گفتگوی بلینکن با نخست وزیر آلبانی و حمایت از اتهامات ضد ایرانی


آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی حمله سایبری 9 سپتامبر به آلبانی را محکوم کرد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: ما حملات سایبری علیه آمریکا یا متحدانمان در ناتو را تحمل نخواهیم کرد.

به گزارش ایرنا، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا پیشتر با نخست وزیر آلبانی درباره اتهامات بی اساس علیه جمهوری اسلامی ایران گفت وگو کرده و حمایت واشنگتن را از این متحد ناتو اعلام کرده بود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز روز یکشنبه به وقت محلی گفت که حمله سایبری 9 سپتامبر (18 شهریور) پس از حمله سایبری 15 جولای (24 ژوئیه) به آلبانی انجام شد و ما آن را به شدت محکوم می کنیم.

وی تصریح کرد که ما به همکاری با آلبانی و دیگر شرکای خود برای تقویت دفاع سایبری آنها و به دادگاه کشاندن مسئولین این حملات ادامه خواهیم داد.

وزارت کشور آلبانی روز شنبه اعلام کرد که یکی از سامانه های مرزی این کشور مورد حمله سایبری از سوی همان منبع ایرانی قرار گرفته است که اخیرا روابط سیاسی بین دو کشور را قطع کرده است.

آلبانی یکی از اعضای ناتو اخیرا روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرده و کارکنان سفارت کشورمان را اخراج کرده است.

این اولین مورد گزارش شده از قطع روابط دیپلماتیک به دلیل حمله سایبری است.

وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه به وقت محلی در بیانیه ای اعلام کرد که امروز دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری، وزارت اطلاعات و امنیت ایران و وزیر اطلاعات این کشور (سید اسماعیل) خطیب) به دلیل انجام فعالیت‌های سایبری علیه آمریکا و متحدان آن که در فهرست تحریم‌ها قرار دارند.

در ادامه ادعاهای بی اساس واشنگتن در روزهای اخیر مبنی بر ادعای حمله سایبری ایران به آلبانی، این سازمان آمریکایی مدعی سیستم های کامپیوتری دولت آلبانی شده و آن دولت را مجبور به توقف خدمات آنلاین دولتی برای شهروندان خود کرده است.

در همین حال، روز پنجشنبه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) حمله سایبری اخیر علیه آلبانی را که دولت‌های واشنگتن و تیرانا مدعی هستند تهران در آن دست داشته است، محکوم کرد و همچنان به اتهامات بی‌اساس غرب علیه ایران ادامه داد.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد در واکنش به ادعاهای بی اساس آمریکا و آلبانی علیه ایران گفت که سازمان ملل اطلاعات مستقلی درباره حمله سایبری به آلبانی ندارد.

وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه در واکنش به اقدامات ضدایرانی دولت آلبانی تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای هدف حملات سایبری به زیرساخت های حیاتی خود، هرگونه استفاده از فضای سایبری را رد و محکوم می کند. ابزاری برای حمله به زیرساخت های حیاتی دیگر کشورها.

پس از اخراج گروهک تروریستی منافقین از عراق، این گروهک به دستور آمریکا و با هماهنگی سایر اعضای ناتو برای ادامه جاسوسی و براندازی علیه مردم ایران راهی آلبانی شد.

منافکین هر سال تجمعی را برای دعوت از فعالان ضد ایرانی به تیرانا برگزار می کرد تا اینکه تجمع امسال این سازمان به دلایل امنیتی لغو شد.