تعجب ندارد که آثارش به قیمت‌های چشمگیر به فروش برسند. آثار این هنرمند اغلب به دور از انظار عمومی و توسط فروشندگان تخصصی آثار هنری به فروش می‌رسند، اما معمولا در طول یک سال تعداد انگشت‌شماری به صورت عمومی در حراجی فروخته می‌شوند.

در ادامه با ۱۰ مورد از گران‌ترین نقاشی‌های «ون‌گوگ» که تاکنون در حراجی‌ها به فروش رسیده‌اند، آشنا می‌شوید:

۱. «پرتره دکتر گاشه»، ۸۳ میلیون دلار ، سال فروش ۱۹۹۰

گران‌ترین نقاشی‎‌های «ون‌گوگ» را بشناسید

«پرتره دکتر گاشه» هنوز به عنوان گران ترین اثر «ون‌گوگ» شناخته می‌شود، این درحالی است که این نقاشی مدت‌ها پیش یعنی در سال ۱۹۹۰ فروخته شده است. این نقاشی در حراجی کریستیز به قیمت ۸۳ میلیون دلار فروخته شد و در آن زمان رکورد گران‌ترین اثر هنری یک هنرمند را شکست. با احتساب تورم می‌توان گفت این نقاشی معادل ۱۸۰ میلیون دلار این روزها، در سال ۱۹۹۰ فروخته شد.

اما چرا این نقاشی رکوردشکن شد؟ باید گفت این نقاشی بدون شک یکی از نفیس‌ترین پرتره‌های «ون‌ گوگ» است. دکتر «گاشه» یکی از شخصیت‌های مهم زندگی «ون‌گوگ» بود که از او پس از زخمی شدن بر اثر اصابت گلوله مراقبت کرد.

در سال ۱۹۹۰، این نقاشی به یک خریدار اهل توکیو رسید، چراکه در آن زمان مجموعه‌داران ژاپنی بر سر خرید آثار هنرمندان مشهور امپرسیونیست یا پست امپرسیونیست رقابت می‌کردند.

خریدار آن اعلام کرده بود دوست دارد این نقاشی پس از مرگش همراه با جدسش سوزانده شود. زمانی که او در سال ۱۹۹۶ درگذشت، خوشبختانه این اتفاق نیفتاد و این نقاشی به یک خریدار اترشی فروخته شد. این نقاشی بار دیگر فروخته شد و در نهایت به دست یک میلیارد اروپایی ناشناس رسید.

۲. «کارگر در زمین کار»، ۸۱ میلیون دلار، سال فروش ۲۰۱۷

گران‌ترین نقاشی‎‌های «ون‌گوگ» را بشناسید

این نقاشی در سال ۲۰۱۷ به قیمت ۸۱ میلیون دلار فروخته شد. این نقاشی در دورانی خلق شده است که «ون‌گوگ» در آسایشگاه به سر می‌برد.

در این اثر یک کشاورز زیر یکی از خورشیدهای باشکوه این هنرمند به تصویر کشیده شده است. این نقاشی نیز همچون بسیاری از نقاشی‌های «ون‌گوگ» که در بازار ارائه می‌شوند به یک خریدار ناشناس فروخته شد.

۳. «خودنگاره بدون ریش»، ۷۲ میلیون دلار، سال فروش ۱۹۹۸

گران‌ترین نقاشی‎‌های «ون‌گوگ» را بشناسید

قیمت «خودنگاره بدون ریش»‌ زمانی که در سال ۱۹۹۸ به مزایده گذاشته شد به ۷۲ میلیون دلار رسید. خودنگاره‌های «ون‌گوگ» گران‌قیمت هستند و فقط تعداد انگشت شماری از آن‌ها هنوز در مجموعه‌های خصوصی نگهداری می‌شود.

البته این خودنگاره تاحدی خاص محسوب می‌شود؛ چرا که «ون‌گوگ»‌ آن را در دوران اقامتش در آسایشگاه نقاشی کرد و آن را به مناسبت تولد ۷۰ سالگی مادرش به او هدیه داد.

۴. «کلبه‌های چوبی در میان درختان زیتون و سرو»‌، ۷۱ میلیون دلار،‌ سال فروش ۲۰۲۱

گران‌ترین نقاشی‎‌های «ون‌گوگ» را بشناسید

«کلبه‌های چوبی در میان درختان زیتون و سرو»‌ یکی از جدیدترین تاریخ‌ها را در تقویم فروش آثار «ون‌گوگ» دارد. این نقاشی در نوامبر اخیر به قیمت ۷۱ میلیون دلار فروخته شد. این اثر که یک تابلو نقاشی منظره نه چندان مشهور است در حوالی آسایشگاهی که خلق شده است که «ون‌گوگ» در آن اقامت داشت.

۵. «خیابان لز الیزکامب»‌،‌ ۶۶ میلیون دلار، ۲۰۱۵

گران‌ترین نقاشی‎‌های «ون‌گوگ» را بشناسید

«ون گوگ»‌ نقاشی «خیابان لز الیزکامب»‌ را در «آرل» و چند روز پس از رسیدن دوستش «پل گوگن» خلق کرد. این تابلو نقاشی منظره در سال ۲۰۰۳ در حراجی کریستیز به قیمت ۱۲ میلون دلار فروخته شد، اما این اثر هنری بار دیگر در سال ۲۰۱۵ در حراجی ارائه شد و توسط یک خریدار ناشناس به قیمت ۶۶ میلیون دلار فروخته شد. ارزش آثار «ون‌گوگ»‌ تقریبا همیشه رو به افزایش هستند.

۶. «شقایق‌ها و آفتاب‌گردان‌ها»‌، ۶۲ میلیون دلار، سال فروش ۲۰۱۴

گران‌ترین نقاشی‎‌های «ون‌گوگ» را بشناسید

تابلو نقاشی «شقایق‌ها و آفتاب‌گردان‌ها»‌ یک نقاشی طبیعت بی‌جان رنگارنگ است که خلق آن چند هفته پیش از درگذشت «ون‌گوگ» تمام شد. این نقاشی به قیمت ۶۲ میلیون دلار به مالک چینی یک شرکت سرگرمی فروخته شد.

۷. «منظره زیر آسمان توفانی»‌، ۵۴ میلیون دلار،‌سال فروش ۲۰۱۵

گران‌ترین نقاشی‎‌های «ون‌گوگ» را بشناسید

«ون‌گوگ» نقاشی «منظره زیر آسمان توفانی»‌ را در «آرل» پس از بریده شدن گوشش و فقط چند هفته قبل از خروج از آسایشگاه خلق کرد. چمنزار مملو از گل‌های بهاری است و در گوشه‌ای از نقاشی یک زوج زیر آسمان به تصویر کشیده شده‌اند. این نقاشی در سال ۲۰۱۵ به قیمت ۵۴ میلیون دلار به فروش رسید.

۸. «زنبق‌ها»، ۵۴ میلیون دلار، سال فروش ۱۹۸۷

گران‌ترین نقاشی‎‌های «ون‌گوگ» را بشناسید

«زنبق‌ها» که احتمالا نخستین نقاشی بود که «ون گوگ» در آسایشگاه خلق کرده است تاریخچه مفصلی دارد. این نقاشی در سال ۱۹۸۷ در حراجی ساتبیز به قیمت ۵۴ میلیون دلار به یک تاجر استرالیایی به فروش رسید، اما او در پی مشکلات اقتصادی مالکیت این اثر را به حراجی بازگرداند. در سال ۱۹۹۰،‌ حراجی ساتبیز این نقاشی را به موزه «گتی» در کالیفرنیا فروخت. با اینکه مشخص نیست این موزه چه مبلغی را برای خریداری این اثر پرداخت کرده است، اما احتمالا قیمت آن نزدیک به ارزش نقاشی در سال ۱۹۸۷ بوده است. این اثر اکنون یکی از آثار مهم موزه «گتی‌»‌ محسوب می‌شود.

۹. «مرد جوان و گل گندم»‌،‌۴۷ میلیون دلار،‌ سال فروش ۲۰۲۱

گران‌ترین نقاشی‎‌های «ون‌گوگ» را بشناسید

نقاشی «مرد جوان و گل گندم»‌ در نوامبر اخیر با قیمت غافل‌گیرکننده ۴۷ میلیون دلار فروخته شد. ارزش تقریبی این اثر بین ۵ الی ۷ میلیون دلار برآورد شده بود. «ون‌گوگ» این نقاشی را در هفته‌های پایانی زندگی‌اش در «اور سور اواز» خلق کرد.

۱۰. «آفتاب‌گردان‌ها»‌، ۴۰ میلیون دلار، سال فروش ۱۹۸۷

گران‌ترین نقاشی‎‌های «ون‌گوگ» را بشناسید

این نقاشی در سال ۱۹۸۷ و زمانی که افزایش قیمت آثار هنری اخیرا آغاز شده بود به فروش رسید. این اثر یکی از هفت نقاشی طبیعت بی‌جان آفتاب‌گردان است که «ون‌گوگ»‌ در «آرل» خلق کرد.

زمانی که این نقاشی در کریستیز ارائه و به قیمت ۴۰ میلیون دلار فروخته شد، رکورد گران‌ترین اثر هنری فروخته‌شده در کریستیز را شکست.

البته دو نقاشی دیگر از «ون گوگ» نیز به قیمت ۴۰ میلیون دلار فروخته شده‌اند: «مادام ژینوکس» که در سال ۲۰۰۶ فروخته شد و «درختان حیاط آسایشگاه» که در سال ۲۰۱۹ به فروش رسید.