گروسی گفت که آژانس بین المللی انرژی اتمی روابط خود را با نیروگاه اتمی اوکراین قطع کرده است.


به گزارش فارس، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی شامگاه چهارشنبه به وقت تهران گفت که این آژانس بار دیگر ارتباط خود را با سامانه های نظارت از راه دور نیروگاه اتمی Zaporozhye در اوکراین قطع کرده است.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بار دیگر ارتباط از راه دور با سیستم‌های امنیتی نصب‌شده در نیروگاه هسته‌ای اوکراین را از دست داده است. سایت اینترنتی.

گروسی در بیانیه ای اعلام کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی از زمان آغاز درگیری نظامی در اوکراین قادر به بازدید از نیروگاه هسته ای نبوده است. نیروهای روسی تقریباً چهار ماه پیش کنترل این نیروگاه را به دست گرفتند، اما پرسنل اوکراینی به کار در آنجا ادامه می دهند.

گروسی گفت: «این واقعیت که ماه گذشته برای دومین بار ارسال داده های حفاظت از راه دور ما متوقف شد، تنها نیاز به اعزام فوری مدیران ما را تقویت می کند. .

در همین حال، شرکت دولتی انرژی هسته ای روسیه، Rossiya Atom، گفت که متخصصان این شرکت در حال ارائه کمک های فنی به متخصصان اوکراینی در نیروگاه های هسته ای چرنوبیل و Zaporozhye هستند.

اوایل این ماه، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اپراتور نیروگاه اوکراینی با یکدیگر همکاری کردند تا پس از وقفه فنی تقریباً دو هفته‌ای، داده‌های ایمن از نیروگاه را از راه دور به مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتقل کنند. داده های مربوط به این دوره نیز به دست آمد.

به گفته گروسی، بازرسان تنها در صورت حضور در محل می توانند کار راستی آزمایی لازم را انجام دهند.

پیش از این، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته بود که سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و گروسی در مورد مسائل مربوط به تضمین حفاظت فیزیکی و بهره برداری از تاسیسات هسته ای اوکراین گفتگو کردند.

علاوه بر این، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس اخیراً اعلام کرد که به متخصصان دستور داده است تا برق نیروگاه هسته ای چرنوبیل در اوکراین، نه چندان دور از مرز بلاروس را تامین کنند.